A 3D-nyomtatás fejlődésének egyik legnagyobb haszonélvezője az egészségügy, pontosabban a betegek lehetnek. Erre mutat jó példát két, közelmúltban elvégzett holland műtét.

Egy 16 éves fiú és egy 68 éves nő életkörülményein tudtak jelentősen javítani holland szakemberek azzal, hogy a jogi és szabályozói nehézségeken átküzdve magukat, háromdimenziós nyomtatás segítségével személyre szabott implantátumot ültettek a páciensekbe.

Kelj fel, és járj!

Az Utrechtben lévő, oktatási központként is üzemelő kórház munkatársai a közelmúltban hozták nyilvánosságra az elért eredményeket, amit nem csak egy orvosi lapban megjelent cikkben foglalták össze, hanem az alább láthat, "civilek" számára is befogadható videóban.

Mindkét ember azért szorult a beavatkozásra, mert egy ritka genetikai betegség miatt a gerincoszlopukban olyan elváltozások keletkeztek, amelyek végleges bénulással fenyegettek. Itt jött képbe a speciális, 3D nyomtatással előállított titániumimplantátum. Ehhez azonban nem csupán három szakterület (orvos, mérnök, kutató) összefogása kellett, hanem a beavatkozást akadályozó jogi nehézségek leküzdése is. Utóbbi egyébként jó példa arra, hogy a technológiai fejlődést az életünket szabályozó paragrafusok csak lassan és nehézkesen tudják lekövetni. 

 

 

Amint a videóból is kiderül, az első ilyen beavatkozáshoz 6 hónapnyi közös munka kellett, ám az itt megszerzett tapasztalatokra építve a második esetben mindössze 1,5 hónap telt el a kezdés és a sikeres műtét között. A módszer eredményességét jól mutatja, hogy mindkét beteg már egy hét után elhagyhatta a kórházat, a 16 éves fiú pedig egy hónappal a beavatkozás után már iskolába ment.

Az orvosok ráadásul nem olyan titkolózóak, mint az üzleti szféra szereplői. A csapat készséggel rendelkezésre bocsájtja a felhalmozott tudást és gyakorlatokat bármelyik érdeklődő kórháznak. Arra azért felhívják a figyelmet, hogy az eredményességet nagyban segítette az a szerencsés helyzet, hogy az említett, sokrétű tudással bíró szakértői csapat helyben rendelkezésre állt. Azaz a modern orvostudományban egyre inkább nem csupán kiváló doktorokra, hanem a technológiához értő mérnökökre, fejleszőkre is szükség van.

Lehetőségek tárháza

A technológia és az orvoslás egyre szorosabb viszonyát szintén mutatja az a rengeteg eset és fejlesztés, amelyekről lapunkban is hírt adtunk az elmúlt években. Csak a 3D-s nyomtatásnál leragadva említhető az első nyomtatott emberi szív, bőrszövet, vagy éppen a mára már szinte futószalagon gyártott hallókészülékek és protézisek. Tágabbra tekintve ott van a gerincsérülések kezelésénél szintén hasznosnak tűnő, gondolattal irányított exoszkeleton, de említhető a virtuális valóság is, amelyet a demencia elleni küzdelemtől kezdve a szülészeti oktatásig számtalan helyen igyekeznek hasznosítani.

Piaci hírek

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.