Úgy tűnik, a lehető legdrákóibb megoldást szorgalmazza Washington a Google ellen folyó trösztellenes perében. A Bloomberg értesülései szerint ugyanis az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma arra kéri majd az ügyben eljáró bíróságot, hogy kényszerítse Chrome böngészője eladására az informatikai óriást.
Augusztus elején a kormányzat történelmi jelentőségűnek nevezte azt a bírói határozatot, amely törvénytelen monopóliumnak minősítette a Google keresőjét az USA-ban. A döntés értelmében a cég visszaélt piaci pozíciójával, ami a versenytársaknak, a hirdető partnereknek és a felhasználóknak is kárt okozott.
A még 2020-ban indított, nagy jelentőségű per a nyári határozat meghozatalával új szakaszba lépett, ahol a bíróságnak azt kell mérlegelnie, milyen intézkedésekkel, bírságokkal lehet a jogellenes gyakorlatot felszámolni. Jogi szakértők szerint ez a menet akár öt évig is elhúzódhat, így a vállalatnak bőven van ideje felkészülni egy esetleges kellemetlen döntésre.
Felnégyelni!
A friss hírek alapján viszont bőven van mire felkészülni, hiszen a minisztérium a lehetséges szkenáriók közül a legszélsőségesebb esetet, egyes üzletágak leválasztását szorgalmazza. Ez lényegesen komolyabb hatással lenne a vállalat működésére, mint például a kizárólagosságot biztosító partnerségek megtiltása, vagy különböző, felhasználói választást erősítő intézkedések kikényszerítése. Utóbbiakat egyébként a feldarabolásra tett javaslat mellett szintén szorgalmazza a kormányzat.
A Google monopolhelyzetének gyengítésére további intézkedéseket is szeretne elérni Washington. Ilyen például az Android operációs rendszer leválasztása a cég keresőjéről és a Play Áruházról, amelyeket alapértelmezetten telepítenek minden androidos eszközre. Hogy ezt pontosan miként képzeli megvalósítani a kormányzat, azt a Bloomberg friss anyaga sem tisztázza. Mindenesetre ez már így is visszalépésnek tekinthető az eredeti elképzeléshez képest, amely az Android teljes eladásáról szólt.
A vállalt természetesen tiltakozik a felvázolt, radikálisnak bélyegzett forgatókönyv ellen. A Google szerint üzletágainak szétválasztása csak az ügyfélélményt rombolná, az intézkedések között ugyancsak felvetett riválisokkal történő adatmegosztást pedig egyenesen veszélyesnek minősítette a személyes adatok biztonsága szempontjából.
A jogi eljárás a tervek szerint egy jövő áprilisra kitűzött, kéthetes meghallgatási körrel folytatódik majd, ahol a bíróság részletesen áttekinti az értintettekkel, hogy milyen változtatásokat lát szükségesnek a versenyszabályoknak megfelelő működés biztosítására. Ezt követően 2025 augusztusában megszülethet a végleges döntés, de az abban foglalt elemek tényleges implementálása hosszú évekig eltarthat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak