A Google minden lehetséges módon megpróbálta megakadályozni, hogy az Android mobil operációs rendszerét használók kikapcsolhassák a helyadatok megosztását engedélyező opciót. Ennek keretében még a mobilgyártókra és távközlési szolgáltatókra is nyomást gyakorolt, hogy azok saját felületeiken elrejtsék ezt a lehetőséget.
Amit nem látnak, azt ki sem tudják kapcsolni...
Mindez múlt héten derült ki egy per kapcsán, amelyet még tavaly indítottak a keresőóriás geolokációs adatokkal kapcsolatos gyakorlata miatt. Az eljáráshoz már korábban benyújtott, de részleteiben csak most nyilvánosságra hozott dokumentumok szerint a cég azt követően kezdett aktív ködösítésbe, hogy egy belső kutatás kiderítette, amennyiben egy rendszerben könnyen elérhető a geolokációs adatok kezeléséről szóló kapcsoló, akkor "lényeges mértékben megnő" a helyadatok továbbítását tiltók aránya.
Utóbbi természetesen nagyon nem jön jól a Google-nek, amelynek üzleti modellje a felhasználói adatok felporszívózásából, elemzéséből és reklámozóknak történő "kiárulásából" áll. A vállalat szempontjából problémaként azonosított jelenséget ezért úgy próbálták meg kezelni, hogy az androidos partnerekre (mobilgyártókra, telkókra) nyomást gyakoroltak, és igyekeztek minden felületen elérni a lokációs beállítások elrejtését.
A nyilvánosságra került anyagokból kiderült az is, hogy egy ilyen partner az az LG volt, amelyik éppen most adta fel saját mobilgyártói ambícióit. A dél-koreai vállalatat a dokumentum szerint sikeresen kapacitálta a Google arra, hogy telefonjain a helyadatok megosztása kapcsoló beállítások menü második oldalára kerüljön.
...és ha kikapcsolják, akkor sem kapcsolják ki
A tavaly indított per egyébként az Associated Press 2018-as anyagára épül. A hírügynökség munkatársai az androidos telefonok helyadatainak kezelését vizsgálva arra jutottak, hogy a Google akkor is gond nélkül begyűjti a geolokációs információkat, ha a felhasználó kikapcsolja a Location History opciót. Ez ugyanis csak annyit eredményezett, hogy a helyadatokat tartalmazó idővonalon nem jelenítette meg a felkeresett helyszíneket a cég.
Sem a mostani, sem a korábbi hasonló ügyek nem jönnek jól a Google-nek, mivel ezek alátámasztják azokat a politikusok és szabályozók által is egyre gyakrabban emlegetett kritikákat, miszerint a vállalat túlságosan nagyra nőtt, visszaélve domináns piaci helyzetével elnyomja a szabad versenyt és a fogyasztókra nézve káros gyakorlatokat folytat. Ez a problémahalmaz mostanra már egy gigaperben manifesztálódott, melynek végső állomása akár a Google erőszakos feldarabolása is lehet.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak