Az ausztrál University of Newcastle munkatársai láthatóan nem ódzkodnak beépíteni oktatási rendszerükbe a technológiai fejlődés adta legújabb lehetőségeket. Ennek egyik példája az a speciális virtuálisvalóság-környezet, amelyben a jövő szülészei gyakorolhatják munkájukat mesterséges, ám valóságos helyzeteket imitáló esetek segítéségével.
Sisakot fel, szülünk!
A Samsung GearVR és a HTC Vive eszközeire építve egy teljes szülőszoba tárul a tanulók szeme elé, akiknek segítséggel támogatott gyakorlatokat, illetve rendes vizsgaként értékelt önálló gyakorlatokat kell végrehajtaniuk. A virtuális szülőszobában így minden olyan súlyos szituációt lemodellezhetnek, amelyekkel a munkájuk során is találkozhatnak majd. A feladatmegoldás természetesen időre megy, hiszen a kritikus esetekben nem csak jó döntést kell hozni, hanem mindezt a lehető leggyorsabban végre is kell hajtani.
Ausztráliában és Új-Zélandon a szülések 15 százalékában kell a személyzetnek kisebb-nagyobb súlyosságú újraélesztési beavatkozást tenni annak érdekében, hogy az újszülött a lehető legbiztonságosabban jöjjön világra. A mostani program azt igyekszik biztosítani, hogy amikor éles helyzettel állnak majd szemben a diákok, akkor magabiztosan tegyék a dolgukat.
A virtuális környezet további előnye, hogy egyáltalán nem kötődik térhez és időhöz. Azaz nem szükséges a klinikán lenni, a könnyen hordozható eszközökkel akár a kollégiumban is megszervezhető a gyakorlás. Az egyelőre tesztfázisban lévő projekt keretében 18 eszközt adnak véletlenül kiválasztott hallgatóknak, majd az ő fejlődésüket összemérik azon diákokéval, akiket csak a hagyomános képzési megoldásokkal készítettek fel a szülészeti munkára.
Kiterjesztett változat is van
A szülészet mellett az egyetem kutató más területeken is aktívak. Az anatómiával és élettannal kapcsolatos tudás megszerzését nem virtuális, hanem kiterjeszett valósággal (AR) igyekeznek hatékonyabbá tenni. A HoloLens szemüveg mesterséges réteget vetít a valódi környezetre, így a speciálisan kialakított "próbababán" a gyakornokok az emberi test számtalan funkcióját és rétegét vizsgálhatják.
Az oktatóak a rendszerek hasznát abban látják, hogy a tankönyvek száraz tartalmát és a sok előkészítést (például valódi tesztalanyt) igénylő gyakorlatokat egyaránt magasabb szintre képes emelni a valódi élmény hatását imitáló virtuális környezet.
Irány a világ
Az egyetem munkatársai remélik, hogy a programjuk szélesíthető lesz mind földrajzi értelemben, mind felhasználási terület szerint. Egészségügyi intézmények és külföldi egyetemek máris komoly érdeklődést mutatnak, különösen az USA-ban, az Egyesült Királyságban és Szingapúrban. A program esetleges piacosítását pedig az ausztrálok arra használnák fel, hogy a megoldást harmadik világbeli országokba is el tudják vinni, ahol a képzés körülményei lényegesen rosszabbak, mint a fejlett régiókban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak