Frissítette az infokommunikációs szegmensre vonatkozó idei és rövid távú előrejelzését a Gartner. Az amerikai piackutató az év felénél járva úgy látja, hogy informatikára és távközlésre összesen több mint 4,7 billió dollár értékben költ a világ 2023-ban, ami 4,3 százalékos éves növekedésnek felelne meg.
Érdekes módon ez a jóslat egyszerre tekinthető jobbnak és rosszabbnak is a Gartner ugyanebben a témában kiadott tavaszi jelentésében szereplő adatokkal összehasonlítva. Korábban ugyanis a teljes szektor idei teljesítményét összegszerűen csak bő 4,6 billióra saccolták, ugyanakkor a tavaszi kalkuláció szerint mindez 5,5 százalékos növekedési ütemet jelentett volna. A látszólagos ellentmondást az oldja fel, ha hozzátesszük, hogy a friss jelentésben a cég szakértői pontosították a szegmens tavalyi bevételeire vonatkozó számokat, ami megnövelte a bázisértékeket.
A helyzetértékelés szerint a nagyvállalati informatikai vezetők továbbra is vesztésre állnak az IT-tehetségekért folytatott versenyben, így inkább az automatizálást és a hatékonyságnövelést lehetővé tevő technológiákra költenek, hogy kevesebb alkalmazottal is képesek legyenek megfelelő léptékű növekedést produkálni.
Szélsőséges világ
Ahogy az már a tavasszal kiadott jelentésben is kitűnt, a legjobb helyzetben a szoftverek vannak. Ez a részterület minden évben, azaz 2022-től 2024-ig bezárólag kétszámjegyű növekedést ért el, illetve várható ér majd el. A fentebb említett automatizációs és hatékonyságnövelő projektek leginkább az olyan alapvető alkalmazások és platformok megerősítésében jelentkeznek, mint például a vállalatirányítási (ERP) és ügyfélkapcsolat-kezelő (CRM) alkalmazások. A felfelé tartó trendet erősítik a szállítók által bevezetett áremelések is.
A spektrum másik végén az informatikai eszközök gyártói szomorkodnak. Hardverekre, különösen fogyasztói termékekre mostanában nagyon nehéz vevőt találni, mivel a vásárlók a gazdasági nehézségekre reagálva inkább elhalasztják a cserét, és tovább használják régi készülékeiket. Az idénre prognosztizált 8,6 százalékos forgalomcsökkenést ugyanakkor jövőre már egy kisebb, 6,9 százalékra becsült emelkedés követheti. A helyzet súlyosságát ugyanakkor jól mutatja, hogy a Gartner szakértője szerint az eszközökre fordított kiadások legkorábban 2026-ban érhetik el a 2021-es szintet.
Lassan generál forgalmat
A piackutató jelentése megemlíti a manapság rendkívül felkapottá vált generatív mesterséges intelligenciát is. És bár úgy tűnik, a témáért sok üzleti és IT-vezető lelkesedik, ez egyelőre nem befolyásolja jelentősen az IT-kiadások szintjét. Hosszabb távon is leginkább az várható, hogy a generatív MI a már meglévő megoldásokon keresztül épül be a szervezetek működésébe. A legtöbb vállalat lassan és ellenőrzött módon fogja beépíteni a generatív AI-t olyan eszközök frissítésein keresztül, amelyek már beépültek az IT-büdzsébe - áll a Gartner előrejelzésében.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak