Az X-re előfizető felhasználók már tesztelhetik is, mire képes a világverőként beharangozott generatív modell, a Grok 3.
Hirdetés
 

Ahogy azt már korábban belengették, a héten tényleg elérhetővé vált a xAI legújabb modellje, a Grok 3. Az MI-startup fejlesztése első körben az X közösségi platform Premium+ szolgáltatásán keresztül használható, ami nem véletlen, hiszen mindkét vállalatot Elon Musk irányítja. A nem éppen visszafogott stílusáról ismert techmilliárdos szerint ez a modell a "legokosabb a Földön".

Musk a bemutatón többek között arról beszélt, hogy a harmadik generáció egy nagyságrenddel jobb teljesítményre képes, mint elődje, a Grok 2. Az egyelőre iOS-en és webes felületen elérhető chatbotot egy "maximálisan igazságkereső mesterséges intelligenciaként" jellemezte a politikai ügyekbe egyre inkább belefolyó cégvezér, aki figyelmeztett rá, hogy ez még akkor is meglátszik a válaszain, "ha ez az igazság néha ellentétes azzal, ami politikailag korrekt".

A Grok 3 az eredeti tervek szerint már 2024-ben debütált volna, de a jelek szerint a "keltetésre" használt memphisi adatközpontban dolgozó több mint 200 ezer GPU-val is csak mostanra tudták készre fejleszteni a nagy nyelvi modellt.

A Musk által 2023 nyarán alapított, látványos célokkal indított xAI mérései alapján a Grok 3 számos összehasonlító tesztben jobb eredményre képes, mint az OpenAI algoritmusai. A harmadik generációs modell a tervek szerint a közeljövőben beépül a Grok mobilalkalmazásba és Grok.com weboldalba, amelynek felhasználói a SuperGrok néven induló új előfizetési csomaggal tudják majd különböző módozatokban kamatoztatni képességeit. Távlati célként említhető a hangalapú változat megjelenése, illetve Musk elképzeléseinek megfelelően várható a legújabb modell nyílt forráskódúvá tétele.

Minden szinten csatáznak

A mostani premiert különösen pikánssá teszik a múlt hét, illetve általában az elmúlt évek pengeváltásai Musk és az OpenAI, valamint annak vezetője, Sam Altman között. A techmilliárdos egy befektetői csoport élén néhány napja 97,4 milliárd dollárt kínált a ChatGPT fejlesztőjének irányításáért, ám azt nem csupán Altman utasított el nagyon gyorsan és nagyon egyértelműen, a hét végére befutott az igazgatótanács erős kifejezésekben bővelkedő elutasítása is.

Elon Musk társalapítóként volt jelen az OpenAI 2015-ös megalakításánál, amely az eredeti elképzelés szerint teljesen nonprofit alapon működött. Musk 2018-ban állítólag élesen kritizálta a vezetőséget, amiért a fejlesztések túlságosan elmaradtak a Google mögött, és megpróbálta megszerezni az OpenAI irányítását. Ennek sikertelénségét követően pedig lemondott igazgatósági tagságáról. A hivatalos verzió szerint ugyan a Teslát érintő összeférhetetlenség miatt, ám ezzel együtt az OpenAI finanszírozását is leállította – a szervezet részben ezért volt kénytelen létrehozni profitorientált leányvállalatát. A ChatGPT 2022 végi berobbanását követően Musk megvonta az OpenAI hozzáférését a Twitter adatforrásaihoz is, amelyet még a közösségi platform felvásárlása előtt kötött szerződés tett lehetővé.

Az egyre inkább elmérgesedő viszony szűk egy évvel ezelőtt lépett új szintre, amikor Musk pert indított az OpenAI ellen azon az alapon, hogy a szervezet "profittermelésre koncentrál az emberiség boldogulása helyett", ami pedig ellenkezik az alapításkor deklarált elvekkel. A bírósági beadvány többek között arra is kitért, hogy miután Altman győzedelmesen került ki a cég irányításában 2023 decemberében kitört krízisből, "saját kezével" és az OpenAI-ba sok milliárddal beszálló Microsoft "áldásával" válogatta ki az igazgatótanács új tagjait.

Cloud & big data

Biztonsági katasztrófának tűnik Musk hiper-szuper mesterséges intelligenciája

A hét elején mutatkozott be az xAI "igazságkereső mesterséges intelligenciája", a Grok legfrissebb kiadása, és az már biztosra vehető, hogy Elon Musk MI-startupjának nem a kiberbiztonsági szakemberek lenyűgözése volt a célja.
 

EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT A PROJEKTMENEDZSMENTRŐL TUDNI KELL!

Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, hibrid működésről, elosztott csapatokról, kulturális gapek kezeléséről. Exkluzív információk képzésekről, munkaerőpiacról, kereseti és karrierlehetőségekről.

2025.03.18. Symbol Budapest

RÉSZLETEK »

Nem csak technológiai, hanem kulturális változást is jelent az átállás – többek között erre is tekintettel kell lenni az obszervabilitás széleskörű alkalmazása során.

a melléklet támogatója a Dynatrace

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.