Megállapodott a Microsofttal és visszavonja panaszát a CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe), melyet hivatalosan 2022 őszén nyújtott be az Európai Bizottsághoz a szoftvergyártó felhős licencelési gyakorlata miatt.
A megállapodás bizalmas, csupán néhány részletét hozták nyilvánosságra. A lényeg: a Microsoft kötelezettséget vállal arra, hogy további módosításokat eszközöl a felhős licencelési gyakorlatán, a CISPE pedig visszavonja panaszát, így a Microsoft mentesül az EB-vizsgálat alól. Az AWS, amely a CISPE rendes tagja, nem vett részt a tárgyalásokon, nem is írta alá a megállapodást, így rá nem is kötelező a szervezet megállapodása.
A Microsoft vállalta, hogy a CISPE-tagokkal együttműködve továbbfejleszti az európai felhőszolgáltatók igényeihez igazítva az Azure HCI Stacket. Ez lesz a Azure HCI Stack for Hosters, amely például Windows 11-en alapuló, több munkamenetet támogató virtuális desktop infrastruktúrát, ingyenes kiterjesztett biztonsági frissítéseket és az SQL Server fizetős licencelésének lehetőségét kínálja.
A CISPE felállít egy európai megfigyelőközpontot, amelynek felügyeli, hogy a megállapodásnak megfelelően halad-e az Azure Stack HCI fejlesztése. A központ rendszeres időközönként nyilvánosan értékeli a munkát, és ajánlásokat készít a megállapodás végrehajtásával és a tisztességes szoftverlicencelés biztosításával kapcsolatban.
A Microsoft fizeti is a CISPE-nek és tagjainak. A szervezetnek a jogi vitával kapcsolatos költségeket, utóbbiaknak pedig a licencköltségek miatt elszenvedett bevételkiesést kompenzálja. Az összeget azonban nem hozták nyilvánosságra (a Reuters értesülései szerint 22 millió dollárról lehet szó).
Még nem került a helyére minden kocka
A vita az évtized elejére nyúlik vissza. Először két jelentős európai szolgáltató, az OVHCloud és az Aruba fordult panasszal az uniós versenyjogi hatóságához, mert a Microsoft kevesebbet számlázott azoknak az ügyfeleinek, akik a Windowst a Microsoft felhőjében futtatják, mint azoknak, akik valamelyik rivális szolgáltató adatközpontjait használják.
A Microsoft a panaszra reagálva 2022 májusában módosította EU-s szolgáltatási irányelveit és a kisebb európai szolgáltatók esetében az árazását, de ezzel még inkább magára haragította konkurenseit. A leglátványosabban az AWS értékesítésért és marketingért felelős alelnöke, azóta CEO-ja, Matt Garman akadt ki. A LinkedInen azt fejtegette, hogy az új irányelvek és árazási gyakorlat csak még nyilvánvalóbbá teszik, hogy a Microsoft valójában versenyellenes magatartást folytat. A CISPE pedig űjogi útra terelte az ügyet: 2022 őszén hivatalosan panasszal élt az Európai Bizottságnál.
A Microsoft további átalakításokat ígért, így 2023 tavaszára az IVHCloud és az Aruba hajlott a megegyezésre. A CISPE azonban kevesellte a Microsoft ajánlatát, és bejelentette: viszi tovább az ügyet. A szervezet hajthatatlanságában valószínűleg a szintén tag AWS keze is erősen benne volt.
A mostani megállapodásnak sem örül mindenki. Egyes szolgáltatók már jelezték: aggályos, hogy az EU teljes felhőpiacát érintő ügyben egy bizalmas megállapodás születik. Ez nem segíti a piaci szabályok átláthatóságát, így a versenyt akadályozó problémák kezelését sem.
Az AWS szóvivője is hasonló szellemben nyilatkozott: lehet, hogy a megállapodás előnyös egyes CISPE-tagok számára, ám ettől még sok Microsoft-ügyfél továbbra sem tudja az általa preferált felhőt használni sem Európában, sem máshol.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak