Tegnap zárt a netes feketepiac egyik legnagyobb és legnépszerűbb boltja, a Joker's Stash, ahol lopott kártyadatokat lehetett venni.

Dollármilliárdosként vonulhat vissza a Dark Web egyik legnépszerűbb boltjának üzemeltetője. Tom Robinson, az Elliptic nevű kiberbiztonsági cég alapítója és vezető kutatója szerint a Joker's Stash üzemeltetője (vagy üzemeltetői?) az elmúlt években annyit kerestek bankkártya-adatok értékesítéséből bitcoinban, hogy – figyelembe véve a kriptovaluta árfolyamának szárnyalását is – több milliárd dolláros vagyonnal szállhat(nak) ki az üzletből.

A kártyaadatok lopása mostanság megint elég jövedelmező, mert ezek az adatok már nem csak közvetlenül egyszeri pénzszerzésre használhatók, hanem például feketén szerzett pénzek tisztára mosására is alkalmasak. 2014-es alapítása óta a Joker's Stash a legnagyobb kártyaértékesítő hely lett a Dark Weben. Az oldal üzemeltetője gondos munkát végzett: minden kártyáról pontos adatlap készült (debit/credit, ország, kibocsátó bank, milyen kiegészítő adatok vannak hozzá stb.), és ez alapján lehetett válogatni a kínálatból. Az oldal döntötte magából a rendezett adatokat, a minőség és mennyiség egyaránt hozzájárult a népszerűségéhez.

Mivel a platform jó kapcsolatokat ápolt különböző kiberbűnözői csoportokkal, rengeteg friss kártyadathoz jutott. Az online feketepiac figyelésére szakosodott Gemini kutatócég szerint a boltban legalább 40 millió lopott adat fordult meg. Ezeket az adatokat aztán 1 és 150 dollár közötti áron értékesítették. Az ár elsősorban attól függött, hogy milyen járulékos adatok voltak a kártyához, 150 dollárba jellemzően azok a kártyák kerültek, amelyekhez a tulajdonos neve és címe mellé társadalombiztosítási azonosítója is megvolt.

A Joker's Stash olyan népszerű volt, hogy Brian Krebs független biztonsági szakíró szerint maga is áldozatul esett adathalász-támadásoknak. 2018-ban épp Krebs fedezett fel egy hamisított Joker's Stash-oldalakból álló hálózatot. A támadás során bejelentkezési adatokat és bitcoint próbáltak lopni az áldozatoktól (akik épp mások ellopott kártyaadataira szerettek volna alkudni).

Betett a COVID?

A leállás okairól nem sokat lehet tudni. Az üzemeltető döntésében közrejátszhatott, hogy tavaly októberben koronavírus-fertőzés következtében kórházba került. Nagyjából a kórházi kezelésével egy időben megszaporodtak az ügyfélpanaszok is, legtöbben a romló adatminőség miatt reklamáltak, de biztonsági kutatók szerint a friss adatmennyiség is erősen megcsappant. Decemberben pedig arról érkeztek hírek, hogy az Interpol és az USA igazságügyi minisztériuma lefoglalta a bolthoz tartozó oldalakat. Ezt azonban még gyorsan kiheverte a Joker's Stash, amely villámgyorsan átköltözött új infrastruktúrára.

A Gemini szerint ezek mellett a döntést siettethette a bitcoin árfolyamának elszabadulása is. A Joker's Stash a bitcoin korai elfogadói és propagátorai közé tartozik, és minden bevételét bitcoinban tartotta (bár a litecoint és a dash-t is elfogadta), ami most jól jöhetett. A biztonsági cég szerint a bolt üzemeltetője valószínűleg jelenleg a leggazdagabb kiberbűnözők között van, azaz elég pénz szedett össze, hogy jó körülmények között élvezze nyugdíjas éveit.

És hogy mennyi az annyi? A Gemini óvatosabb becslése szerint meghaladhatja az egymilliárd dollárt. Az Elliptic a bitcoin-tranzakciókat elemezve viszont arra jutott, hogy a hat év alatt összegyűlt bitcoinok értéke akár a 2,5 milliárd dollárt is elérheti. Ennyiből már tényleg el lehet éldegélni pár évig.

A Dark Web viszont nem változik a Joker's Stash kiszállásával, írja a Gemini. A bolt soha nem volt egyedüli kedvezményezettje a nagy adatlopásoknak. A kiberbűnözők rendre megosztották az ellopott adatbázisokat a feketepiac több fontosabb szereplője között, így egy bolt kiesése még átmeneti fennakadásokat sem fog okozni az értékesítési láncban.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.