Június közepén mutatták be a a Firefox legfrissebb kiadását, amely szebb, okosabb, de főleg gyorsabb és stabilabb lett. Most újabb – egyelőre kísérleti – projektek indultak.

A minőséggel próbál versenyben maradni a Mozilla a böngészőpiacon. A június közepén kiadott új Firefox sok dicséretet kapott – tőlünk is. A stabilitás és a gyorsaság azonban manapság már édeskevés az üdvösséghez, különösen a legnagyobb versenytárs, a Chrome ellenében, amely bár minimalista böngésző, mögötte van egy átfogó ökoszisztéma a Google felhős szolgáltatásaival.

De a Mozilla is próbálkozik.

Hangos keresés, titkosított fáljküldés, jegyzetelés

A Firefox három kísérleti projektet indított, melyek a böngésző felületét teszi jobban használhatóvá. Ezekkel olyan tevékenységeket tesz gyorsabbá vagy emel be a böngésző felületébe, melyek a fejlesztők szerint a leggyakoribbak az online jelenlétben: értelemszerűen ez a keresés, valamint a jegyzetelés és a fájlmegosztás, pontosabban jelen esetben a fájlküldés.

A Voice Fill hangkeresés elsősorban a fogyatékkal élőknek (gyengén látók, mozgáskorlátozottak) jelenthet nagy segítséget. A szolgáltatás csak a Google, a Yahoo és a DuckDuckGo keresőjével használható. Ez lényegében a Speech to Text funkció finomítására szolgáló kísérlet: a visszajelzések alapján optimalizálják a beszéd szöveggé alakítását.

A leghasznosabbnak a jegyzetfüzet (Notes) funkció tűnik (lásd a videót). A telepítés után az oldalsávokban az könyvjelzők, előzmények és a szinkronizált lapok mellé bekerül a Notes bejegyzés. Erre kell kattintani, ha egy weboldalt el akarunk menteni. Az oldalhoz megjegyzéseket, akár teendőlistát is lehet fűzni. Ez sokkal inkább hasonlít egy lebutított, de a böngészővel integrált jegyzetelő és to-do alkalmazásra, mint a Firefoxhoz idén felvásárolt Pocket alkalmazás, amellyel el lehet menteni weboldalakat, de elsősorban a későbbi olvasást segíti azzal, hogy levágja a fölösleges sallangokat.
 


A harmadik kísérleti projekt, a fájlküldés nem is újdonság, olyan, mint egy jól integrált és flturbózott ToldACuccot vagy WeTransfer szolgáltatás. Mozilla lényegében egy ilyen szolgáltatást társított a titkosított és az üzenetek önmegsemmisítére épülő chatelés tulajdonságaival (ilyen volt például a Wicker vagy később a Bleep). Az azonban mindenképpen jó ötlet, hogy a böngészőbe építve, egyszerűen használható: a küldeni kívánt fájlt a böngészőben elindított szolgáltatás fölé kell húzni, amely visszaad egy linket. Ezt a linket kell elküldeni levélben a célszemélynek. A szolgáltatás végponti titkosítást használ, így az üzenet tartalmába a Mozilla sem tud belenézni. Maximum 1 gigabájt méretig lehet vele fájlt küldeni, ami egy nap vagy az első letöltés után megsemmisül a Mozilla szerverén. Az ötletben kevés az újdonság, ha csak az nem, hogy az egész nyílt forráskódú, és a titkosítási procedúra automatikus.

Kísérleteznek ezerrel

A Mozilla sok szempontból hátrányban van a Google-lel vagy a Microsofttal szemben. Erőforrásai sokkal korlátozottabbak, hiszen alapítványi formában működik, és adományokból fedezi a fejlesztéseit. Ugyanakkor nyílt megoldásokat fejleszt, ami előny ugyan, de a nagy szereplők is ebbe az irányba mozdulnak. Sokáig két termékre, a Firefoxra és a Thunderbird levelező kliensre koncentrálta, de utóbbi fejlesztését 2012-ben elengedték (azóta a Thunderbird Council próbálja tartja életben a levelező programot), hogy a Firefoxra és a nyílt webes szabványokra tudjanak koncentrálni.

Ez azonban kevés volt ahhoz, hogy megakadályozza a Firefox jelentős piacvesztését. Miközben néhány éve a Firefox szorította vissza az Internet Explorert a böngészőpiacon, ma már a Microsoft a két böngészőjével (IE, Edge) együttesen közel kétszer akkora piaci részt birtokol, mint a Mozilla. Az Alapítvány azonban láthatólag nem adta fel a küzdelmet (A mobil appként népszerű Pocket februári megszerzésével például a mobil piacot célozta meg, ahol a Firefoxnak nagyon gyengék a pozíciói.)

Azt persze nem lehet megjósolni, hogy mi lesz ezeknek a kísérleti projekteknek a sorsa, még akkor sem biztos, hogy bekerülnek a böngésző valamelyik későbbi kiadásába, ha amúgy a teszteken sikert aratnak. A kísérletező kedvűek azonban kipróbálhatják, ha telepítik a böngészőhöz az ún. Test Pilot kiegészítőt.

Közösség & HR

Jól halad az Atlassian a felhős átállással

A termékek Server változatának kivezetésével kevesebb ügyfelet veszítettek, mint amennyivel a menedzsment eredetileg számolt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.