Steve Ballmer húsz éve vette át a Microsoft irányítását, de a vezérigazgatói székben töltött közel másfél évtizedről nem zengenek ódákat a részvényesek. A cég jelenlegi vezetőjének nevét viszont imába foglalhatják.

A redmondi birodalom alapítója, Bill Gates 2000 januárjában adta át a stafétát tapasztalt harcostársának, Steve Ballmernek. Utóbbi valamivel több mint 14 évet követően, 2014 februárjában vonult vissza, helyére a céget jelen pillanatban is irányító Satya Nadella került. Az elmúlt szűk két évtized alatt a Microsoft komoly kudarcokat és fényes sikereket is elkönyvelhetett magának, ám Ballmer pechjére előbbiek inkább az ő időszakához köthetők, míg a pozitív fejleményekből leginkább Nadella uralkodása alatt lehet példákat találni.

A pénz (és az árfolyam) beszél

A Statiszta az évforduló alkalmából el is készítte az alábbi grafikont, amely a cég részvényárfolyamának alakulását mutatja 2000-től. A számok elég szigorú ítéletet mondanak Ballmer vezetéséről, hiszen 2014. február 4-én az értékpapírok (a részvénydarabolásokat is figyelembe véve) harmadával értek kevesebbet, mint amikor Gates leköszönt. Az azóta eltelt közel hat év alatt viszont a részvényárfolyam több mint a négyszeresére nőtt.

A Microsoft részvényárfolyamának alakulása 2000-2020 között (forrás: Statista)

Kétségtelen, hogy Ballmer nem kapott könnyű feladatot, hiszen vezérigazgatói pályájának kezdete egybe esik azzal az időszakkal, amikor Amerikában a Microsoft esetleges feldarabolásáról szóltak a hírek, majd következett a hírhedt dotkom válság. Utóbbi nem csak a tőzsdéket radírozta le, de egy sor, túlértékelt technológiai vállalatot is lesöpört a porondról.

A Windows és Office pajzsa mögé bújó Microsoft átvészelte a nehéz éveket, ám a felívelést megakadályozta, hogy riválisai közül többen sokkal jobb érzékkel ragadták meg az új technológiai lehetőségeket. A Google és az Apple szinte állva hagyta a szenilis aggastyánnak tűnő redmondi mamutot.

Ballmer egyik óriási hibájának tartják az okostelefonokban rejlő potenciál lebecsülését. Máig emlékezetes, amikor a kamerák előtt hangosan kiröhögte az éppen bemutatott legelső iPhone-t. De az sem volt túlságosan szerencsés, amikor "kommunistának" és "a szellemi tulajdont fertőző ráknak" nevezte a Linux rendszermagra alapuló szoftvereket.

A felhőben sütött ki a nap

Ma viszont a Microsoft második aranykorát éri, ami elsősorban a cloudos megoldásainak köszönhető. Ez a folyamat már jóval Nadella vezérigazgatói kinevezése előtt elkezdődött, hiszen az Azure 2008-tól, az Office 365 pedig 2011-től van a piacon. Ugyanakkor az alapok lerakásában elévülhetetlen érdemei vannak a cég regnáló vezetőjének, hiszen Nadella 2007-től 2011-ig alelnökként felelt az online szolgáltatásokért, ezt követően pedig 2014-ig az Azure cloud platformot gondozta a Server and Tools divízió elnökeként.

Nadella eddigi munkája egyértelmű sikernek könyvelhető el. Munkájában már a legelejétől megfigyelhetők voltak bátor újítások és logikus stratégiai döntések. A regnáló vezérigazgatónak is köszönhető, hogy a Microsoft azon kevés vállalatok egyike, amelynek cégértéke meghaladta az 1000 milliárd dollárt. A jelenleg nagyjából 1250 milliárdra taksált vállalat befektetői tehát elégedetten dörzsölhetik a tenyerüket, ha a 2014-es vezetőváltás kerül szóba.

Közösség & HR

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.