A kínai adminisztráció egy sor, jellemzően a ritkaföldfémekhez köthető technológia kapcsán rendelt el szigorú kiviteli szabályokat.

Csütörtökön számos ponton bővült Kínában a ritkaföldfémekre vonatkozó kiviteli korlátozások köre. A szuperhatalmi szerepre törő távol-keleti nagyhatalom vélhetően ezzel a lépéssel igyekszik jelezni, hogy nem nézi jó szemmel, ha mások pályán kívül szeretnék helyezni.

A tegnapi bővítést követően már nem lehet külföldre vinni a ritkaföldfém-mágnesek gyártásához szükséges technológiát, de szintén szigorú ellenőrzésnek kell megelőznie a ritkaföldfémek bányászatával, az érc kiválasztásával és finomításával kapcsolatos technológiák esetleges exportját. Kínában eddig "csak" a ritkaföldfémek kitermelésével és szétválasztásával, valamint az ötvözetek előállításával kapcsolatos technológiák szerepeltek tiltólistán.

A Nikkei beszámolója szerint mindez válasz az Egyesült Államok és Japán azon törekvésére, hogy leépítsék kínai beszállítóktól való kitettségüket. Utóbbi meglehetősen általános tendencia lett a világban. A pandémia majd például az ukrán konfliktus okozta logisztikai, ellátási problémák és geopolitikai feszültségek miatt szinte minden ország igyekszik diverzifikálni beszállítóit, rövidíteni ellátási láncait, illetve általában csökkenteni kitettségét más régiók felé.

Nem ritkák, csak problémásak

Nevükkel ellentétben a ritkaföldfémek (a lantanoidák 15 elemből álló csoportja plusz a szkandium és az ittrium) jellemzően viszonylag nagy mennyiségben vannak jelen a földkéregben, ám az alacsony koncentráció miatt kitermelésük rendkívül nehézkes és költséges.

Jelentőségük viszont óriási, mivel a technológiai szektorban elengedhetetlen nyersanyagnak számítanak. Számtalan kulcsfontosságú termék előállításánál van szükség rájuk a lézerektől kezdve az elektromos autókon át az okostelefonokon keresztül egészen a napelemekig.

Fegyver van náluk, és nem félnek használni

Ezekből az anyagokból Kína rendelkezik a legnagyobb nyersanyagbázissal, de ennek ellenére nem a globális kitermelésben tavaly felmutatott 70 százaléka miatt számít a legfontosabb szereplőnek a ritkaföldbizniszben (alig egy évtizeddel ezelőtt egyébként még ez az arány 90 százalék körül állt). Az ország az anyagok finomítása és feldolgozása terén rendelkezik jelenleg is abszolút dominanciával. Becslések szerint Peking az ellátási lánc bizonyos szakaszaiban a globális termelés 85-90 százalékát ellenőrzi.

A mostani szigorítás viszont nem példa nélküli. 2010-ben ugyanis már Kína kijátszotta ezt a kártyát Japán ellen egy területvita kapcsán. Akkor a ritkaföldfémek kiviteli korlátozásával inkább lábon lőtte magát Peking, mivel az akcióval csak ráébresztette a világot arra, hogy nem szabad hagyni, hogy ennyire domináns pozícióba kerüljön egyetlen ország ezen a területen. Ettől kezdve kapcsolt rá többek között az USA és Ausztrália is. A nyugati világban azonban sokkal problémásabb a ritkaföldfémek feldolgozása, mivel az erősen környezetszennyező folyamat.

Kína szempontjából ugyanakkor jelentős bevételi forrást jelent a ritkaföldfémek kitermelése, finomítása és feldolgozása, így a mostani kiviteli korlátozások ellenére sem várható, hogy hirtelen teljesen elapadnának az utánpótlási vonalak. Arra azonban az intézkedés mindenképpen alkalmas, hogy Peking üzenjen Washingtonnak, miszerint nem csak odaát tudnak fejlődést korlátozó szankciókról dönteni. Ezzel mintegy ráerősítve arra a nyáron hozott rendelkezésre, aminek következtében most már csak külön engedéllyel lehet bizonyos gallium- és germániumvegyületeket exportálni Kínából.

Piaci hírek

Az idősebb hazai netezők is fekete öves facebookozók lettek

Egy friss kutatás szerint Mark Zuckerberg hálózata már az 55 évnél idősebb korosztály életében is fontosabb, mint a televízió. A szeniorok online aktivitásában ugyanakkor nagy a nemek közti különbség.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.