Másfél hónap alatt közel 80 százalékot erősödött a legismertebb kriptovaluta. Nem kérdés: az elmúlt évek legjobb befektetése. Az is marad?

Fékevesztett rakétaként hasít felfelé a bitcoin árfolyama. Csak az év elejétől legalább közel 80 százalékkal erősödött az árfolyama, jelenleg 52 ezer dollár fölött kereskednek a legismertebb kriptovalutával. Árfolyama tavaly ilyenkor közelítette meg a 10 ezer dollárt, az idei évre pedig 29 ezres árfolyamon fordult rá. A látványos erősödés az intézményi befektetők fantáziáját is megmozgatta, és egyre többen szálltak be kisebb-nagyobb összegekkel a kriptovaluta-piacra. Ennek már eleve volt egy felhajtó hatása, és a kriptopénz volatilitását is visszafogta valamelyest.

Aztán jött Elon Musk és a Tesla bejelentése: 1,5 milliárd dollárt fektetnek bitcoinban, és tervezik elfogadni fizetőeszközként is, aminek hatására mindjárt 44 ezer dollár közelébe lőtt az árfolyam. (A 1,5 milliárdos befektetés azért nyomosabb érv volt a bitcoin mellett, mint Musk vicces tweetje a dogecoinról, ami a kriptovaluta-piac kigúnyolására létrehozott kriptovaluta piacát is megmozgatta.) A Tesla mellett a MicroStrategy szoftvercég szintén beszállt: 600 millió dollár értékű kötvényt bocsát ki további bitcoin vásárlásához.

A legtöbbet idén egyébként nem a bitcoinnal, hanem az etherrel lehetett keresni: január elsejétől a második legnépszerűbb – és a második legnagyobb piaci értékű – kriptopénz kb. 140 százalékot erősödött.

Határ a csillagos ég

A hét elején a bitcoin újabb határt lépett át: először kereskedtek vele 50 ezer dollár fölött, és szinte percenként emelkedik valamennyit az árfolyam, e sorok írása közben például 50 700 dollárról 51 ezer fölé drágult, majd pár órával később az 52 ezer dollárt is átlépte (az árfolyam pillanatnyi változása jól követhető a CoinMarketCapon). A Reuters szerint a töretlen erősödés azzal magyarázható, hogy a kriptovaluta egyértelműen beköltözött a Wall Streetre azzal, hogy nem csak a vagyonkezelő- és befektetési alapok portfóliójának marginális része, hanem olyan cégek is vásárolják, mint a Tesla.

Ezzel párhuzamosan a pénzügyi felügyeletek idegenkedése érezhetően csökken: Kanadában például már engedélyeztek a torontói tőzsdén bitcoin ETF-et (Exchange Traded Fund – tőzsdén kereskedett alap), és hamarosan érkezhet hozzá még egy. Mindezek segítik, hogy a bitcoin széles körben elterjedt fizetési eszközzé váljon, ami stabilizálhatja az árfolyamot.

A J.P.Morgan egy januári prognózisában azonban nem fizetőeszközként, hanem az arany versenytársaként határozta meg a bitcoin helyét a befektetési piacokon. Elemzői szerint az sem elképzelhetetlen, hogy belátható időn belül 146 ezer dollárig emelkedik az árfolyam.

Nem csak azért keresett, mert annyira jó

A lakossági és az intézményi befektetőket a dollár magasabb hozamú alternatívájaként, egyfajta digitális aranyként kezelik, ami jó menekülési útnak tűnt az alacsony – sőt sok országban negatív – kamatlábak mellett.

Az erősödésre egyébként van egy másik magyarázat is, írja összeállításában a Reuters: az, hogy a befektetők digitális aranyként kezelik a bitcoint, előrejelzi, hogy nagyon komoly inflációs hullám követheti a globális koronavírus-járványt, amit a központi bankok és kormányzatok gazdaságösztönző csomagjai tovább erősítenek.

A nagy befektetési bankok mindezzel együtt óvatosságra intik a befektetőket. Nagyon könnyen lehet ugyanis, hogy a bitcoin szárnyalása csupán egy a spekulatív kereslet által nagyra fújt buborék. A kriptovaluták továbbra is szabályozatlan területnek számítanak világszerte, és azt is figyelembe kell venni, hogy szoros kapcsolat van a kriptopénzek és a kiberbűnözés között. A pénzügyi kormányzatok és központi bankok (köztük az EKB) ezért szigorúbb felügyeletet szorgalmaz. Közgazdászok szerint azzal is számolni kell, hogy a kriptovaluták nem elégítik ki a fiatpénzek minden kritériumát. Mivel csupán néhány helyen fogadják el fizetőeszközként, gyakorlati felhasználás nélküli immateriális eszközként kell értelmezni, aminek értékét kizárólag a kereslet határozza meg.

Emiatt viszont az is kérdéses, hogy érdemes-e hosszú távon a befektetési portfólióban tartani.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.