Ezen felül a profittermelésre koncentrál az emberiség boldogulása helyett, ami Musk szerint ellentétes a szervezet alapításakor meghatározott célokkal.

Elon Musk szerződésszegéssel vádolja az OpenAI-t, és a bíróság előtt akarja kikényszeríteni, hogy az ismét nyílt forrású termékeket fejlesztő, nonprofit szervezetté váljon – számolt be róla pénteken a Mashable. A társaság 2015-ben még valóban úgy indult, hogy a tevékenységéből keletkezett többletet csakis meghatározott céljainek elérésére használja fel, és Musk volt az egyik legfontosabb befektetője, 2019-ben azonban profitorientált vállalattá alakult. Az akkori beszámolók szerint az üzletember még 2018-ban azt olvasta az OpenAI vezetőinek fejére, hogy fejlesztéseikkel túlságosan elmaradnak a Google mögött, és megpróbálta megszerezni az OpenAI irányítását, végül azonban fel kellett adnia igazgatósági tagságát, hivatalosan a Teslát érintő összeférhetetlenségre hivatkozva.

Musk a későbbiekben az OpenAI finanszírozását is leállította, sőt utóbb megvonta annak hozzáférését is a Twitter adatforrásaihoz is, melynek felásárlását 2022 végén zárta le. Maga az OpenAI 2023 elején, röviddel az teljes iparágat felforgató ChatGPT MI-chatbot elindítása után óriási, 10 milliárd dolláros befektetésről állapodott meg a Microsofttal, a Tesla vezérigazgatója pedig xAI néven elindította saját mesterségesintelligencia-startupját. Az xAI tavaly év végén adta ki első MI-modelljét és az arra épülő Grok chatbotot, amit nem csak önálló alkalmazásként, hanem a Twitter-X közösségimédia-platformba integrálva fejlesztene tovább. Musk eközben is rendszeresen kritizálta az OpenAI-t, és a Microsoft tényleges irányítása alatt álló, zárt forrású, maximális profitra utazó vállalatnak nevezte azt.

Legyen úgy, mint régen volt

A Mashable riportja alapján most magánszemélyként benyújtott bírósági keresetben formalizálta panaszait. Ebben azzal érvel, hogy az OpenAI társalapítói nonprofit szervezet felállításában állapodtak meg, ami a nyílt forráskódú általános általános intelligencia (AGI) fejlesztésére törekszik "az emberiség javára". A valóságban azonban az OpenAI a világ legnagyobb technológiai vállalata, a Microsoftnak zárt forrású de facto leányvállalatává alakult, és legerősebb kiadott nyelvi modellje, a GPT-4 pedig "elsősorban a Microsoft kereskedelmi érdekeit szolgálja". A beadvány arra is kitér, hogy az OpenAI másik társalapítója és vezérigazgatója, Sam Altman a cég irányításában fellépő válságot követően "saját kezével" és "a Microsoft áldásával" válogatta volna ki az igazgatótanács új tagjait.

A testület új szereplői Musk szerint sem megfelelő tudással, sem a szükséges meggyőződéssel nem rendelkeznek ahhoz, hogy független döntéseket hozzanak az AGI fejlesztéséről és arról, hogy a szóban forgó algoritmus kívül esik-e a microsoftos licencek hatáskörén. A bíróságot ezért egy olyan végzés kiadására kéri, ami rákényszerítené az OpenAI-t a nyílt forrású szoftvereket építő, nonprofit szervezetté való visszaalakulásra, emellett megtiltaná Altmannak és az ugyancsak társalapító Greg Brockman elnöknek, hogy az OpenAI-t saját hasznukra vagy a Microsoft és más entitások érdekei szerint irányítsák. A bíróságnak ennek keretei között azt is meg kellene vizsgálnia, hogy a GPT-4 általános mesterséges intelligenciának minősíthető-e, és így vonatkozik-e rá az OpenAI és a Microsoft megállapodása.

További részletek a Mashable cikkében »

Piaci hírek

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.