Hiába szárnyalt a Microsoft, túl sok pénzt visznek el a mesterséges intelligenciához kapcsolódó fejlesztések.
Hirdetés
 

Az erős negyedév ellenére sem voltak maradéktalanul elégedettek a Microsofttal a befektetők. Bár a vállalat számai az elemzői várakozásoknál is szebbek lettek, a zárás utáni kereskedésben közel 2 százalékkal ment lejjebb az árfolyam.

A bevételek éves alapon 18 százalékkal, 62 milliárd dollárra nőttek (az elemzők 61,1 milliárdot vártak). A profit is szépen alakult: a második negyedévet 21,9 milliárd dollárral zárta a vállalat, ami 33 százalékkal magasabb, mint az előző év azonos időszakában (16,4 milliárd). Ez részvényenként 2,93 dollárt jelent szemben az elemzők által várt 2,78 dollárral.

Az Intelligent Cloud szegmens (Azure felhő-infrastruktúra, SQL Server, Windows Server, Nuance, GitHub, vállalati szolgáltatások) 25,9 milliárd dollárt hozott (éves alapon 20 százalékos bővülés). A részleget a szorosan vett felhőszolgáltatások húzták: azok önmagukban 30 százalékkal bővültek. A Microsoft pénzügyi vezetője, Amy Hood az elemzői konferenciahíváson azt mondta, hogy a növekedésben jelentős szerepe volt a mesterséges intelligenciának is. Jelenleg 53 ezren használják az Azure-ban elérhető MI-szolgáltatásokat, harmaduk a múlt év folyamán érkezett.

A Productivity and Business Processes elnevezésű egység (Office termelékenységi szoftverek, LinkedIn, Dynamics) bevételei 13 százalékkal 19,3 milliárd dollárra nőttek. A Windowst, a Surface-t, a Binget és az Xboxot összefogó More Personal Computing pedig 16,9 milliárd dollár bevételt hozott, 19 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.

De a puszta számokon túl is sorjáztak a jó hírek: sikerült lezárni az Activision Blizzard felvásárlását, az Ignite-on bemutatták az Azure-hoz fejlesztett csipjeiket, beárazták a Microsoft 365-höz kínált Copilotot... Utóbbinál persze érdekes lenne, hogy hányan hajlandók megfizetni az MI-támogatásért a havi 30 dollár felárat, de erről a menedzsment bölcsen hallgatott.

És eközben még a létszámon is faragtak egy keveset: a LinkedIn esetében 700, az Activision felvásárlása kapcsán mintegy 1900 munkahelyet szüntettek meg.

Jó, jó, de nem eléggé...

Elemzők szerint a vállalat számai egészséges növekedésről tanúskodnak. Ám ahhoz nem elég szépek, hogy a befektetők úgy érezzék: a mesterséges intelligenciához kapcsolódó fejlesztések nem terhelik meg túlságosan a zsebüket. Ez persze nem csak a Microsoft problémája. A Reuters összegezte is: kedden este rövid idő alatt mintegy 190 milliárd dollárnyi MI-üzlethez kapcsolódó cégérték olvadt el a tőzsdéken.

Összességében a piac azt várta, hogy már most termőre fordul az MI-re költött sok-sok dollármilliárd. Ezzel szemben a vállalatok egyelőre csak újabb milliárdokat költenének, és jövőre ígérik, hogy mindez a bevételi oldal eredményein is megmutatkozik majd.

Tegyük hozzá, a tegnapi párszázalékos korrekció összességében eltörpül amellett, amekkorát az MI-vel kapcsolatos várakozás emelt az érintett vállalatok piaci értékén tavaly.

(Fotó: Microsoft)

Piaci hírek

Vállalná három szabad napért, hogy négy napig intenzívebben dolgozik?

Egy brit techcégnél bejött a dolgozóknak, igaz, némi plusz szervezést igényelt. Mások inkább azt szeretnék, hogy heti 60 óra legyen a keret.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.