Izgalmas tárgyalássorozat után 6,6 milliárd dollár tőkéhez jut az OpenAI, melyet a befektetők most 157 milliárd dollárra értékeltek, derül ki a cég blogbejegyzéséből. A kört a Thrive Capital vezette, amely már korábban elkötelezte magát, hogy egymilliárd dollárral finanszírozza a startupot.
A Financial Times azt is kiderítette, hogy a VC egyedi megállapodást kötött a céggel. A jelenlegi értékelés mellett opciót kapott egy újabb egymilliárdos befektetési lehetőségre 2025 végéig. Az opció lehívásának állítólag vannak bevételi feltételei is.
A befektetési körnek van még egy érdekessége. Szintén a Financial Times bennfentes információja, hogy állítólag Sam Altmanék kizárólagos finanszírozási megállapodást kötöttek a befektetőkkel: akkor szállhattak be, ha vállalták, hogy a jövőben nem fektetnek rivális MI-cégekbe, például az Elon Muskhoz köthető xAI-ba vagy az egykori OpenAI-nál dolgozók által alapított Anthropicba. Egy magyarázat szerint így csökkenthető annak kockázata, hogy a finanszírozott cégekkel szoros kapcsolatot ápoló VC-ken keresztül érzékeny információk szivárogjanak ki a konkurensekhez.
Van persze prózaibb vélemény is: Altmanékat az motiválta, hogy az egyik konkurens, idén májusban két hónappal az első születésnapja után könnyedén kalapozott össze 6 milliárd dollárt, pedig még messze van attól, hogy olyan kereskedelmi terméke legyen, mint az OpenAI ChatGPT-je.
Mindezzel együtt ritka, hogy egy startup ki tudja kötni a kizárólagosságot. A VC-kre ugyanis az a jellemző, hogy még egy szűk szegmensen belül is diverzifikálással igyekeznek csökkenteni a kockázataikat. Állítólag a mostani körből az Andreessen Horowitz azért maradt ki, mert nem akart túlságosan függni az OpenAI-tól. Azt nem tudni, hogy az Apple-t, amely ennél a körnél szintén tárgyalt az OpenAI-jal, ez a feltétel riasztotta-e el.
Az egyedi feltételek mindenesetre azt mutatják: az OpenAI még mindig kivételezett helyzetben van, amit részben annak köszönhet, hogy sokak szerint az MI innováció következő hullámának nyertese lehet. És ez a hullám olyan jelentős változásokat generál majd, mint amilyent annak idején az internet vagy a mobiltelefónia.
Nem kockázatmentes a játék
A befektetők mozgásterének korlátozása visszaüthet. A saját xAI-ját toló Muskkal például amúgy is meglehetősen feszült az OpenAI viszonya. De valószínűleg a többi konkurens sem örül annak, hogy korlátozódnak a forráshoz jutási lehetőségeik.
A másik kockázat, hogy átalakul-e az OpenAI profitorientált vállalattá. Tevékenységét jelenleg egy 2015-ben létrehozott nonprofit testület felügyeli, amely felső korlátot szabott a befektetők elérhető nyereségének. Ezért is vált sürgetővé a cég átalakítása. Az Axios értesülése szerint ha két éven belül nem történik meg, a befektetők visszakérhetik a pénzüket.
A bevételi kilátások mindenesre fényesek. Idén 3 és 4 milliárd közötti bevétel várnak az elemzők, jövőre pedig már közel 12 milliárdot. De a költségek továbbra is magasak. A The Verge ezzel kapcsolatban idézi Dario Amodei Anthropic-vezér egy nyilatkozatát: ők példéul fejlesztenek olyan modellt, melyek betanítása egymilliárd dollárba kerül. Valószínűsíthető, hogy az OpenAI sem tud sokkal olcsóbb képzési módot, ami azért problémás, mert érkeznek a Strawberry projekt eredményei, a kisebb hatókörű, de érvelni képes modelljei.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak