A Reuters még áprilisban számolt be róla belsős forrásaira hivatkozva, hogy a Tesla végleg felhagyott megfizethető népautójának fejlesztésével, ami a korábbi tervek szerint a hírek szerint a 25 ezer dolláros árszintről indult volna, és amelynek kiadásáról a társaság vezérigazgatója többször is a Tesla első számú céljaként nyilatkozott. A hírügynökség értesüléseire természetesen a piac sem reagált jól, így Elon Musk is kénytelen volt ellövöldözni a tőle megszokott patronokat: a Reuterst hazugsággal vádolta, bár a beszámoló egyetlen pontját sem cáfolta meg, aztán a Tesla-részvények egyenesbe állítására egy félmondatos X-posztban belengette, hogy augusztus 8-án bemutatkoznak majd a teslás robotaxi.
Az autonóm taxiszolgáltatás ötlete már hosszú évek óta napirenden van a Teslánál, hiszen logikus következő lépés lenne egy olcsó elektromos jármű és a fejlett önvezető technológia összeboronálásával. Az olcsó modellről egyelőre nem tudunk sokkal többet a fentieknél, a Full Self-Driving (FSD) funkciók pedig elnevezésük és magas áruk ellenére is folyamatos emberi felügyeletet igényelnek, így nem csoda, hogy csak kevesen tartották vissza a lélegzetüket az augusztusi bemutatóra várva. Különösen, hogy nem ez lenne az első eset, amikor Musk túlértékeli a Tesla lehetőségeit, legyen szó a Cybertruck nevű, nehezen besorolható jármű kalandjairól, vagy az Optimus robotnak öltözött pantomimesekről.
Ha nem most, akkor majd ősszel, vagy valamikor
A teslás robotaxiról egyébként nem sokat tudni, leszámítva a Musk tavaly ősszel megjelent életrajzában szereplő koncepcióképet vagy azokat a híreket, amelyek értelmében a vállalat mérnökei tiltakoztak a pedálok és kormány nélkül tervezett konstrukció ellen az FSD vezetéstámogató rendszer hiányosságai miatt. Most pedig kiderült, hogy a Tesla októberre halasztja a robotaxi bemutatását: a Bloomberg szerint a projekten dolgozóknak több idő kell a prototípusok felépítéséhez és egyes elemeinek áttervezéséhez. A lap információit a Tesla nem erősítette meg, de az áprilisi bejelentés már elérte a célját, amennyiben átmenetileg több mint 250 milliárd dollárral növelte a cég piaci kapitalizációját.
Ez a nyereség már a múlté, amennyiben a Tesla részvényei csütörtökön a legnagyobb zuhanást produkálták január óta, míg a leendő taxis versenytársak, az Uber vagy a Lyft árfolyama látványosan emelkedett a Bloomberg értesülései nyomán. A Teslának pedig nagy szüksége lenne rá, hogy szinten tartsa a befektetők lelkesedését: éves összehasonlításban 6,6 százalékkal kevesebb járművet szállított le az idei első hat hónapban, annak ellenére, hogy kínálatát azóta az említett Cybertruckkal is bővítette. A vállalat közben nagy volumenű (bár nem minden esetben átgondolt) elbocsátásokra kényszerült, és a második negyedévben 14 százalékkal fogta vissza a termelését a felhalmozódott készletek csökkentésére.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak