Elon Musk egy mesterséges intelligenciát fejlesztő startup elindításán dolgozik, amelyet a ChatGPT-t is jegyző OpenAI versenytársának szán. A Twitter tulajdonosa MI-kutatókból és mérnökökből álló csapatot állít össze, emellett a SpaceX és a Tesla néhány befektetőjével is tárgyal az új vállalkozás támogatásáról – számolt be róla bennfentes forrásaira hivatkozva a Financial Times. A terv a jelek szerint már azelőtt megszületett, hogy március végén több ezer szakértővel és technológiai vezetővel együtt nyílt levélben kért azonnali hat hónapos szünetet az OpenAI GPT-4-nél erősebb rendszerek fejlesztésében a potenciális társadalmi kockázatára hivatkozva.
Egy korábbi, a Twitter házi MI-projektjeként hivatkozott programmal kapcsolatban már korábban is tudni lehetett, hogy Musk tízezres nagyságrendben vásárolt grafikus feldolgozó egységeket az Nvidiától, amelyeket a csúcskategóriás grafika mellett az olyan számításintenzív feladatokhoz szoktak használni, mint az MI-alkalmazások. Erre a hírre pénteken a csipgyártó részvényei is erősödtek, bár az Nvidia nem volt hajlandó kommentálni az ügyet. Az FT cikkéből az is kiderül, hogy a legmilliárdosabb milliárdos a múlt hónapban regisztrált egy X.AI Corp nevű céget, amelyet a nyilvántartás szerint Nevadában jegyeztek be, és Muskot jelölték meg igazgatójának.
Ez üzlet, de azért személyes is
A Reuters tudósítása alapján nem volt világos, hogy az új vállalkozás kapcsolatban áll-e a fenti kezdeményezéssel, az üzletember pedig nem reagált a hírügynökség kérdéseire. Az biztos, hogy Musk a 2015-ben non-profit szervezetként indult OpenAI egyik társalapítója volt, de 2018-ban távozott a cég igazgatótanácsából. Mióta a ChatGPT megnyitása beindította a generatív mesterséges intelligenciával kapcsolatos őrületet, hangosan kritizálja az OpenAI-t. Februárban már "zárt forrású, maximális profitra utazó vállalatnak" nevezte, amelyet "ténylegesen a Microsoft irányít". Utóbbi sok milliárd dollárt fektetett a társaságba, amellyel exkluzív együttműködéseket is bejelentett.
A dolognak állítólag személyes szálí is van: a Semafor március végi riportja riportja szerint Musk még 2018-ban azt olvasta az OpenAI vezetőinek fejére, hogy fejlesztéseikkel túlságosan elmaradnak a Google mögött, és megpróbálta megszerezni az OpenAI irányítását. Igazgatósági tagságáról való lemondására hivatalosan a Teslát érintő összeférhetetlenség miatt került sor, azonban ezzel együtt az OpenAI finanszírozását is leállította – a szervezet ezért is volt kénytelenlétrehozni profitorientált leányvállalatát. A ChatGPT novemberi robbanását követően Musk megvonta az OpenAI hozzáférését a Twitter adatforrásaihoz is, amelyet még a közösségi platform felvásárlása előtt kötött szerződés tett lehetővé.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak