Három vezető mesterségesintelligencia-fejlesztő cég vezetői is aláírták a Center for AI Safety (CAIS) tegnap közzétett, egyetlen mondatból álló nyilatkozatát, amelyben a technológia által hordozott "kihalási kockázatokra" figyelmeztetnek. Az OpenAI, a DeepMind és az Anthropic vezérigazgatói ezeket a veszélyeket a nukleáris háborúhoz vagy a világjárványokhoz hasonlították, és a felsorolt, társadalmi szintű kockázatok mellett ma már globális prioritásnak minősítették az MI alkalmazásából fakadó rizikó csökkentését is. A nyilatkozat aláírói között MI-szakértők, illetve a Microsoft vagy a Google vezetői is szerepelnek.
Ehhez a CAIS a Business Insidernek nyilatkozva hozzátette, hogy ellenőrizte az aláírók személyét, illetve azt a tényt, hogy valóban ők maguk csatlakoztak-e a kezdeményezéshez. A lap a DeepMind kommentárját is idézi, mely szerint a mesterséges intelligencia átalakítja a társadalmat, így elengedhetetlen, hogy felismerjük az általa kínált lehetőségek mellett a technológia árnyoldalait is. A társaság kiemelte a politikai döntéshozókkal folytatott munkát az áttörések előnyeinek kihasználására és a kockázatok mérséklésére, miközben az elmúlt hónapokban egyre gyakrabban érkeznek a fentihez hasonló figyelmeztetések.
A felhasználók sem tűnnek nyugodtnak
Korábban nagy nyilvánosságot kapott, amikor ugyancsak szakértők és iparági vezetők reagáltak az OpenAI ChatGPT virális népszerűségére és az arra épülő, MI-alapú termékek megjelenésére. A március végi nyílt levélhez időközben már több mint 10 ezren csatlakoztak, azonnali hat hónapos szünetet kérve a GPT-4-nél erősebb rendszerek fejlesztésében. Sőt a jelek szerint a nagyközönség is tart az ellenőrizetlen MI-technológiától: a Reuters és az Ipsos reprezentatív online kérdőíves kutatása alapján az amerikaiak nagy többsége szerint a mesterséges intelligencia gyors terjedése veszélybe sodorhatja az emberiség jövőjét.
Az ilyen irányú félelmek alapja egyébként részben a big tech vállalatok között feltámadt fegyverkezési verseny, ahogy a társaságok egyre többet invesztálnak a mesterséges intelligencia fejlesztésébe, és kapkodva dobják piacra az erre épülő új termékeket. A szabályozási kereteket maga mögött hagyó, elgyorsult fejlődés már a politikai döntéshozók körében is mindenhol kiemelt téma: legutóbb mi is beszámoltunk a G7 csoport Japánban tartott fórumán kiadott nyilatkozatról, amelyben a résztvevők egyetértettek a közös ellenőrzés szükségességéről, miután a generatív MI-technolgiák a vártnál sokkal gyorsabban fejlődnek.
Visszatérve a CAIS közleményére, az aláírók között mindenképpen Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója tűnik a legérdekesebbnek, akinél többet nem sokan tettek a fejlett mesterséges intelligencia létrehozásáért és becsatornázásáért a valós világba. Altman korábban is rendszeresen felvetette, hogy a mesterséges intelligencia jövője megrémíti, bár eközben azt is hangoztatja, hogy a technológia mennyivel jobbá teszi a világot. Ez a disszonancia, ha nem is könnyen, de azzal magyarázható, hogy egyelőre nem tartja veszélyesnek az MI-t, de belátható időn belül szerinte is azzá válhat, így ő maga is sürgeti kockázatokra reagáló szabályozás megalkotását.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak