Az OpenAI nemrég mutatta be Strawberry nevű (hivatalosan o1-preview és o1-mini kiadású) modelljeit, amelyek fejlesztőik szerint már emberszerű következtetési képességekkel rendelkeznek, és magas szintű teljesítményt ígérnek az összetett tudományos problémák megolásában vagy a programkódok előállításában is. Az eddigieknél drágább, erőforrás-igényesebb és magasabb válaszidővel működő technológiának egyelőre a gyártó szerint sem a GPT-4o helyettesítése a célja, bár az első beszámolók alapján az eddigi modellek alapvető hiányosságait ezúttal sem sikerült benne kiküszöbölni, ráadásul maga az OpenAI is az eddigi legmagasabb, közepes kockázatú besorolást adta saját megoldásának a rosszhiszemű felhasználások tekintetében.
Még érdekesebb, hogy igyekeznek minél kevesebbet elárulni a forradalmi érvelési képességekkel promózott Strawberry tényleges működéséről. Amikor valaki kérdést tesz fel egy o1 modellnek a ChatGPT-ben, akkor az a válasz mögötti logikai láncot is megjeleníti, a gyakorlatban azonban nem annak "nyers" formájáról, hanem a második MI-modell által létrehozott értelmezéséről van szó. Sőt az Ars Technica riportja alapján a kizárás lehetőségével fenyegetik azokat a felhasználókat, akik ebben az irányban vizsgálódnak, és arra próbálják rávenni a nagy nyelvi modellt, hogy fedje fel gondolkodását: a cikkben olyan leveleket idéznek, amelyekben az OpenAI a "védelmi intézkedések megkerülésére irányuló kísérletnek" jelöli az ilyen kéréseket.
Nem éppen erről volt szó
A dolog mindenképpen ironikus, hiszen a Strawberry körüli felhajtás éppen annak állítólagos következtetési képességeire épül, amelyeket a cég technológiai igazgatója új technológiai paradigmának nevezett. Az Ars Technika cikkében megszólaló szakértő nyílt titoknak nevezi, hogy az iparágban rendszeresen használják az OpenAI GPT-3 és GPT-4 kimeneteit a rivális MI-modellek képzésére, ami nyilvánvalósan sérti az OpenAI szolgáltatási feltételeit. Ezzel összefüggésben az OpenAI is elismeri, hogy a fenti intézkedések segítenek fenntartani versenyelőnyét, megnehezítve, hogy a versenytársak profitáljanak legújabb fejlesztéseiből. Közben azonban példát szolgáltat arra is, hogy tényleg feladta eredeti elképzelését a nyílt forráskódú MI támogatásáról.
A Futourism összeállítása egy olyan blogbejegyzést idéz az OpenAI oldaláról, amely szerint már csak azért sem szabad kiteregetniük a "nyers" gondolati láncot, hogy azon a szinten még ne kelljen szűrőt tenniük az AI gondolkodására, ha közben a biztonsági irányelveket sértő dolgokat mondana. Ez persze a társaság kezébe koncentrál minden hatalmat és felelősséget, hiszen azoknak a külső szakembereknek is ennyivel nehezebbé válik a feladata, akik az MI-modellek "feltörésével" próbálják biztonságosabbá tenni azokat. Az Ars Technicának nyilatkozó MI-kutató szerint az átláthatóság és az értelmezhetőség ebben a tekintetben mindennél fontosabb lenne, és nagy visszalépést jelent, ha az összetett promptot futtatásakor rejtve maradnak a értékelésének kulcsfontosságú részletei.
Úgy tűnik, megvan a következő 6 milliárd
Cikkünk lezárásakor jött egy újabb fontos hír: a Financial Times értesülései szerint célegyenesbe ért az a befektetési kör, amivel 150 milliárd dolláros értékelés mellett 6-6,5 milliárd dollár forráshoz jut az OpenAI. A kört vezető Thrive Capital állítólag már le is tette az egymilliárdos részét. A további befektetők egy része – az Apple, a Microsoft és az Nvidia – neve már ismert, újdonság a Tiger Global és Egyesült Arab Emirátusok alapja, az MGX beszállása. Két korábbi befektető, az Andreessen Horowitz és a Sequoia Capital viszont kihagyja ezt a kört; egyesek szerint azért, mert nem akarnak mindent feltenni egy MI-cégre.
A megkérdezett VC-k véleménye megoszlik arról, hogy megtérül-e valaha a befektetett pénz. A cég bevételei idén elérhetik a 3,6 milliárd dollárt, de közben 5 milliárdot éget el. Egy kétkedő VC azt mondta a lapnak, hogy nem értik, hogyan jött ki a befektetőknek a matek. Mások szerint viszont az borítékolja a sikert, hogy Sam Altmanék olyan vállalatokkal léptek szoros szövetségre, mint a Microsoft vagy az Nvidia. Ráadásul még nem volt olyan cég, amely már az indásakor ekkora piaci dominanciát tudott volna szerezni; és az MI-piac olyan, hogy a győztes mindent visz, ugyanis soha nem fogsz két ChatGPT-t telepíteni a telefonodra, mondta egy szakértő a Financial Times-nak.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak