Egy Amerikában zajló per kapcsán derültek ki érdekes részletek arról, hogy a keresőóriás miként próbált mindent megtenni azért, hogy a felhasználók ne találják meg, hol lehet kikapcsolni telefonjukon a helyadatok megosztását.

A Google minden lehetséges módon megpróbálta megakadályozni, hogy az Android mobil operációs rendszerét használók kikapcsolhassák a helyadatok megosztását engedélyező opciót. Ennek keretében még a mobilgyártókra és távközlési szolgáltatókra is nyomást gyakorolt, hogy azok saját felületeiken elrejtsék ezt a lehetőséget.

Amit nem látnak, azt ki sem tudják kapcsolni...

Mindez múlt héten derült ki egy per kapcsán, amelyet még tavaly indítottak a keresőóriás geolokációs adatokkal kapcsolatos gyakorlata miatt. Az eljáráshoz már korábban benyújtott, de részleteiben csak most nyilvánosságra hozott dokumentumok szerint a cég azt követően kezdett aktív ködösítésbe, hogy egy belső kutatás kiderítette, amennyiben egy rendszerben könnyen elérhető a geolokációs adatok kezeléséről szóló kapcsoló, akkor "lényeges mértékben megnő" a helyadatok továbbítását tiltók aránya.

Utóbbi természetesen nagyon nem jön jól a Google-nek, amelynek üzleti modellje a felhasználói adatok felporszívózásából, elemzéséből és reklámozóknak történő "kiárulásából" áll. A vállalat szempontjából problémaként azonosított jelenséget ezért úgy próbálták meg kezelni, hogy az androidos partnerekre (mobilgyártókra, telkókra) nyomást gyakoroltak, és igyekeztek minden felületen elérni a lokációs beállítások elrejtését.

A nyilvánosságra került anyagokból kiderült az is, hogy egy ilyen partner az az LG volt, amelyik éppen most adta fel saját mobilgyártói ambícióit. A dél-koreai vállalatat a dokumentum szerint sikeresen kapacitálta a Google arra, hogy telefonjain a helyadatok megosztása kapcsoló beállítások menü második oldalára kerüljön. 

...és ha kikapcsolják, akkor sem kapcsolják ki

A tavaly indított per egyébként az Associated Press 2018-as anyagára épül. A hírügynökség munkatársai az androidos telefonok helyadatainak kezelését vizsgálva arra jutottak, hogy a Google akkor is gond nélkül begyűjti a geolokációs információkat, ha a felhasználó kikapcsolja a Location History opciót. Ez ugyanis csak annyit eredményezett, hogy a helyadatokat tartalmazó idővonalon nem jelenítette meg a felkeresett helyszíneket a cég.

Sem a mostani, sem a korábbi hasonló ügyek nem jönnek jól a Google-nek, mivel ezek alátámasztják azokat a politikusok és szabályozók által is egyre gyakrabban emlegetett kritikákat, miszerint a vállalat túlságosan nagyra nőtt, visszaélve domináns piaci helyzetével elnyomja a szabad versenyt és a fogyasztókra nézve káros gyakorlatokat folytat. Ez a problémahalmaz mostanra már egy gigaperben manifesztálódott, melynek végső állomása akár a Google erőszakos feldarabolása is lehet.

Piaci hírek

Mégsem annyira önálló a Sora videógenerátor, mint ahogy azt gondolnánk

Az egyik népszerű Sora-klip kapcsán újra kiderült, hogy a mesterséges intelligencia sosem annyira penge, mint ahogy azt a fejlesztők el akarják hitetni a közönséggel.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.