Szerintük a kínaiak illegális módszerekkel próbálják megszerezni a félvezetőipari szakembereket és csúcstechnológiás szellemi tulajdont, a tajvaniak a hatósági razziák és kihallgatások mellett a szabályozás szigorítását is tervezik.

A tajvani kémelhárítás százas nagyságrendben indított vizsgálatokat kínai cégek ellen, amelyeket azzal gyanúsítanak, hogy illegális módszerekkel próbálnak elcsábítani a félvezetőiparban dolgozó mérnököket és más műszaki tehetségeket – számolt be róla a Reuters a helyi hatóságok egy vezető tisztviselőjére hivatkozva. Ilyen ügyekben a múlt év eleje óta 7 vádemelés történt, a mostani hullámban pedig már 27 olyan esetben tartottak razziákat, vagy idézték be kihallgatásra az érintett cégek tulajdonosait.

A hírügynökség emlékeztet rá, hogy jelenleg Tajvan adja a világ csúcstechnológiás félvezetőgyártási kapacitásának több mint 90 százalékát, így bőségesen rendelkezik azzal a szakértelemmel, amelyre a fejlett csipek tervezésében és gyártásaban is önellátásra törekvő Kínának szüksége lenne. Miután az amerikai-kínai kereskedelmi háború csak még jobban kiélezte a mérnöki tehetségekért folytatott versenyt, a tajvaniak 2020 végén dedikált igazságügyi munkacsoportot hoztak létre az "orvvadászat" ellen.

A Reutersnek nyilatkozó tisztviselő szerint az újabb esetek is csak a jéghegy csúcsát jelentik "a Kínai Kommunista Párt illegális tehetségvadászata és titoklopásai” elleni védekezésben. Kína tajvani ügyekért felelős hivatala nem válaszolt a Reuters megkeresésére. A beszámolóból kiderül, hogy a kínai cégeknek természetesen módjukban áll a tajvani mérnökök alkalmazása, a szigetország törvényei azonban tiltják a kínai befektetéseket a félvezető-ellátási lánc egyes szegmenseiben, köztük a csiptervezésben, és más területeken is szigorú felülvizsgálatot írnak elő, megnehezítve a kínai csipgyártók legális működését.

A tajvani törvényhozás is bekeményít

A riportban példaként említenek egy olyan tajvani adatelemző céget, amelyik a hatóságok szerint egy sanghaji félvezetőgyártó vállalat irányítása alatt áll, és valódi célja a különböző műszaki tervek Kínába juttatása. Az ilyen vállalkozásokat a beszámoló alapján sokszor jelentik be valamilyen adóparadicsomba, megnehezítve a Kínából érkező pénzáramlás azonosítását. Mások a tajvani hatóságok jóváhagyása nélkül üzemeltnek k+f központokat, vagy hongkongi cégeken keresztül szerveznek állásinterjúkat a tajvani szakembereknek, akiket offshore számlákon keresztül dollárban fizetnek ki, két-háromszoros fizetését kínálva nekik.

A legkeresettebbek a hírügynökség szerint az olyan, integrált áramkörök tervezésével foglalkozó mérnökök, akik távmunkában is képesek dolgozni. Bár a tajvani cégek a kínai állami forrásokkal nehezen versenyezhetnek a bérezés tekintetében, biztonságosabb és hosszabb távú karrierlehetőségekkel, illetve helyben igénybe vehető juttatásokkal igyekeznek megtartani az alkalmazottaikat. A kínai ajánlatot elfogadó szakemberek ezen felül nem csak a nyilvános megszégyenítést kockáztatják, de azt is, hogy többet nem kapnak munkát a tajvani technológiai vállalkozásoknál.

A Reuters úgy tudja, hogy a tajvani hatóságok a vonatkozót büntetések szigorításán is dolgoznak: ez a kiszabható börtönbüntetés egyről három évesre való emelését jelentené, és a jelenlegi, legfeljebb 5200 dolláros bírságok plafonját annak százszorosára növelnék. Bár az ilyen rendelkezések egyesek szerint akadályozzák az anyagbeszerzéstől a csipgyártásig terjedő ellátási láncok kiépítését, és a nemzetközi befektetéseket is visszavethetik, a tajvani kormány azt tervezi, hogy az alapvető csiptechnológiák kiszivárogtatását a nemzetbiztonsági törvény megsértésének minősíti.

Piaci hírek

Az amerikaiak elzavarnák az MI-t az atomfegyverek környékéről

Az Egyesült Államok szerint legalább az ENSZ BT állandó tagjai világossá tehetnék, hogy nem bízzák mesterségesintelligencia-rendszerekre a nukleáris fegyverek bevetéséről szóló döntéseket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.