Iparági partner- és fejlesztési programot indított a T-Systems IoT területen működő fejlesztőknek és piaci szereplőknek. A program célja, hogy szélesebb körben ismertté váljanak a M2M (Machine-to-Machine) kommunikáció keskenysávú infrastruktúrájának alkalmazási lehetőségei. Az együttműködéshez a T-Systems egy speciális fejlesztői csomagot biztosít, illetve segíti az akár még csak ötletként felmerült fejlesztések kidolgozását.
A szélessávot nem erre találták ki
Bár a világ távközlési trendjeit ma még a szélessávú, nagy adatátvitelre képes mobilinternet kínálta lehetőségek határozzák meg, a jövőt éppúgy alakítják majd a gépek közötti kommunikációt támogató, keskenysávú (NarrowBand IoT, NB-IoT), minimális adatmennyiséget hordozó megoldásai – írja a vállalat közleménye. A kis adatforgalmú felhasználási területeket ugyanis csak költségesen lehet kiszolgálni meglévő szélessávú mobilhálózatokon (GPRS, 3G, LTE). Erre a feladatra sokkal gazdaságosabb és egyszerűbb és műszakilag is hatékonyabb a keskenysávú infrastruktúra. Itt ugyanis nem a nagy mennyiségű és gyors adatátvitel a fő kritérium, hanem a kiemelkedő beltéri és kültéri lefedettség, az alacsony költségszint és a magas szintű folyamatos rendelkezésre állás.
Ehhez fejlesztették ki az NB-IoT hálózati technológiát – 2016-ban szabványként is elfogadta a 3GPP –, amely viszonylag olcsón kiépíthető, és alacsony energiafelhasználású (a technológiáról itt írtunk bővebben). Az ilyen hálózatra nagy tömegben csatlakoztathatók kis méretű, egyszerű és alacsony sávszélességen (600 bit/s – 250 kB/s) kommunikáló berendezések. (Ezeknél a berendezéseknél kulcsfontosságú, hogy akkumulátoruk akár több évig is működjön egy feltöltéssel, amiben a kis mennyiségű és alacsony sávszélességű adatforgalom is segít.).
A technológiát elsősorban olyan területekre és feladatokra szánják, melyeket a ma meglévő hálózatokkal nem lehet hatékonyan kiszolgálni. Ilyenek például a közüzemi szolgáltatások – a szemétszállítás racionalizálása vagy az okos mérőórák alkalmazása –, a háztartási gépek hálózatba kapcsolása, vagy a logisztikai területen a különböző eszközök nyomon követése vagy állapotának folyamatos figyelése.
A megfelelő hálózatok is épülnek. Magyarországon először az MVM Net kezdhetett M2M-célú hálózat építésébe 450 MHz-en még 2015-ben. A Deutsche Telekom pedig a németországi hálózat kiépítése után tavaly kezdte meg a NarrowBand-IoT hálózat kiépítését a leányvállalatoknál, így Magyarországon is. A technológia lehetőségeinek hazai kiaknázását segíti az is, hogy a DT tavaly év végén Budapestre telepítette European Smart Solutions Centerét, ahonnan többek között a NB-IoT-s smart city megoldások fejlesztését és megvalósítását koordinálják.
Egyelőre év végig terveznek
A T-Systems partnerprogramja a nagy számú felhasználási terület feltérképezésében igyekszik segítséget nyújtani. A programban részt vevő iparági szereplők kaphatnak egyedi ajánlatokat, de használhatnak közösségi felületeket, részt vehetnek szakmai találkozókon, workshopokon is. Ehhez a cég kialakított egy olyan, ez év december 31-ig használható csogagot, amely tesztelési és fejlesztési célra használható. A csomag 500 kB adatforgalmat biztosít a SIM-kártyák igénybevételével. A program bekapcsolódó fejlesztők hozzáférnek egy közös tudásbázishoz, de a T-Systems igény esetén egyéni támogatást is nyújt.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak