Egy holland hírportál utána ment egy ASML-nél történt adatlopási incidensnek. Kiderült, hogy az ipari kémkedéssel vádolt volt alkalmazott pont a Huaweinél talált munkát.

A holland NRC nevű hírportál érdekes részletekre bukkant egy ipari kémkedési ügyben, ami tavaly történt az ASML-nél. A vállalat menedzsmentje tájékoztatta a részvényeseket arról, hogy olyan jogosulatlan adathozzáférés történt, melynek eredményeként technológiai információk szivároghattak ki.

A történet fő vonalakban. Volt az ASML-nek egy kínai munkatársa, aki valahogy hozzájutott vállalata néhány fontos technológiai titkához. Az alkalmazottat megvádolták, ezért 2022-ben elhagyta az ASML-t. Aztán egyszer csak ugyanez a szakember felbukkant a Huawei dolgozójaként (a Huawei pedig olyan telefont dob piacra, amiben a szakértők 7 nanométeres technológiával gyártott 5G-s csipet találnak).

Az NRC által feltártak némileg megkérdőjelezik, hogy az ASML a helyén kezelte-e az ügyet annak idején. A Tom's Hadware-nek például az a véleménye, hogy erős eufemizmussal számoltak be a 2022-es éves jelentésben az ügyről. Sőt idén Peter Wennink vezérigazgató ráerősített a jelentésben foglaltakra, mondván: az ellopott információk meglehetősen korlátozottak. Arról azonban a vezérigazgató is hallgatott, hogy milyen jellegű adatokat kerültek ki. Szerinte a tolvaj olyan információk birtokába jutott, melyek önmagukban értéktelenek: egy olyan puzzle darabjait vitte el, mondta Wennink, amiknek hiányzik a doboza (értsd: az, ami alapján a kirakós darabjait össze lehetne állítani).

Nemzetközi csapatot nehéz ellenőrizni

Az incidens után megerősítették a belső biztonságot, és most már nem ismétlődhetne meg a tavalyihoz hasonló lopás, állítja az ASML.

A vállalatnak mintegy 42 ezer alkalmazottja van világszerte. És mivel folyamatosan nő a kereslet a csipgyártó berendezésekre, az alkalmazottak száma szintén emelkedik. A cég központjában, Veldhovenben is rengeteg külföldi dolgozik a világ számos országából, többek között Kínából.

Mivel rendkívül érzékeny (ráadásul egy ideje embargós) technológiáról van szó, az ASML próbálja bevonni a holland hírszerző szolgálatot, az AIVD-t (Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst) a jelöltek előszűrésébe. Eddig azonban lepattantak a holland kormányról, mert az ilyen vizsgálatoknak komoly az idő- erőforrásigénye. Az eset nyomán azonban már hajlanak arra a kormányszervek, hogy legalább szigorúbb szabályokat vezessenek be az érzékeny ipari információk védelmére.

A másik oldalon a Huaweinek létkérdés, hogy bármilyen módon hozzájusson modern technológiákhoz. Ennek egyik módja az új együttműködések kialakítása. Most az egyik potenciális partnere a szintén embargó sújtotta Oroszország, ahol állítólag bővíti a jelenlétét.

A másik kitörési lehetőség az agyelszívás. Mindenekelőtt a tajvani félvezetőiparból próbál átcsábítani szakembereket. Mint azzal tavaly a Bitport is foglalkozott, a tajvani kémelhárításig, majd a nyomozóhatóságokig gyűrűzött a sziget félvezetőiparában dúló "szakemberkeresekedelem", azaz az olyan akciók, melyek során kínai cégek nem egyszer illegális módszereket is bevetve próbálnak magukhoz csábítani félvezetőipari szakembereket.

Piaci hírek

A Temuról szólt az első negyedév a hazai e-kereskedelemben

A hazánkban alig több mint fél éve megjelent kínai webshop mellett nehéz labdába rúgni a magyar kereskedőknek - derül ki egy ma közzétett kutatásból.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.