Elon Musk szerződésszegéssel vádolja az OpenAI-t, és a bíróság előtt akarja kikényszeríteni, hogy az ismét nyílt forrású termékeket fejlesztő, nonprofit szervezetté váljon – számolt be róla pénteken a Mashable. A társaság 2015-ben még valóban úgy indult, hogy a tevékenységéből keletkezett többletet csakis meghatározott céljainek elérésére használja fel, és Musk volt az egyik legfontosabb befektetője, 2019-ben azonban profitorientált vállalattá alakult. Az akkori beszámolók szerint az üzletember még 2018-ban azt olvasta az OpenAI vezetőinek fejére, hogy fejlesztéseikkel túlságosan elmaradnak a Google mögött, és megpróbálta megszerezni az OpenAI irányítását, végül azonban fel kellett adnia igazgatósági tagságát, hivatalosan a Teslát érintő összeférhetetlenségre hivatkozva.
Musk a későbbiekben az OpenAI finanszírozását is leállította, sőt utóbb megvonta annak hozzáférését is a Twitter adatforrásaihoz is, melynek felásárlását 2022 végén zárta le. Maga az OpenAI 2023 elején, röviddel az teljes iparágat felforgató ChatGPT MI-chatbot elindítása után óriási, 10 milliárd dolláros befektetésről állapodott meg a Microsofttal, a Tesla vezérigazgatója pedig xAI néven elindította saját mesterségesintelligencia-startupját. Az xAI tavaly év végén adta ki első MI-modelljét és az arra épülő Grok chatbotot, amit nem csak önálló alkalmazásként, hanem a Twitter-X közösségimédia-platformba integrálva fejlesztene tovább. Musk eközben is rendszeresen kritizálta az OpenAI-t, és a Microsoft tényleges irányítása alatt álló, zárt forrású, maximális profitra utazó vállalatnak nevezte azt.
Legyen úgy, mint régen volt
A Mashable riportja alapján most magánszemélyként benyújtott bírósági keresetben formalizálta panaszait. Ebben azzal érvel, hogy az OpenAI társalapítói nonprofit szervezet felállításában állapodtak meg, ami a nyílt forráskódú általános általános intelligencia (AGI) fejlesztésére törekszik "az emberiség javára". A valóságban azonban az OpenAI a világ legnagyobb technológiai vállalata, a Microsoftnak zárt forrású de facto leányvállalatává alakult, és legerősebb kiadott nyelvi modellje, a GPT-4 pedig "elsősorban a Microsoft kereskedelmi érdekeit szolgálja". A beadvány arra is kitér, hogy az OpenAI másik társalapítója és vezérigazgatója, Sam Altman a cég irányításában fellépő válságot követően "saját kezével" és "a Microsoft áldásával" válogatta volna ki az igazgatótanács új tagjait.
A testület új szereplői Musk szerint sem megfelelő tudással, sem a szükséges meggyőződéssel nem rendelkeznek ahhoz, hogy független döntéseket hozzanak az AGI fejlesztéséről és arról, hogy a szóban forgó algoritmus kívül esik-e a microsoftos licencek hatáskörén. A bíróságot ezért egy olyan végzés kiadására kéri, ami rákényszerítené az OpenAI-t a nyílt forrású szoftvereket építő, nonprofit szervezetté való visszaalakulásra, emellett megtiltaná Altmannak és az ugyancsak társalapító Greg Brockman elnöknek, hogy az OpenAI-t saját hasznukra vagy a Microsoft és más entitások érdekei szerint irányítsák. A bíróságnak ennek keretei között azt is meg kellene vizsgálnia, hogy a GPT-4 általános mesterséges intelligenciának minősíthető-e, és így vonatkozik-e rá az OpenAI és a Microsoft megállapodása.
További részletek a Mashable cikkében »
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak