Egyre többen gonddolják úgy, hogy itt az idő kipróbálni a Mozilla böngészőjének új változatát.
Hirdetés
 

A Mozilla Alapítvány fejlesztette böngésző volt az évtized egyik nagy vesztese: a Google Chrome lekörözte népszerűségben, mára utóbbi alkalmazás lett a legkedveltebb az internetezők körében. Az új változat azonban megér egy misét: nem csak gyorsabb, hanem stabilabb is.

Elektrolízis az informatikában

Sok évvel ezelőtt kezdett el dolgozni azon a technológián a Mozilla, mely egészen magas szintre emelte volna a párhuzamos feladatvégrehajtást. Elsősorban nem is a teljesítménynövelés volt a cél, hanem az, hogy a taskok különböző eljárásokba való elkülönítésével a hozzájuk tartozó memóriaterületek is elszeparálódjanak. Ezzel az egyes komponensek problémái izolhatóvá válhattak volna, így megakadályozható lett volna a böngészőfagyások jelentős része.

Volna, volna, volna. Ugyanis az Electrolisys projektet néhány évnyi fejlesztést követően, 2011-ben leállította az Alapítvány, technikai nehézségekre hivatkozva. Tavaly azonban újraindították a programot, e10s néven, ennek első eredményei pedig már látszanak is. Először a kezelői felület vált reszponzívabbá, de a Firefox mostani, 54-ik kiadásával ismét szintet lépett az alkalmazás.

Az új változat ugyanis képes a website-ok egymástól való elkülönítésére. Ez nem csak a teljesítmény és csökkenő számú böngésző-összeomlások szempontjából jelent javuló felhasználói élményt, hanem a weboldalak megjelenítése is gördülékenyebbé vált. Még az olyan, zsúfolt oldalak is, mint a Facebook híroldala, tisztán és akadozásmentesen jelennek meg, állítja Nick Nguyen, a Firefox egyik alelnöke.

Másképp, mint mások

A különböző process-ek elkülönítése során a böngésző nem megy olyan messzire, mint riválisai, melyek minden egyes website-nak saját, izolált számítási folyamatot biztosítanak. Ehelyett a Firefox a használt négy folyamat egyikéhez rendeli a website-okat, valahogy úgy, mint ahogyan a szobatársak osztoznak egy apartmanon. Ez a megközelítés segít megelőzni a túlzott memóriafogyasztást, állítja a Mozilla.

A nonprofit szervezet először maga is szkeptikus volt a technika sikerre válthatóságát illetően. Teszteléseik során azonban kiderült, hogy óriási hibák nincsenek az elképzeléssel, csak némi polírozásra szorul az eredetileg elképzelthez képest. Éppen ezért engedte szabadjára májusban az új eljárást a Firefox felhasználók nagyjából négyötöde számára.

Az Electrolysis hordoz magában még egy fontos változást: biztonsági szempontokból homokozótechnikát (sandboxing) alkalmaz. Ez az eljárás bevett gyakorlatként van jelen más böngészőkben, használatával megakadályozhatók azok a támadások, melyek a szoftvert belépőpontként használva teljes letámadást indítanak a számítógép vagy az okostelefon ellen.

Kifelé a gödörből

A teljesítmény és stabilitás terén beígért fejlesztések megvalósulása kulcsfontosságú az egykor közkedvelt, az Internet Explorer egyeduralmát megingatni képes browser dicsőségének visszaszerzéséhez vezető úton. Amint azt már említettük, a Firefoxnak nem a Microsoft böngészői, hanem a minimalista Google Chrome állított végül olyan versenyhelyzetet, amiben a Mozilla szoftvere alulmaradt.

Az elmúlt egy évben azonban a Firefox is teret tudott nyerni végre (pedig közben hátrahagyta a Windows XP-t használókat). Igaz, az internetezőket nem a Chrome-tól szipkázta el, hanem zömében továbbra is az Internet Explorert használók táborát apasztotta. Amint az az ábrán is látszik, az elmúlt 12 hónapban 8-ról 12 százalékra tornázta fel saját részesedését a Tűzróka (eközben a Google böngészője 50-ről 59 százalékra kúszott fel). Ezen időszak alatt az Internet Explorer közel 30 százalékos piaci részesedése 17 százalékra esett.

Ha elterjed az új kiadás jó híre, akkor minden bizonnyal még feljebb tornászhatja jelenlegi eredményeit a Firefox. 

Piaci hírek

25 évre ítélték Sam Bankman-Friedet. Változott valami?

Csütörtökön megszületett az ítélet az FTX volt vezérigazgatójának ügyében: 57 éves korában szabadulhat.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.