A Financial Times először áprilisban szellőztette meg, hogy Elon Musk megpróbálja lenyomni az OpenAI-t, ha már elfoglalni nem tudta. A lap felidézte, hogy az üzletember öt évvel ezelőtt volt kénytelen elhagyni a kutatólaboratórium vezetőségét, egyben leállítva annak finanszírozását is, a ChatGPT novemberi robbanását követően pedig megvonta az OpenAI hozzáférését a Twitter adatforrásaihoz. Musk a FT cikke szerint tavasszal belevágott egy mesterséges intelligenciát fejlesztő startup felépítésébe, tízezres nagyságrendben rendelt a számításintenzív MI-alkalmazásokhoz használatos grafikus feldolgozó egységeket, és Nevada államban bejegyeztetett egy X.AI Corp nevű céget.
Tegnap aztán hivatalosan is bemutatkozott az xAI és annak iparági veteránokból álló csapata, akik a cég oldala szerint korábban egyetemi kutatóként dolgoztak, illetve a DeepMind, a Google Research, a Microsoft Research, a Tesla vagy éppen az OpenAI alkalmazásában álltak. A startupot természetesen Musk irányítja, aki nem kisebb célt tűzött ki az xAI elé, mint "az univerzum valódi természetének megértését". Ahogy a Twitter Spaces szerda esti eseményén kifejtette, egy biztonságosabb mesterséges intelligencia felépítésére törekednek majd, de ahelyett, hogy "erkölcsöt programoznának" az MI-be, inkább egy "maximálisan kíváncsi" MI létrehozásával próbálkoznának.
Egyre nehezebb eligazodni közöttük
A nem-számoljuk-hányadik technológiai vállalkozását indító Musk nemrég azt jósolta, hogy a szuperintelligencia, vagyis az embernél okosabb mesterséges intelligencia éveken belül megérkezik, de egyáltalán nem lelkesedett a dologért, és rendszeresen hangot adott aggodalmának azzal kapcsolatban, hogy az MI könnyen lerombolhatja az emberi civilizációt. Márciusban ő is csatlakozott ahhoz a felhíváshoz, amiben MI-szakértők és technológiai vezetők szólították fel az ilyen irányú kutatásokat végző szervezeteket, hogy függesszék fel a következő generációs rendszerek fejlesztését, amelyeket még ők maguk sem képesek teljesen átlátni és megbízhatóan irányítani.
Az xAI-nál tanácsadóként jelenik meg a Center for AI Safety (CAIS) igazgatója, Dan Hendrycks is. A szervezet május végén szintén kiadott egy vészjósló nyilatkozatot, a nukleáris háborúhoz vagy a világjárványokhoz hasonlítva a mesterséges intelligencia kockázatait, globális prioritásnak minősítve az MI alkalmazásából fakadó rizikó csökkentését. Ehhez a közleményhez egyébként az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman is csatlakozott, akinek nem csak az Elon Muskkal folytatott konfliktusa teszi érdekessé a felállást, hanem az a folyamtos terelés is, amikor a világvégétől óvják az embereket, elterelve a figyelmet a generatív MI sokkal hétköznapibb, de ugyancsak káros hatásairól.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak