A szoftvervállalat bevételei elmaradtak az elemzői várakozásoktól. A menedzsment a következő negyedévtől sem vár izmos növekedést.

Mindössze 1 százalékkal nőttek éves összevetésben az Oracle bevételei – jelentette be tegnap tőzsdezárás után a vállalat. Az augusztus 31-ével zárt három hónapban (az Oracle-nél ez a 2019-es év első negyedéve) mindössze 1 százalékkal (árfolyamhatást kiszűrve 2 százalékkal) nőttek a bevételek: míg tavaly 9,1 milliárd dollár, most 9,2 milliárd jött össze.

Nem látni, mi történik a háttérben

A május végén zárt negyedévtől vezette be a vállalat azt, hogy nem közli külön a felhős és az on-premise licencértékesítésből származó bevételeket. A változtatást Safra Catz társ-vezérigazgató azzal indokolta, hogy ez a mód pontosabban tükrözi, hogy kombinált licencelést is kínálnak, amellyel egyes termékek a felhőben, illetve on-premise is használhatóak. (A vállalat tavaly ősszel alakította át licencelési modelljét, hogy rugalmasabbá tegye az on-premise és a felhő közötti átjárást.)

A negyedévet az mentette meg, hogy a teljes bevétel 72 százalékát adó felhős szolgáltatásokból és licenctámogatásból 3 százalékkal több bevétel jött, mint egy éve. A tavalyi 6,4 milliárd dollárral szemben a most lezárt negyedévben 6,6 milliárd jött be. Az eredmény azonban csalódást keltett, az elemzők ugyanis 6,7 milliárdos bevételt vártak.

Az sem tett jót, hogy minden más soron mínuszok szerepeltek. A bevételek 9 százalékát adó cloud és on-premise licencértékesítés bevétele 894 millióról idén 867 millióra (mínusz 3 százalék) csökkent. A hardverekből a tavalyi 943 millióval szemben idén 904 millió (mínusz 4 százalék), míg a szolgáltatásokból a tavalyi 860 millióval szemben most csak 813 millió dollár (mínusz 5 százalék) bevétel keletkezett.

Pedig a működési költségeken is faragtak, ahol csak tudtak. Bár a supportköltségek 7 százalékkal nőttek, de a hardverüzletág költségeit 12 százalékkal vágták meg, sőt a működési költségek tetemes, 17 százalékos részét adó kutatás-fejlesztési kiadásokból is faragtak 1 százalékot.

Safra Catz egyébként a következő negyedévre sem jósolt kiugró teljesítményt: 2 százalékos bevételnövekedéssel terveznek. A második félévre azonban már sokkal szebb számokat ígért a társ-vezérigazgató.

Az eredemények persze Larry Ellison elnököt nem akadályozta meg abban, hogy az elemzői konferenciahíváson elmondja saját győzelmi jelentését. Az Orcle koncepciójának helyességét például azzal is alátámasztotta, hogy még konkurensei – a Salesforce.com, az Amazon vagy az SAP – is az Autonomous Database-t használják. És bár az Amazont egyelőre nem sikerült megszorítani az IaaS-piacon, az Oracle technológiája jobb, és ez segít majd beelőzni a nagy riválist.

Mi lesz az Oracle-felhővel?

A vállalat az év elején jelentette be, hogy bővíti adatközpont-kapacitását Amerikában, Európában, sőt a Közel-Keleten is, de mindenekelőtt Ázsiában. Elemzők szerint azt azonban egyelőre nem sikerült elérnie, hogy valódi kihívást jelentsen a korábban meghatározott ellenfeleinek, például az Amazonnak vagy a Microsoftnak, de még a Salesforce.com-nak sem.

Nagyon is elképzelhető, hogy a pénzügyi jelentés szerkezetének átalakítása azzal is összefügg, hogy a felhős üzlet már nem hozza úgy a számokat, ahogy azt a vállalatvezetés elképzelte – bár kétségtelen, hogy Safra Catz magyarázatában is van valami.

Az eredmények tükrében azonban a befektetők is inkább ködösítést éreztek. Augusztus közepén több részvényes (köztük befektetési alapok is) pert indítottak a vállalat ellen. A részvényesek azt nehezményezték, hogy súlyos károkat szenvedtek (az előző negyedévi, már az új szerkezetű gyorsjelentés után közel 6 százalékkal esett az árfolyam), mert a vállalat nem megfelelően tájékoztatta őket a felhős bevételek növekedéséről. Magyarán a részvényesek úgy érezték, hogy mindaz, amit a vállalat a felhőről kommunikált, nem volt igaz. Még az is felmerült vádként, hogy az addigi – valóban látványos – növekedést az eredményezte, hogy a vállalat átkényszerítette az ügyfeleit a felhőbe.

Fontos ember is távozott

De nem csak ez mutatja, hogy nincs minden rendben a cég háza táján. Két hete jelentette be Thomas Kurian termékfejlesztésért felelős alelnök (aki egyébként George Kuriannek, a NetApp CEO-jának ikertestvére), hogy távozik a vállalattól (az nem derült ki, hogy véglegesen, vagy csak hosszabb pihenőre megy).
 

Thomas Kurian: más stratégiában gondolkodott


Ez komoly érvágás az Oracle-nek, mivel Kurian, aki 1996-ban igazolt Larry Ellisonékhoz, felelt a szoftverfejlesztésért, valamint a szoftverek felhőbe viteléért is. Távozása hátterében a Bloomberg szerint az állt, hogy nem értett egyet Ellisonnal a felhős terjeszkedés koncepciójában. Kurian azt az álláspontot képviselte, hogy sokkal jobban kellene támaszkodni az Amazon és a Microsoft felhős platformjára, míg Ellison a saját felhő építését erőltette.

A gyorsjelentés hatására a zárás utáni kereskedésben ismét erőteljesen gyengülni kezdett az Oracle árfolyama.

Cloud & big data

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.