Mostantól nemcsak vezérigazgató, hanem a vállalat igazgatóságának elnöke is. Egyhangúlag választották meg.

Egyhangú szavazással Satya Nadella vezérigazgatót választotta elnökévé a Microsoft igazgatótanácsa. Mint a vállalat közleménye írja, az eddigi elnök, John W. Thompson továbbra is a board tagja marad külső tagként. Thompson, aki korábban a Symantec vezérigazgatója volt, 2012-től tagja a testületnek, de nem a Microsoft alkalmazottja. Az elnöki pozíciót akkor vette át Bill Gatestől, amikor Nadellát kinevezték vezérigazgatónak.

Maximális a bizalom

Nadella boardelnökké választása az elmúlt hét év sikereinek az elismerése, írja a CNBC. A vezérigazgató alatt ugyanis a Microsoft teljesen átalakult. De ami a részvényeseket még jobban érdekli: a Microsoft ismét ott van a világ legértékesebb vállalatainak az élcsapatában (jelenleg csupán az Apple értékesebb). Amióta kinevezték vezérigazgatónak, a vállalat részvényeinek árfolyama több mint 600 százalékkal emelkedett. (Elődje, Steve Ballmer alatt lefeleződött a cég értéke.)

Nadella bátran nyúlt a vállalat minden eleméhez, leépített mindent, amiről úgy látta, aránytalanul nagy befektetésekkel is kétséges a siker. Így például teljesen elengedte a Nokiát, kirúgott közel kétezer embert, és benyelette a részvényesekkel, hogy kidobtak az ablakon 3,8 milliárd eurót (a licencekért 1,7 milliárdot fizettek, de azok hasznosíthatók, és enni sem kérnek). Átfazonírozta a vállalatot felhős céggé, és az akvizíciókat is jórészt ennek rendelte alá – a LinkedInért 26 milliárd dollárt fizettek, és a GitHubért is kicsengettek pár milliárdot (a vételár nem volt nyilvános). Nadella stratégiai érzékét mutatja, hogy bár nagy erőkkel fejlesztette a vállalati piacot, közben képes volt a fogyasztói piacból, mindenekelőtt az Xboxból is kihozni a maximumot, amihez tavaly megvették a Zenimaxot 7,5 milliárd dollárért.

A legnagyobb elismerést azonban valószínűleg azzal érdemelte ki, ahogy megtalálta azt a modellt, amivel felvehette a versenyt a natív felhős cégként induló Google-lel (lásd G Suite, illetve most már Google Workplace kontra Office/Microsoft 365).

Az igazgatóság indoklásában külön kiemelte a koronavírus-járvány során hozott jó vezetői döntéseket, amiknek köszönhetően a Microsoft 14 százalékkal növelte 2020-ban az előző évhez képest a bevételeit.

Fontos magánrészvényes kapott még nagyobb hatalmat

Nadella egyébiránt kövér részvénycsomag tulajdonosa: több mint 1,6 millió részvénnyel rendelkezik, aminek jelenlegi értéke mintegy 420 millió dollár.

Nadella komolyabb szerepvállalása nem teljesen független attól, hogy az alapító Bill Gates egyre inkább kivonult a Microsoft stratégiai irányításából. Gates tekintélyét a válásán és a Jeffrey Epsteinhez fűződő kétes kapcsolatán túl az is megtépázta, hogy kiderült, az ezredfordulón megpróbált intim kapcsolatot kialakítani egy Microsoft-alkalmazottal. Bár a vállalat tagadta, a nemzetközi sajtó tényként kezelte, hogy Gates utóbbi miatt mondott le igazgatósági tagságáról.

Közösség & HR

Szabadon kipróbálható a Google legfejlettebb videógeneráló modellje

A YouTube videók millióin pallérozott Veo 3 képességeit a Google Cloud részeként mostantól bárki letesztelheti.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.