A megállapodás azonban az európai piac jelentős szeletét birtokló Google-re és a CISPE-tag AWS-re sem kötelező. És nem is általános az elégedettség.

Megállapodott a Microsofttal és visszavonja panaszát a CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe), melyet hivatalosan 2022 őszén nyújtott be az Európai Bizottsághoz a szoftvergyártó felhős licencelési gyakorlata miatt.

A megállapodás bizalmas, csupán néhány részletét hozták nyilvánosságra. A lényeg: a Microsoft kötelezettséget vállal arra, hogy további módosításokat eszközöl a felhős licencelési gyakorlatán, a CISPE pedig visszavonja panaszát, így a Microsoft mentesül az EB-vizsgálat alól. Az AWS, amely a CISPE rendes tagja, nem vett részt a tárgyalásokon, nem is írta alá a megállapodást, így rá nem is kötelező a szervezet megállapodása.

A Microsoft vállalta, hogy a CISPE-tagokkal együttműködve továbbfejleszti az európai felhőszolgáltatók igényeihez igazítva az Azure HCI Stacket. Ez lesz a Azure HCI Stack for Hosters, amely például Windows 11-en alapuló, több munkamenetet támogató virtuális desktop infrastruktúrát, ingyenes kiterjesztett biztonsági frissítéseket és az SQL Server fizetős licencelésének lehetőségét kínálja.

A CISPE felállít egy európai megfigyelőközpontot, amelynek felügyeli, hogy a megállapodásnak megfelelően halad-e az Azure Stack HCI fejlesztése. A központ rendszeres időközönként nyilvánosan értékeli a munkát, és ajánlásokat készít a megállapodás végrehajtásával és a tisztességes szoftverlicencelés biztosításával kapcsolatban.

A Microsoft fizeti is a CISPE-nek és tagjainak. A szervezetnek a jogi vitával kapcsolatos költségeket, utóbbiaknak pedig a licencköltségek miatt elszenvedett bevételkiesést kompenzálja. Az összeget azonban nem hozták nyilvánosságra (a Reuters értesülései szerint 22 millió dollárról lehet szó).

Még nem került a helyére minden kocka

A vita az évtized elejére nyúlik vissza. Először két jelentős európai szolgáltató, az OVHCloud és az Aruba fordult panasszal az uniós versenyjogi hatóságához, mert a Microsoft kevesebbet számlázott azoknak az ügyfeleinek, akik a Windowst a Microsoft felhőjében futtatják, mint azoknak, akik valamelyik rivális szolgáltató adatközpontjait használják.

A Microsoft a panaszra reagálva 2022 májusában módosította EU-s szolgáltatási irányelveit és a kisebb európai szolgáltatók esetében az árazását, de ezzel még inkább magára haragította konkurenseit. A leglátványosabban az AWS értékesítésért és marketingért felelős alelnöke, azóta CEO-ja, Matt Garman akadt ki. A LinkedInen azt fejtegette, hogy az új irányelvek és árazási gyakorlat csak még nyilvánvalóbbá teszik, hogy a Microsoft valójában versenyellenes magatartást folytat. A CISPE pedig űjogi útra terelte az ügyet: 2022 őszén hivatalosan panasszal élt az Európai Bizottságnál.

A Microsoft további átalakításokat ígért, így 2023 tavaszára az IVHCloud és az Aruba hajlott a megegyezésre. A CISPE azonban kevesellte a Microsoft ajánlatát, és bejelentette: viszi tovább az ügyet. A szervezet hajthatatlanságában valószínűleg a szintén tag AWS keze is erősen benne volt.

A mostani megállapodásnak sem örül mindenki. Egyes szolgáltatók már jelezték: aggályos, hogy az EU teljes felhőpiacát érintő ügyben egy bizalmas megállapodás születik. Ez nem segíti a piaci szabályok átláthatóságát, így a versenyt akadályozó problémák kezelését sem.

Az AWS szóvivője is hasonló szellemben nyilatkozott: lehet, hogy a megállapodás előnyös egyes CISPE-tagok számára, ám ettől még sok Microsoft-ügyfél továbbra sem tudja az általa preferált felhőt használni sem Európában, sem máshol.

Cloud & big data

A Samsung headsetjén mutatkozik be a Google kiterjesztett valósága

A most bejelentett Android XR platform már a Gemini MI-technológiájára épül, és új korszakot nyitna az immerzív technológiák fejlődésében.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.