A redmondi birodalom alapítója, Bill Gates 2000 januárjában adta át a stafétát tapasztalt harcostársának, Steve Ballmernek. Utóbbi valamivel több mint 14 évet követően, 2014 februárjában vonult vissza, helyére a céget jelen pillanatban is irányító Satya Nadella került. Az elmúlt szűk két évtized alatt a Microsoft komoly kudarcokat és fényes sikereket is elkönyvelhetett magának, ám Ballmer pechjére előbbiek inkább az ő időszakához köthetők, míg a pozitív fejleményekből leginkább Nadella uralkodása alatt lehet példákat találni.
A pénz (és az árfolyam) beszél
A Statiszta az évforduló alkalmából el is készítte az alábbi grafikont, amely a cég részvényárfolyamának alakulását mutatja 2000-től. A számok elég szigorú ítéletet mondanak Ballmer vezetéséről, hiszen 2014. február 4-én az értékpapírok (a részvénydarabolásokat is figyelembe véve) harmadával értek kevesebbet, mint amikor Gates leköszönt. Az azóta eltelt közel hat év alatt viszont a részvényárfolyam több mint a négyszeresére nőtt.
A Microsoft részvényárfolyamának alakulása 2000-2020 között (forrás: Statista)
Kétségtelen, hogy Ballmer nem kapott könnyű feladatot, hiszen vezérigazgatói pályájának kezdete egybe esik azzal az időszakkal, amikor Amerikában a Microsoft esetleges feldarabolásáról szóltak a hírek, majd következett a hírhedt dotkom válság. Utóbbi nem csak a tőzsdéket radírozta le, de egy sor, túlértékelt technológiai vállalatot is lesöpört a porondról.
A Windows és Office pajzsa mögé bújó Microsoft átvészelte a nehéz éveket, ám a felívelést megakadályozta, hogy riválisai közül többen sokkal jobb érzékkel ragadták meg az új technológiai lehetőségeket. A Google és az Apple szinte állva hagyta a szenilis aggastyánnak tűnő redmondi mamutot.
Ballmer egyik óriási hibájának tartják az okostelefonokban rejlő potenciál lebecsülését. Máig emlékezetes, amikor a kamerák előtt hangosan kiröhögte az éppen bemutatott legelső iPhone-t. De az sem volt túlságosan szerencsés, amikor "kommunistának" és "a szellemi tulajdont fertőző ráknak" nevezte a Linux rendszermagra alapuló szoftvereket.
A felhőben sütött ki a nap
Ma viszont a Microsoft második aranykorát éri, ami elsősorban a cloudos megoldásainak köszönhető. Ez a folyamat már jóval Nadella vezérigazgatói kinevezése előtt elkezdődött, hiszen az Azure 2008-tól, az Office 365 pedig 2011-től van a piacon. Ugyanakkor az alapok lerakásában elévülhetetlen érdemei vannak a cég regnáló vezetőjének, hiszen Nadella 2007-től 2011-ig alelnökként felelt az online szolgáltatásokért, ezt követően pedig 2014-ig az Azure cloud platformot gondozta a Server and Tools divízió elnökeként.
Nadella eddigi munkája egyértelmű sikernek könyvelhető el. Munkájában már a legelejétől megfigyelhetők voltak bátor újítások és logikus stratégiai döntések. A regnáló vezérigazgatónak is köszönhető, hogy a Microsoft azon kevés vállalatok egyike, amelynek cégértéke meghaladta az 1000 milliárd dollárt. A jelenleg nagyjából 1250 milliárdra taksált vállalat befektetői tehát elégedetten dörzsölhetik a tenyerüket, ha a 2014-es vezetőváltás kerül szóba.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak