Egyre több kínai csiptervező vállalat próbálja bebiztosítani magát azzal, hogy a jó adottságokkal rendelkező ázsiai országban végzi a termelési folyamatok bizonyos részét.

Miközben nemzetbiztonsági okokra hivatkozva Washington azon dolgozik, hogy minél szorosabbra fonja a legfejlettebb technológiákra vonatkozó exportkorlátozásait, a másik oldal igyekszik minden trükköt bevetni a kritikus területek fejlődését lassító amerikai intézkedések ellen.

Így vált az USA szankciós politikájának egyik haszonélvezőjévé Malajzia, amely a Reuters beszámolója alapján egyre vonzóbb üzleti tereppé válik a félvezetők tervezésében érdekelt kínai vállalkozások számára. A hírügynökségnek súgó források ezek a cégek elsősorban a csúcskategóriás csipjeik tokozásával, illetve bizonyos esetekben tesztelésével és összeszerelésével bízzák meg a maláj partnereket.

A folyamat egyik oka, hogy így próbálják a kínai vállalatok a lehető legjobban bebiztosítani magukat arra az esetre, ha az amerikai kormányzat még tovább szorítaná Peking körül a technológiai prést. Mindez egyelőre teljesen legális terep, hiszen a szankciók a konkrét gyártás megakadályozására korlátozódnak. A félelem ugyanakkor nem alaptalan, hogy idővel akár a tokozási eljárásra is kiterjedhet majd az USA kereskedelmi blokádja.

A maláj együttműködések elszaporodását egy közvetlen kényszer is erősíti, miszerint a kisebb kínai félvezetőtervezőknek egyre nehezebb belföldi kapacitásokat lekötni a fentebb említett munkafolyamatokra. Utóbbi természetesen szintén nem független az USA által bevezetett korlátozásoktól.

A gyártási folyamatok kiszervezése ráadásul a külföldi értékesítést és terjeszkedést is megkönnyítheti a kínai vállalatok számára, mivel mind a szállítás, mind maga az üzletkötés egyszerűbbé válik, ha fizikailag nem kell átlépni a távol-keleti nagyhatalom határát.   

Malajzia további előnye, hogy az ország jó kapcsolatot ápol Pekinggel, logisztikai szempontból kiváló a földrajzi elhelyezkedése, továbbá rendelkezik a csipiparban elengedhetetlen tapasztalt munkaerővel és a megfelelő technológiai háttérrel.

Egyre komolyabb tényező

A Reuters beszámolója kiemeli, hogy Malajzia nem kizárólag a kínai érdeklődés felfokozódása miatt válik a félvezetőszektor egyre fontosabb terepévé. Az ország jelenleg a félvezetők tokozását, összeszerelését és tesztelését tekintve a globális piaca 13 százalékát adja, amit az évtized végére 15 százalékra terveznek feltornázni.

A külföldi aktivitás fokozására az ország kormánya komoly ösztönzőket lengetett be, aminek kézzel fogható eredményei lettek. A német Infineon például idén nyáron közölte, hogy 5 milliárd euróért fejleszti Malajziában lévő csipgyárának kapacitását. Az amerikai Intel még 2021-ben jelentett be terveit egy 7 milliárd dolláros csiptokozó üzem létesítéséről.

Piaci hírek

Az idősebb hazai netezők is fekete öves facebookozók lettek

Egy friss kutatás szerint Mark Zuckerberg hálózata már az 55 évnél idősebb korosztály életében is fontosabb, mint a televízió. A szeniorok online aktivitásában ugyanakkor nagy a nemek közti különbség.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.