Mint azzal a hét elején a Bitport is foglalkozott, Washington további szigorítja a Kínába irányuló csipexport ellenőrzését. A Biden-adminisztráció célja elsősorban az, hogy bezárják a kiviteli tilalom kijátszására használt kiskapukat. Ezért több termékre és célországra (pl. Vietnám, Szaúd-Arábia) terjesztik ki az amerikai engedélyezési követelményeket, de Washington a szerződéses csipgyártókra is nyomást akar gyakorolni, hogy meghiúsítsa a szabályok kijátszására irányuló próbálkozásokat.
A helyzetet ellentmondásos: bár úgy tűnhet, az amerikai intézkedések jórészt papíron maradnak, hosszú távon valószínűleg lesz hatásuk, összegezte a Nikkei az iparági véleményeket. A rendszer kijátszható, a kínai félvezetőgyártók kreatívak, de nem biztos, hogy mindez elég az embargó ellensúlyozásához.
Részsikerek persze voltak: a Huawei 5G-képes Mate 60 Prója például, ami kellőképpen nagy vihart is kavart. És a finanszírozás sem probléma: a Huawei bevétele 2022-ben közel 88 milliárd dollár volt, magasabb mint a a Ciscóé (57 milliárd).
Problémák az exportkorlátozással
A Nikkei összeállításából öt fontosabb tényező rajzolódik ki, melyek gyengítik az exportkorlátozások hatását.
1. A vámhivatalokban nem félvezetőipari szakértők dolgoznak. Ahhoz, hogy eredményes(ebb) legyen az embargó, kiterjedt ellenőrzési rendszert kellene kiépíteni (sok szakértővel), és ki kellene képezni a kiviteli tilalomhoz csatlakozó összes ország vámosát arra, hogy el tudják dönteni, mit lehet exportálni és mit nem. Ennek eldöntése még egyszerűbb (nem félvezetőipari) eszközöknél is nehéz lehet. A Nikkeinek egy szakértő mondta, találkozott olyan esettel, amiben egy svéd precíziós fúrót akartak Oroszországba exportálni, ám hosszas utánajárással kiderült: az eszköz katonai célokra is használható, ezért letiltották az exportját.
2. Third-party és offshore partnerek, fedőcégek beiktatásával kijátszható a rendszer. Ez talán az egyik legelterjedtebb módszer. A tilalmak bevezetése óta mind Oroszország, mind Kína nagyüzemi módon alkalmazza ezt a lehetőséget. (A problémával korábban a Bitport is foglalkozott.)
Az iparágat jól ismerők szerint a kínai vállalatok igazi szakértői a fedőcégek létrehozásának. Van olyan cég, amely negyedévről negyedévre változtatja a nevét, hogy így játssza ki az amerikai ellenőrzést. Ezt a tempót az amerikai hivatalok egyszerűen nem tudják lekövetni. Állítólag egyre terjed az akatrészcsempészet is: pl. elektronikus hulladékként viszik be az alkatrészeket.
3. Nem egyértelmű a szabályozás. Az USA megnyert két fontos szövetségest az exportkorlátozásokhoz: Hollandiát és Japánt. De csak idén. Addig viszont zavartalanul szállítottak mindenféle fejlett gyártóberendezéseket kínia vállalatoknak. A gépek karbantartás sem lesz feltétlenül gond, mert míg a gyártóberendezések exportját viszonylag könnyű nyomon követni, a hozzájuk szükséges, különböző gyártóktól származó precíziós alkatrészekét nem. Ha utóbbiak esetében nem vonják be a meglehetősen hosszú ellátási láncok minden szereplőjét (pl. Dél-Korea, az Európai Unió tagállamai), annak az árát közvetve az amerikai félvezetőipar fizeti meg: az amerikaiak nem exportálhatnak, de a kínaiak végső soron hozzájutnak ahhoz, amire a gyártáshoz szükségük van.
Jól példázza ezt a japán helyzet: Tokió például nem exporttilalmat vezetett be, hanem exportellenőrzést. És ha nem katonai vagy védelmi célú felhasználásról van szó, akkor valószínűleg az exportőr megkapja a kiviteli engedélyt. Emiatt a japán félvezetőgyártó-berendezést szállító cégek (Tokyo Electron, Nikon, Desco) váltak 2019 óta a kínai piac legfontosabb beszállítóivá. De az amerikai berendezésgyártóknak is Kína a legfontosabb piaca, állítják piacelemzők.
4. A régi berendezések is feljavíthatók fejlettebb technológiára. A Huawei 5G-s csipjénél is az volt a szakértők gyanúja, hogy a SMIC régi technológiájú gyártóberendezéseket turbózott fel hozzá. Ez legfeljebb a gyártási hatékonyságot rontja, igaz, azt jelentős mértékben: akár a legyártott csipek fele is selejt lehet.
5. Know-how és tudásimport. Kína évek óta dolgozik azon, hogy hazacsábítsa a technológiai központokban tapasztalatot szerzett szakembereit. Az, hogy ebben mennyire sikeres, egyelőre nem látható.
Egyelőre nincs jobb
Mindezek ellenére a Nikkeinek nyilatkozó iparági vezetők szerint az exportellenőrzés hosszabb távon hatékony eszköz lehet. A Huaweinek is évekre volt szüksége, hogy maga fejlesszen 5G-s csipet a telefonjaihoz. És az még mindig nem éri el a konkurensei szintjét.
Elemzők szerint kell egy-két év ahhoz, hogy az idén bevezetett szigorítások hatását jobban lehessen látni. Például kiderüljön: életképes-e gazdaságilag az a barkácsgyártás, amire sok esetben a kínai félvezetőipari cégek rászorulnak.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak