Az Egyesült Államokban is kezd egyre forróbb lenni a talaj a sokak szerint túlságosan nagyra nőtt technológiai óriások alatt. A szabályozó hatóságok és a big techek között zajló háború újabb frontját jelentheti az a Microsoft ellen indult vizsgálat, amelyről elsőként a Bloomberg számolt be, majd nem sokkal később azt több más orgánum is megerősítette saját forrásokra hivatkozva.
Európa nyomdokain
A hírek szerint az USA-ban a versenyfelügyeletet ellátó Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission – FTC) termetes kérdéscsomagot küldött Redmondba. A vizsgálattal azt szeretnék kideríteni, hogy a Microsoft üzleti gyakorlata összeegyeztethető-e a tisztességes piaci verseny elvárásaival. Beszámolók alapján a kérdések leginkább a cég portfóliójának felhős és biztonsági részeit illetik, valamint a manapság már sehonnan sem kihagyható mesterséges intelligenciát.
Hogy az említett területeken belül pontosan mivel kapcsolatban szeretne tisztább képet kapni az FTC, az egyelőre bizonytalan, de például az tény, hogy Európában komoly zúgolódás volt a rivális cloudszolgáltatók körében amiatt, hogy a Microsoft az Azure-ügyfeleknek előnyösebb licencelési konstrukciót kínál. A nyáron ezzel kapcsolatban született egy megállapodás, ám az abban foglaltakkal nem minden érintett volt elégedett.
Biztonsági témában a Windows operációs rendszerbe alapjáraton beépített Defender alkalmazás lehet egy esetleges problémaforrás, mivel ez értelmezhető akár a konkurencia kiszorítását célzó árukapcsolásként is.
A mesterséges intelligencia kapcsán szintén Európa lehet a példa, ahol a hatóságok már nyáron górcső alá vették a Microsoft és az OpenAI közötti igen szoros együttműködést. Az Európai Bizottság leginkább azt szeretné kideríteni, hogy a kizárólagossági záradékok kártékonyak lehetnek-e az MI-piacon formálódó versenyre nézve.
Politikai bizonytalanság
Az Egyesült Államokban jelenleg számos komoly téttel bíró hatósági vizsgálat és per folyik a big tech képviselőivel szemben. Csak az elmúlt néhány hétben kapott például zöld utat a Meta feldarabolását célzó vizsgálat folytatása, illetve merült fel a Google-nél, hogy le kellene magáról választania a Chrome böngészőt.
Mindezek az ügyek azonban akár teljesen el is halhatnak, ha a januárban hivatalba lépő Trump-adminisztráció az eddigieknél eltérő álláspontra helyezkedik. Ezzel kapcsolatban egyelőre az amerikai sajtó is csak találgat, de az biztos, hogy az FTC élére új ember került. A kiszemelt Brendan Carr eddigi megnyilvánulásai alapján azonban nincs túl jó véleménnyel a technológiai óriásokról. A Microsoft számára külön rossz hír, hogy a republikánus jelöltet teljes mellszélességgel támogató, kormányzati posztot is kiérdemlő Elon Musknak olyannyira nem tetszik Redmond OpenAI-jal kötött szövetsége, hogy azt bíróságon támadta meg.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak