A holland NRC nevű hírportál érdekes részletekre bukkant egy ipari kémkedési ügyben, ami tavaly történt az ASML-nél. A vállalat menedzsmentje tájékoztatta a részvényeseket arról, hogy olyan jogosulatlan adathozzáférés történt, melynek eredményeként technológiai információk szivároghattak ki.
A történet fő vonalakban. Volt az ASML-nek egy kínai munkatársa, aki valahogy hozzájutott vállalata néhány fontos technológiai titkához. Az alkalmazottat megvádolták, ezért 2022-ben elhagyta az ASML-t. Aztán egyszer csak ugyanez a szakember felbukkant a Huawei dolgozójaként (a Huawei pedig olyan telefont dob piacra, amiben a szakértők 7 nanométeres technológiával gyártott 5G-s csipet találnak).
Az NRC által feltártak némileg megkérdőjelezik, hogy az ASML a helyén kezelte-e az ügyet annak idején. A Tom's Hadware-nek például az a véleménye, hogy erős eufemizmussal számoltak be a 2022-es éves jelentésben az ügyről. Sőt idén Peter Wennink vezérigazgató ráerősített a jelentésben foglaltakra, mondván: az ellopott információk meglehetősen korlátozottak. Arról azonban a vezérigazgató is hallgatott, hogy milyen jellegű adatokat kerültek ki. Szerinte a tolvaj olyan információk birtokába jutott, melyek önmagukban értéktelenek: egy olyan puzzle darabjait vitte el, mondta Wennink, amiknek hiányzik a doboza (értsd: az, ami alapján a kirakós darabjait össze lehetne állítani).
Nemzetközi csapatot nehéz ellenőrizni
Az incidens után megerősítették a belső biztonságot, és most már nem ismétlődhetne meg a tavalyihoz hasonló lopás, állítja az ASML.
A vállalatnak mintegy 42 ezer alkalmazottja van világszerte. És mivel folyamatosan nő a kereslet a csipgyártó berendezésekre, az alkalmazottak száma szintén emelkedik. A cég központjában, Veldhovenben is rengeteg külföldi dolgozik a világ számos országából, többek között Kínából.
Mivel rendkívül érzékeny (ráadásul egy ideje embargós) technológiáról van szó, az ASML próbálja bevonni a holland hírszerző szolgálatot, az AIVD-t (Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst) a jelöltek előszűrésébe. Eddig azonban lepattantak a holland kormányról, mert az ilyen vizsgálatoknak komoly az idő- erőforrásigénye. Az eset nyomán azonban már hajlanak arra a kormányszervek, hogy legalább szigorúbb szabályokat vezessenek be az érzékeny ipari információk védelmére.
A másik oldalon a Huaweinek létkérdés, hogy bármilyen módon hozzájusson modern technológiákhoz. Ennek egyik módja az új együttműködések kialakítása. Most az egyik potenciális partnere a szintén embargó sújtotta Oroszország, ahol állítólag bővíti a jelenlétét.
A másik kitörési lehetőség az agyelszívás. Mindenekelőtt a tajvani félvezetőiparból próbál átcsábítani szakembereket. Mint azzal tavaly a Bitport is foglalkozott, a tajvani kémelhárításig, majd a nyomozóhatóságokig gyűrűzött a sziget félvezetőiparában dúló "szakemberkeresekedelem", azaz az olyan akciók, melyek során kínai cégek nem egyszer illegális módszereket is bevetve próbálnak magukhoz csábítani félvezetőipari szakembereket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak