Újabb mérföldkőhöz érkezett a T-Systems keskenysávú IoT hálózata, a rendszer országossá válását a cég Symposiumán jelentették be.

Már az ország területének közel hatvan százalékán elérhető a gépek közötti kommunikációra épülő új keskenysávú IoT hálózat. Ez lehetővé teszi az otthoni okos mérőórák, a mezőgazdasági járművek és ipari berendezések, a közszféra ellenőrző-eszközei és akár egyes egészségügyi mérőműszerek egymás közti adatáramlását. A rendszert első lépésben Budapesten építették ki. (A technológiáról itt írtunk.

Az NB-IoT-hez még elég a 4G

A mostani bővítéssel új szintre léphetett a magyar gazdaság digitalizációja is, a hálózat ugyanis új lehetőségeket teremt a hazai vállalkozásoknak – mondta a T-Systems Symposiumon tartott előadásában Rékasi Tibor, a Magyar Telekom vezérigazgatója. A keskenysávú dolgok internete, az úgynevezett NB-IoT (NarrowBand–Internet of Things) megteremti a hálózati feltételeket a gépek, járművek, berendezések szenzorokon keresztüli folyamatos kommunikációjához alacsony költségek mellett. Az új technológia, amihez még elengedő volt a már meglévő 4G hálózati infrastruktúra, a mindennapokban is támogatja majd az innovációt, a hatékony döntéshozatalt, és a minden eddiginél gazdaságosabb napi működést – állította a vezérigazgató.

Az országossá váló hálózatra épülő megoldások megvalósítása és későbbi bevezetése, érdekében néhány hónapja iparági partner- és fejlesztési programot is indított a T-Systems. Az ebbe bekapcsolódó fejlesztők és a jövőbeni felhasználó partnerek közös tudásbázishoz is hozzáférhetnek, de a T-Systems igény esetén egyéni támogatást és tesztlehetőséget is biztosít. A hálózatot a jövőben a lakossági ügyfelek is használhatják például háztartási mérőeszközök, a riasztóberendezések vagy más okos eszközök kommunikációjához.

Adókedvezményeket ígér az állam az újabb SZIP-beruházásokhoz

A szimpóziumon Palkovics László nemzeti innovációs és technológiai miniszter is tartott előadást, melyben összegezte az ország idei nagyobb digitalizációs mérföldköveit, kezdve a Szupergyors Internet Program (SZIP) év végével záruló első időszakával. Bejelentette, hogy decembertől elindulhat a program második szakasza, amely a hazai háztartások jelenlegi minimum 30 Mbit/s legtöltési sebességét legalább 100 megabitesre emeli. (Az új program első részleteiről a Microsoft őszi Future Decoded rendezvényén már beszámolt be Kara Ákos infokommunikációért és a fogyasztóvédelemért felelős államtitkár.)

A decembertől induló második fázis két ütemben valósul meg. Első lépésben 2020 végéig a háztartások 80 százalékának kell elérhetővé tenni a 100 Mbit/s-os, majd a másodikban 2025-ig a közintézmények számára az 1 gigabit/s sávszélességet. Addigra azt is el kell érni, hogy minden háztartásnak legalább 100 Mbit/s letöltési sebességű, lehetőleg optikán kiépülő internetkapcsolat álljon rendelkezésére. Az új beruházások megvalósításhoz a versenyszférának adórendszeren keresztüli ösztönzést és összehangoltabb állami szerepvállalást ígért a miniszter. A tervezett költségek nagyságáról és azok megosztásáról nem esett szó.

Palkovics László beszélt az 5G-korszakról is. Szerinte Magyarország ott lehet az európai élvonalban, sőt szerinte nálunk az uniós elvárásnál két évvel korábban élesedhet az újgenerációs mobilhálózati technológia. Ebben nagy szerepe lehet a piaci, állami és akadémiai szereplőket egyaránt tömörítő 5G Koalíciónak. Szó esett a zalaegerszegi önvezető autó tesztpályáról, aminek az éles indulásához még nincs meg minden engedély, de már ott vannak a tesztelő cégek, és egyre több olyan cég jelentkezett be, amely nem az autóiparból érkezik.

Kaszás Zoltán, a T-Systems Zrt. vezérigazgatója, is a digitalizáció kihívásairól beszélt, amiben már nem arról van szó, hogy hogyan állunk hozzá, hanem arról hogyan vagyunk rá felkészülve. Az új korszak már nem a különféle eszközök, például autók birtoklásáról szól, hanem azok azonnali használatáról, amihez a szolgáltatási oldalt kell intenzíven fejleszteni.

A digitalizáció bezzeg országai

Srini Gopalan, a Deutsche Telekom igazgatósági tagja, előadásában a digitalizáció öt "bezzeg" országát sorolta fel, amelyekben már harmonikusan együttműködik a kormány a piaci szereplőkkel. Dél-Koreában az olcsó frekvenciák segítették a mobilhálózat gyorsabb és jó minőségű kiépítését, az adózás is kedvezett a beruházásoknak.

Észtországban és Finnországban már minden közszolgáltatást digitalizáltak, sőt Észtország létrehozta a digitális állampolgárság intézményét is, ami regisztrációval minden más ország lakosa számára elérhető. Finnországban pedig a cégek 50 százaléka használ felhőalkalmazásokat. Izraelt a digitalizációt felgyorsító startupok Mekkájának nevezte Gopalan, aki szerint részben ezeknek az ott felnövő startupoknak köszönhetően jó pár közszolgáltatás, például az egészségügy válhatott digitalizálttá.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.