A céget 157 milliárd dollárra értékelték. Egyes befektetők plusz lehetőségeket kaptak, de az OpenAI-nak is vannak kikötései.
Hirdetés
 

Izgalmas tárgyalássorozat után 6,6 milliárd dollár tőkéhez jut az OpenAI, melyet a befektetők most 157 milliárd dollárra értékeltek, derül ki a cég blogbejegyzéséből. A kört a Thrive Capital vezette, amely már korábban elkötelezte magát, hogy egymilliárd dollárral finanszírozza a startupot.

A Financial Times azt is kiderítette, hogy a VC egyedi megállapodást kötött a céggel. A jelenlegi értékelés mellett opciót kapott egy újabb egymilliárdos befektetési lehetőségre 2025 végéig. Az opció lehívásának állítólag vannak bevételi feltételei is.

A befektetési körnek van még egy érdekessége. Szintén a Financial Times bennfentes információja, hogy állítólag Sam Altmanék kizárólagos finanszírozási megállapodást kötöttek a befektetőkkel: akkor szállhattak be, ha vállalták, hogy a jövőben nem fektetnek rivális MI-cégekbe, például az Elon Muskhoz köthető xAI-ba vagy az egykori OpenAI-nál dolgozók által alapított Anthropicba. Egy magyarázat szerint így csökkenthető annak kockázata, hogy a finanszírozott cégekkel szoros kapcsolatot ápoló VC-ken keresztül érzékeny információk szivárogjanak ki a konkurensekhez.

Van persze prózaibb vélemény is: Altmanékat az motiválta, hogy az egyik konkurens, idén májusban két hónappal az első születésnapja után könnyedén kalapozott össze 6 milliárd dollárt, pedig még messze van attól, hogy olyan kereskedelmi terméke legyen, mint az OpenAI ChatGPT-je.

Mindezzel együtt ritka, hogy egy startup ki tudja kötni a kizárólagosságot. A VC-kre ugyanis az a jellemző, hogy még egy szűk szegmensen belül is diverzifikálással igyekeznek csökkenteni a kockázataikat. Állítólag a mostani körből az Andreessen Horowitz azért maradt ki, mert nem akart túlságosan függni az OpenAI-tól. Azt nem tudni, hogy az Apple-t, amely ennél a körnél szintén tárgyalt az OpenAI-jal, ez a feltétel riasztotta-e el.

Az egyedi feltételek mindenesetre azt mutatják: az OpenAI még mindig kivételezett helyzetben van, amit részben annak köszönhet, hogy sokak szerint az MI innováció következő hullámának nyertese lehet. És ez a hullám olyan jelentős változásokat generál majd, mint amilyent annak idején az internet vagy a mobiltelefónia.

Nem kockázatmentes a játék

A befektetők mozgásterének korlátozása visszaüthet. A saját xAI-ját toló Muskkal például amúgy is meglehetősen feszült az OpenAI viszonya. De valószínűleg a többi konkurens sem örül annak, hogy korlátozódnak a forráshoz jutási lehetőségeik.

A másik kockázat, hogy átalakul-e az OpenAI profitorientált vállalattá. Tevékenységét jelenleg egy 2015-ben létrehozott nonprofit testület felügyeli, amely felső korlátot szabott a befektetők elérhető nyereségének. Ezért is vált sürgetővé a cég átalakítása. Az Axios értesülése szerint ha két éven belül nem történik meg, a befektetők visszakérhetik a pénzüket.

A bevételi kilátások mindenesre fényesek. Idén 3 és 4 milliárd közötti bevétel várnak az elemzők, jövőre pedig már közel 12 milliárdot. De a költségek továbbra is magasak. A The Verge ezzel kapcsolatban idézi Dario Amodei Anthropic-vezér egy nyilatkozatát: ők példéul fejlesztenek olyan modellt, melyek betanítása egymilliárd dollárba kerül. Valószínűsíthető, hogy az OpenAI sem tud sokkal olcsóbb képzési módot, ami azért problémás, mert érkeznek a Strawberry projekt eredményei, a kisebb hatókörű, de érvelni képes modelljei.

Piaci hírek

Megmutatták, hogyan gázol át a magánéletünkön Zuckerberg új találmánya

Egy figyelmeztetésnek szánt proof-of-conceptről van szó, amit nem is kizárólag csak a Meta okosszemüvegével lehet megcsinálni.
 
A régi támadási vektorok megújulnak, és jön egy sor újabb veszély. Mivel mindenki a felhőbe igyekszik, minden kockázat globális lesz.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.