Elkerülheti az uniós trösztellenes vizsgálatot a Microsoft, értesült a Bloomberg. Az ügyet közelről ismerők szerint Redmond hajlandó úgy módosítani felhős árazási és licencelési gyakorlatát, hogy az a kisebb európai riválisainak is megfeleljen.
Több európai felhőszolgáltató – köztük két, európai mércével nézve nagyobb vállalat, az IVHCloud és az Aruba – panaszt nyújtott be a Microsoft ellen az Európai Bizottságnál, amelyben az amerikai cég cloudpiaci gyakorlatát kifogásolták. Konkrétan azzal volt bajuk, hogy a Microsoft kevesebbet számláz azoknak az ügyfeleinek, akik például a Windowsukat a Microsoft felhőjében futtatják, mint azoknak, akik valamelyik rivális szolgáltató adatközpontjában.
Akkor a Microsoft gyorsan elébe is ment a dolognak, és megelőzendő egy kétes kimenetelű vizsgálatot (az elmúlt tíz évben 1,6 milliárd euró büntetést szabtak ki a cégre az EU-s hatóságok), módosította EU-s szolgáltatási irányelveit és árazását a kisebb európai szolgáltatókra vonatkozóan. Ez nem volt jó döntés: az érintettek kevesellték Redmond engedményeit, a nagy konkurenseknél pedig kiverte a biztosítékot. Az AWS értékesítésért és marketingért felelős alelnöke, Matt Garman szokatlan módon (és stílusban) a LinkedIn-en adott hangot nemtetszésének.
Pár napja még mindenki arra fogadott, hogy a Microsoft ismét komoly vizsgálat elé néz, de egy keddi találkozóról az szivárgott ki, hogy hajlandó az európai szolgáltatók felé további engedményeket tenni, ami már elég lehet ahhoz, hogy azok visszavonják az amerikai vállalat elleni keresetüket. A redmondiak ígérete az, hogy a módosított árazás és licencelési gyakorlat októbertől lép életbe.
Konkrétumok egyelőre nem ismertek, de annyi kiderült, hogy a Microsoft a tavaly májusi javaslatot fejlesztette tovább az európai igényeknek megfelelően. A Bloomberg informátora szerint a Európai Bizottság is figyelemmel kíséri a folyamatot.
A CISPE: ez édeskevés, folytatjuk
A keddi kompromisszummal azonban nem mindenki elégedett: a felhőszolgáltatók európai lobbiszervezete a CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe) nem fogadja el a megállapodást, és továbbra is fenntartják panaszukat. Ez nem véletlen, hiszen olyan tagjai igényeire is figyelemmel kell lennie, mint a fentebb említett AWS.
A szervezet szóvivője azt nyilatkozta, hogy nem látnak semmi olyan változást, amely minden európai ügyfélnek egyenlő módon biztosítaná, hogy az általa választott felhőben futtassa az általa kívánt szoftvert tisztességes (értsd: nem diszkriminatív) licencfeltételekkel és árazással, írja a Reuters.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak