Másfél hónappal az után, hogy a kínai kiberteret felügyelő hatóság bejelentette a vizsgálatát, meg is született az elmarasztaló verdikt.

A kínai kibertér-szabályozó hatóság vasárnap közzétette a Micron-csipek biztonsági felülvizsgálatnak eredményét. A Nikkei röviden idézi a CAC (Cyberspace Administration of China) indoklását: a hatóság a Micron Technology termékeiben olyan komoly hálózatbiztonsági kockázatokat talált, amelyek jelentős mértékben veszélyeztethetik Kína kritikus információs infrastruktúrájának ellátási láncát, és befolyásolják az ország nemzetbiztonságát.

A hatóság erre hivatkozva megtiltja a kulcsfontosságú infrastruktúrák üzemeltetőinek, hogy a cégtől vásároljanak. Az érintett kör meglehetősen széles, hívja fel a figyelmet a japán pénzügyi oldal: kínai értelmezésben ugyanis a kritikus információs infrastruktúrához sorolják például a teljes közlekedési és pénzügyi ágazatot is. Kína 2021 szeptemberében szabta újra a kritikus információs infrastruktúrák védelmére vonatkozó szabályokat: az ilyen rendszerek üzemeltetőinek a korábbinál is szigorúbb követelményeknek kell megfelelniük például az adatbiztonság terén.

Arról nem közöltek részleteket, hogy a problémákat mely Micron-termékekben tárták fel, ahogy arról sem, hogy pontosan milyen jellegű kockázatokat találtak. A Micron egyelőre csupán röviden regált: megkapták a CAC tájékoztatását a felülvizsgálat lezárásáról, és várakozással tekintenek a megbeszélések folytatása elé.

Fontos lehetett az időzítés

A vizsgálatot gyorsan, alig több mint másfél hónap alatt lezavarták (csak emlékeztetőül: a Huawei és a ZTE elleni első jelentős kongresszusi vizsgálat 11 hónapig tartott). Mint korábban írtuk, a CAC március végén jelentette be, hogy biztonsági vizsgálatnak veti alá az amerikai Micron Technology Kínában értékesített csipjeit. A hivatal ezt azzal indokolta, hogy a Micron veszélyt jelenthet a kritikus információs infrastruktúra ellátási láncára.

A Micron sok szempontból jó eszköznek tűnhetett arra, hogy Kína megmutassa: vannak válaszlehetőségei az amerikai technológiai szankciókra. A memóriagyártó jelentős szereplője az amerikai félvezetőiparnak. Bevételeinek mintegy 10 százaléka származik Kínából, tehát fájdalmas lenne számára, ha elvesztené ottani piacát. Mivel nemcsak kínai cégeknek szállít, hanem az országban gyártó és gyártató külföldi vállalatoknak is, egy ellene hozott szankció szélesebb körben éreztetheti hatását. Ugyanakkor mégsem egy Apple, amellyel már csak propagandacélokból is baráti viszonyt ápol Kína, és amit az Apple is igyekszik viszonozni.

Az sem lehetett véletlen, hogy a CAC ennyire sietett a vizsgálat eredményének nyilvánosságra hozatalával. A terület elismert szakértője, Christopher Miller, a Tufts Egyetem professzora, szerint a CAC szándékosan időzítette a bejelentést a G7 Japánban tartott csúcstalálkozójának záró napjára. (Millernek tavaly jelent meg a témáról a Chip War: The Fight For the World című könyve, amely felkerült a New York Times bestseller-listájára is.) Szerinte ezzel reagáltak arra, hogy G7 tagjai megállapodtak abban, hogy a kockázatok csökkentése érdekében diverzifikálják kapcsolatukat Kínával, és létrehoznak egy olyan kezdeményezést, melynek célja a gazdasági zsarolóhelyzetek kivédése. (A csúcstalálkozó egyéb technológiai vonatkozású eredményeiről itt olvashat.)

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.