Elon Musk éppen a mesterséges intelligenciával kapcsolatos ambícióival foglalja el a címlapokat, az ezzel kapcsolatos találgatásokat legutóbb ebben a cikkben gyűjtöttük össze. Az üzletember a Fox Newsnak adott interjújában hintett el újabb információt a projektről, ami szerinte egy "harmadik lehetőséget" teremtene az OpenAI és a Google kihívójaként. Ahogy azt megszokhattuk, a tervek komolysága vagy kifutása most sem lett világosabb, annyi viszont kiderült, hogy Musk talán a TruthGPT névre keresztelheti a vállalkozást.
Ennek oka, hogy a cél egy "maximálisan igazságkereső mesterséges intelligencia" fejlesztése lenne, amelyik "megpróbálja megérteni az univerzum természetét", és remélhetőleg "több jót tesz, mint amennyi kárt okoz". Musk elismerte, hogy jelentős hátránnyal indulna a fenti versenytársakhoz képest, de motivációja állítólag azokból az aggodalmakból fakad, amelyeket a mesterséges intelligencia fejlesztési iránya és az emberiségre jelentett fenyegetése támaszt, és amelyek nyomán az OpenAI 2015 indulását is támogatta.
Kapcsolata időközben megszakadt a szervezettel, amelyet a közelmúltban már amiatt kritizált, hogy profitorientált vállalattá alakult a Microsoft befolyása alatt. Ahogy korábban írtuk, Musk bejegyeztetett egy X.AI Corp. nevű céget, és a hírek szerint tízezernyi GPU-t vásárolt az Nvidiától, miközben a Twitternél a DeepMind korábbi kutatóit is alkalmazásába vette egy titokzatos MI-projekthez. Az továbbra sem egyértelmű, hogy hogy kezdeményezések mennyiben függnek össze egymással, és milyen hatással lennének magára a Twitterre.
A szólás szabad, az elérés nem
Az egyre több vonalon aktív Musk mindenesetre kifejtette a Fox News idehaza is megfuttatott riporterének, Tucker Carlsonnak, hogy a TruthGPT-t az elfogultság ellenszerének tekinti (elnevezésében legalábbis hasonló módon Donald Trump Truth Social hálózatához), és ennek szellemében belengette a szétcsákányozott Twitter egyik közelgő funkcióját is. Ez lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy opcionálisan titkosítsák közvetlen üzeneteiket, és ez remélhetőleg már a hónap végén, vagy legkésőbb a következő hónapban meg is jelenik.
A Twitter ezzel párhuzamosan a gyűlöletkeltő tartalom elleni intézkedéseket jelentett be, amelyek nyomán első lépésben címkézni fogják a magatartási szabályokat potenciálisan sértő tartalmat, egyben korlátozva a bejegyzések láthatóságát. Magukat a fiókokat a szabálysértések esetén sem zúzzák be automatikusan, a felhasználók pedig fellebbezhetnek, ha szerintük a szolgáltató tévesen címkézte fel a tweetjüket. A moderáció természetesen ugyanazzal a logikával működik, mint amit a Twittert megvásárló Musk folyamatosan kritizált.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak