Jelentős akadályt sikerült megugrani szerdán az amerikai hatóságoknak azzal, hogy a Meta Platforms ellen indított, elméletben akár a cég feldarabolásához is vezető perben a bíró lesöpörte az asztalról az eljárás megszüntetésére vonatkozó alperesi kérelmet.
Az USA-ban a versenyfelügyeletet ellátó Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission – FTC) és 46 tagállam ügyészsége még 2020 végén kezdeményezett jogi eljárást az akkor még Facebook néven futó közösségi óriás ellen. A vád szerint a Facebook ellehetetlenítette a szabad versenyt azzal, hogy a kisebb, de potenciálisan veszélyes versenytársakat egyszerűen felvásárolta.
A kereset külön kiemelte az Instagram 2012-es és a WhatsApp 2014-es akvizícióját, amit a szövetségi és állami szabályozók szerint is újra kell értékelni. (A két bevásárlás között egyébként a Snapet is megpróbálták bezsákolni, ám a kisebb közösségi hálózat alapítója nemet mondott Mark Zuckerberg Facebook-vezér 3 milliárd dolláros ajánlatára.)
Irány a tárgyalás!
A Reuters beszámolója a tegnapi döntés kapcsán kiemeli, hogy a bíró ugyan nagyrészt a hatóságoknak adott igazat, ugyanakkor elutasította az FTC azon állítását, miszerint a Facebook azzal biztosította erőfölényét, hogy csak abban az esetben adott hozzáférést külső alkalmazásfejlesztőknek platformjához, ha azok vállalták, hogy nem versenyeznek a közösségi hálózat alapszolgáltatásaival.
A döntés kapcsán a Meta szóvivője bizakodásának adott hangot, miszerint a közelgő, de egyelőre konkrét időpontra nem kitűzött tárgyalási körben lehetőségük lesz bebizonyítani, hogy "az Instagram és a WhatsApp felvásárlása jót tett a versenynek és a fogyasztóknak”.
Az FTC részéről Douglas Farrar szóvivő a még az első Trump-kormányzat idején benyújtott, majd később a Biden-érában alakított ügy kapcsán a kétpárti konszenzust méltatta, ami lehetőséget ad "a Meta monopolhatalmának visszaszorítására és a verseny helyreállítására a közösségi médiában a szabadság és az innováció biztosítása érdekében”.
Egy az ötből
A Meta elleni per egyike annak az öt nagy eljárásnak az USA-ban, amelyeket az FTC és az amerikai igazságügyi minisztérium képviselői egy-egy Big Tech vállalat ellen indítottak azok vélt versenyellenes magatartása miatt. Az amerikai antitrösztperek jelentőségét az adja, hogy az elmúlt években valóban kirajzolódott egy egység politikai szándék a túlságosan nagyra növő informatikai cégek megzabolázására. Ráadásul amennyiben ezek az eljárások a hatóság sikerével zárulnak, akkor szélsőséges esetben akár az érintett vállalatok külső feldarabolása, átalakítása is elképzelhető.
A Meta mellett ilyen nagyszabású ügyben kell megvédenie magát az Amazonnak, az Apple-nek és a Google-t tulajdonló Alphabetnek is. Utóbbit rögtön két külön perben is szorongatják, amelyek közül az egyikben épp ott tart az ügy, hogy egy nyári bírósági ítélet törvénytelenül működő monopóliumnak bélyegezték a Google keresőjét.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak