Az xAI-t (is) irányító üzletember a múlt hétfőn jelentette be, hogy megnyitják a Grok nevű mesterségesintelligencia-chatbot kódját, amit most tényleg elérhetővé tettek a GitHubon. A szóban forgó kiadás állítólag egy tavaly októberi ellenőrző pontból származik, és nem esett át a konkrét alkalmazásokhoz, például a párbeszédek lefolytatásához szükséges finomhangoláson sem. A hozzá rendelt licenc ugyan lehetővé teszi a modell kereskedelmi felhasználását, de nem tartalmaz hozzáférést sem a betanításához használt adatokhoz, sem az X közösségi platformról származó valós idejű adatfolyamhoz, amit maga az xAI felhasznál a Grok fejlesztéséhez.
Az októberi állapotot összefüggésbe helyezi, hogy az xAI egy tavaly novemberi bejegyzése szerint a nagy nyelvi modellt (LLM-et) az azt megelőző négy hónap során fejlesztették ki a programkódok generálására, kreatív szövegalkotási feladatokra és kérdések megválaszolására. Az xAI erre épülő chatbotját az X közösségi hálózat prémium felhasználóinak tették elérhetővé, a beszámolókból azonban kiderül, hogy több vállalat is beharangozta már a Grok alapú alkalmazásokat saját MI-eszközeiben. A nyílt forrás elvileg hasznos a széles körű visszajelzések miatt, de a legnépszerűbb modellek így is zárt forrásúak, vagy csak korlátozott nyílt licencet kínálnak.
A piacvezetők megint bezárkóznak
Ahogy nemrég mi is beszámoltunk róla, magasan jegyzett szakemberek már nyílt levélben kérték a gyártóktól a független tesztelés elősegítését, ami azok a jelenlegi felállásban inkább akadályoznak, mint támogatnak. Musk korábban már nyíltan kritizálta azokat a vállalatokat is, amelyek nem nyitják meg az általuk épített mesterségesintelligencia-modelleket. Bírálatának elsődleges célpontja pedig éppen az OpenAI volt, amelynek elindításában ő maga is részt vett, de legújabban már beperelte a vállalatot: keresetében többek között arra hivatkozott, hogy az OpenAI vezetői megszegték a nyílt forrású fejlesztéseket előirányzó alapító szerződést.
A generatív mesterséges intelligencia területén ezzel együtt is ellentmondásos a nyílt forráskód szerepének megítélése. Bár abban majdnem mindenki egyetért, hogy alapvető fontosságú lenne lehetőséget teremteni a termékek jogi és műszaki szempontból való vizsgálatára, az a szakembereket is megosztja, hogy az átláthatóság előnyei mellett milyen hátrányokkal járna ez a megközelítés. Musk szerint a hátrányok egyelőre csak a zárt forráskódú modellek esetében nyilvánvalók: szerinte például az a mód, ahogy a Google Gemini mindenáron megpróbálja előidézni a sokszínűséget, a későbbi alkalmazások során akár emberek életébe is kerülhet majd.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak