A Magyar Telekom hétfőn jelentette be, hogy Zalaegerszeg belvárosában elindította az első szabványos 5G állomását. A valós körülmények között működő, gigabites sebességre képes teszthálózat a 3,7 GHz-es teszt spektrumot használja, szabványosított 5G rendszerrel valósul meg, és kereskedelmi bevezetésre érett 5G hálózati eszközöket használ. A cél az új technológia és a meglévő hálózatok együttműködésének vizsgálata, vagyis a majdani integrációra való felkészülés.
A MT és leányvállalata, a T-Systems Magyarország 2017 júniusában állapodott meg a kormányzattal, Zalaegerszeg városával és az Autóipari Próbapálya Zala Kft.-vel az 5G mobilkommunikációs teszthálózat kiépítéséről a városban létesülő járműipari tesztpályán. Ehhez kapcsolódóan a T-Systems részt vett az informatikai, elektronikai és járműipari cégeket összefogó Zalai Önvezető Jármű Klaszter megalakításában is, amelynek koncepciója szorosan összekapcsolódik az 5G Koalíció és a Mesterséges Intelligencia Koalíció kezdeményezésekkel.
Az új technológia lehetőségeit már korábban bemutatták
A következő generációs 5G mobiltechnológia az eddigieknél nagyságrendben tízszer nagyobb adatátviteli sebességet és jelentősen rövidülő válaszidőt ígér a 4G/LTE rendszerekhez képest, emellett a jelenlegit lényegesen meghaladó kapacitásnak köszönhetően több tízmillió eszköz hálózatra való kapcsolódása válik lehetővé egyidőben. Az új hálózati koncepció a vezetékes és a mobil kommunikáció előnyeit egyesíti: lehetőségei nemcsak a sebességben, hanem a beépített hálózati intelligenciában és a más technológiákkal történő együttműködésben rejlenek.
A Telekom egyébként több sikeres tesztet bonyolított már le az 5G technológiával: 2017 októberben az Ericssonnal közösen még laboratóriumi körülmények között hozta létre az első magyarországi 5G kapcsolatot, amely 22 Gbps letöltési sebességet ért el. A bemutató akkor a 15 GHz-es frekvenciasávban zajlott és 800 MHz-es sávszélességet használt, az Ericsson budapesti fejlesztőközpontjában tartott demonstráción mi is jelen voltunk.
Tavaly júliusban a Telekom ugyancsak elsőként mutatott be valós körülmények között működő 5G hálózatot korábbi budapesti székházában. Az ottani teszthálózat szabványosítás előtti, kereskedelmi bevezetés előtt álló 5G berendezések segítségével valósult meg, és a mostanihoz hasonlóan a 3,7 GHz-es frekvenciasávban működött. A szolgáltató akkor a technológia szerteágazó felhasználási módjaira igyekezett példákat mutatni, az eseményen készített beszámolónk itt olvasható.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak