Washington lépéseket tesz annak megakadályozására, hogy az amerikai cégek megkerüljék a Kínába irányuló export korlátozásait – számolt be róla egy meg nem nevezett tisztviselőre hivatkozva a Reuters. A fejlett csipekre és csipgyártó berendezésekre vonatkozó szabályozás frissítése már ezen a héten esedékes lehet, bár a hírügynökség forrásai szerint az ilyesmiben gyakran fordulnak elő csúszások. Az új rendszerben mindenesetre blokkolnák egyes határesetnek tekinthető MI-csipek eladásait, más termékeknél pedig jelentési kötelezettséget határoznának meg a gyártóvállalatok szállításaival kapcsolatban.
Az exportkorlátozásokat is felügyelő kereskedelmi minisztérium szóvivője nem erősítette meg a programozott szivárogtatásban szereplő információt, mint ahogy a washingtoni kínai nagykövetség sem reagált a Reuters értesülésére. A Biden-kormányzat saját meghatározása alapján a kínai katonai fejlesztésektől akarja elzárni az amerikai csúcstechnológiát, így a korlátozásokkal tavaly már megakadályozta, hogy az Nvidia legfejlettebb, iparági szabványnak tekintett MI-csipjei eljussanak a kínai megrendelőkhöz, miközben Peking a szabályozással való visszaéléssel és az ottani piaci szereplők elnyomásával vádolja az Egyesült Államokat.
Mint ismeretes, az Nvidia nem sokkal a tavaly nyáron bevezetett korlátozásokat követően olyan új változatokkkal jelentkezett a kínai piacon, amelyek megfeleltek az aktuális amerikai exportellenőrzési szabályoknak. Bár ezek az eszközök kevésbé kifinomultak néhány kulcsfontosságú teljesítményjellemzőt tekintve, a mesterséges intelligenciával összefüggő folyamatoknál nagyjából olyan számítási teljesítményt kínálnak, mint a cég erősebb, de tiltólistára került lapkái. Az Egyesült Államokban így most olyan új irányelveket rögzítenének, amelyek az eddigiekben nem vonatkoztak a fejlett adatközponti MI-csipek kivitelére.
Szuper lesz a kapcsolat
A Reuters forrása szerint a fogyasztói termékekbe, például laptopokba szánt csipek mentesülnek az új korlátok alól, de a csúcskategóriás alkatrészek eladásairól a konzumer szegmensben is tájékoztatni kell a kereskedelmi minisztériumot, ahol megvizsgálják az eszközök felhasználásának nemzetbiztonsági kockázatait. Ezzel párhuzamosan az MI-csipeknél is megszüntetnék a sávszélességre vonatkozó küszöböt, de más irányelvek és egy "teljesítménysűrűségi" paraméter bevezetésével kiszélesítenék az érintett modellek körét, összességében megnehezítve és megdrágítva a mesterséges intelligencia fejlesztését.
Az aktuális, 2022 október óta élő szabályok frissítése egy olyan kiskaput is bezárhat, ami a kínai vállalatoknak a tengerentúlon működő egységeiken keresztül biztosított hozzáférést a technológiához. A hírügynökség szerint az új szabályok nem tartalmaznak korlátozásokat az amerikai vagy a szövetséges országokan elérhető cloud szolgáltatásokra nézve, de az USA "észrevételeket fog kérni az ilyen hozzáférések kockázatairól és azok kezelésének módjáról". A Biden-kormányzat "a szuperhatalmak közötti kapcsolatok stabilizálását célzó politika részeként " állítólag már október elején tájékoztatta Pekinget a várható intézkedésekről.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak