Felemás negyedéves jelentést [PDF] közölt tegnap a világ egyik legjelentősebb cégcsoportja, a Google-t is tulajdonló Alphabet. 2023 utolsó három hónapjában szépen hízott a forgalom és éves összevetésben a nyereségre sem lehet panasz, a vállalat részvényei azonban így is lejtmenetbe kapcsoltak. (Mindez ugyanúgy lejátszódott a Microsoftnál, amely szintén tegnap jelentett egyébként kiváló számokat.)
A legfontosabb mutatók tekintetében egyáltalán nem látszik probléma. A 86,3 milliárd dolláros negyedéves árbevétel 13 százalékkal több, mint egy évvel korábban, ráadásul kényelmesen meghaladja az elemzői várakozásokban megfogalmazódó 85,2 milliárdos szintet. A profitsoron teljesen hasonló, sőt inkább kedvezőbb a helyzet. A nettó nyereség másfélszeresére ugrott és 20,7 milliárdra nőtt, miközben a "Wall Street farkasai" ennél félmilliárddal kevesebbet vetítettek előre.
A befektetőket valószínűleg az zavarta, hogy a cég fejősteheneként funkcionáló keresőüzletág "csak" 48 milliárd dollárnyi forgalmat realizált, miközben az elemzői konszenzus ennél egy hajszállal többet ígért. A nyereséghányad tekintetében ugyanez a képlet: az elért 27 százaléknyi működési árrés egy százalékponttal karcsúbb lett a szakértői elvárásnál.
Mindebből a részvényesek azt szűrhették le, hogy a menedzsment nem képes kellő szintre csökkenteni a kiadásokat, miközben olyan fontos területeken, mint a mesterséges intelligencia, jelentős befektetéseket kell eszközölni.
Szabadulnak mindentől és mindenkitől
Pedig a társaságnál serényen dolgozik a HR-es fűrész. A 2022 végén még bő 190 ezer főt alkalmazó vállalatcsoport 2023-at közel 8 ezer kollégával kevesebbel zárta. A kisebb-nagyobb elbocsátások pedig idén is folyamatosan napirenden vannak. Jól mutatja a folyamat jelentőségét, hogy a leépítésekkel és átszervezésekkel kapcsolatos kiadások csak az idei első negyedévben várhatóan 700 millió dollárral terhelik a céget, míg ugyanezen a soron tavaly 2,1 milliárd dollárnyi kiadás keletkezett.
A személyi állomány csökkenésével párhuzamosan jelentős mennyiségű irodai tértől is meg kellett szabadulnia az Alphabetnek. A hosszú távú szerződések felmondása azonban nem olcsó mulatság: tavaly erre "csekély" 1,8 milliárd dollár ment el.
A vállalat ugyanakkor ezek ellentételezésére nagyon igyekszik mindenhol spórolni, ahol csak lehet. Egy ilyen terület az adatközponti berendezések használati idejének folyamatos megnyújtása. A vezetőség még 2021-ben döntött úgy, hogy a szerverek esetében háromról négyre, bizonyos hálózati eszközöknél pedig négyről öt évre emeli az üzemelési periódust. Az ötlet annyira bevált, hogy tavaly egységesen 6 évre tolták ki a hardverek tervezett működési ciklusát. Mindez pedig szemmel nagyon is látható eredményekkel járt: az utolsó negyedévben például közel 1 milliárddal mérséklődtek az értékcsökkenési kiadások, míg az év egészét tekintve 3 milliárd dollárral maradt több a kasszában.
A spórolásra szükség is van, hiszen a mesterséges intelligencia körül zajló céges "fegyverkezési verseny" komoly áldozatokat követel. Az Alphabetnél például jelentősen megugrottak a tőkekiadások az utolsó három hónapban. A 11 milliárd jórészt műszaki infrastruktúrára (szerverek, adatközpontok) ment el, ami alapvető feltétele az MI-szolgáltatások bővítésének. A menedzsment jelezte, hogy a növekedést megalapozó beruházások idén még nagyobb kiadással járnak majd.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak