A világgazdasági bizonytalanságok miatt az intézményi befektetők is megjelentek a piacon.

Csütörtökön már 23 400 dollár fölötti árfolyamon adták-vették a bitcoint. Aki az év elején vásárolt be a kriptovalutából, most nagyot szakított: a hozam meghaladja a 200 százalékot. Bár a történelmi csúcs után némileg visszaesett az árfolyam, 23 ezer dollár alá, a CNBC által megkérdezett szakértők szerint kisebb a valószínűsége, hogy olyan zuhanás jöjjön, mint a 2017 decemberében elért csúcsa után. Akkor néhány hónap alatt 19 ezer dollárról 3000-re esett az árfolyam.

Megjöttek az intézményi befektetők

Mint a CNBC írja, megjelentek az intézményi befektetők is a vásárlók között. Számukra egyfajta infláció elleni védekezési eszközként szolgál, akárcsak az arany. Ezzel kapcsolatban az üzleti lap a JPMorgan egy elemzését idézi, amely egyenesen azt
állítja, hogy a befektetők sokszor még épp az arany rovására is növelik bitcoinos befektetéseiket.

Ezek a befektetések ráadásul nem is jelentéktelenek (bár a teljes eszközállományhoz képest nem is nagyok). A héten egy brit eszközkezelő, a Ruffer például bejelentette, hogy portfóliójának már mintegy 2,5 százaléka áll a leghíresebb kriptovalutában. A brit cég, amely közel 28 milliárd dollárnyi eszközt kezel, ezt azzal magyarázta, hogy ezt kicsi (már amennyiben 0,7 milliárd dollár kevés), ám stabil biztosításnak véli a világ legfontosabb devizáinak a folyamatos leértékelődése ellen.

A Ruffer és társai pedig vonzzák az újabb befektetéseket. És bár egyre többen idézik fel a 2017 utáni esést, ami sok kisbefektetőnek okozott durva veszteségeket, most a piac összességében bizakodóbb. A kriptovaluta-hívők szerint ugyanis az intézményi befektetések egyfajta biztosítékot jelentenek arra, hogy most nem spekuláció húzza felfelé az árfolyamot.

A legjelentősebb befektetők is beálltak a sorba, vagy ott van a piacon a PayPal, a Fidelity Investments. Az is jó indikátor, hogy az egyik legnagyobb amerikai tőzsdeindex, az S&P Dow Jones Indices elindította kriptovaluta-indexét.

Hívők és szkeptikusok

Az őrület tényleg szinte mindenkit elkapott, a hívők száma egyre gyarapszik. Scott Minerd, a 270 milliárd dollárnyi eszközt kezelő Guggenheim Investments befektetési igazgatója egyenesen 400 ezer dolláros árfolyamról fantáziált. Mint a Bloomberg írja, Minerd arra hivatkozott, hogy a kriptovaluta mennyisége erősen korlátozott, és magasra értékelt olyan eszközökhöz képest, mint az arany. Emiatt szerinte jó ellenszere annak, hogy kivédjék az amerikai jegybank tempós pénznyomtatását. A Minerddel egyetértő szakértők szerint is az a bitcoin pozitívuma, hogy ellensúlyozza a makrogazdasági bizonytalanságokat.

A CNBC azonban felhívja a figyelmet, hogy 2017 végén is voltak elszállt jóslatok... Egyébként igazgatója markáns véleménye ellenére a Guggenheim is óvatos ezen a terepen, mindössze félmilliárd dollárnyi eszköze áll bitcoinban.

És persze maradtak bőven még szkeptikusok (vagy józanok?), akik a bitcoint továbbra is belső érték nélküli spekulatív eszköznek tekintik. Az egyébként merész húzásoktól sem visszariadó Warren Buffett szerint például bitcoinba fektetni lényegében szimpla szerencsejáték.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.