Az egyik legnagyobb újdonság azonban az alkalmazáskínálatban jön. Átrakják az androidos appokat is Windowsra. Az Amazon is besegít.

Tegnap nagy globális online csinnadratta keretében mutatta be a Microsoft új operációs rendszerét, a Windows 11-et. Az igazi techfanoknak persze sok újdonság nem volt, hiszen először néhány képernyőkép, aztán egy részlegesen működő változat is kiszivárgott a hivatalos bemutató előtt. És ahogy az ilyenkor lenni szokott, voltak hozsannázók és fanyalgók. Ha a Microsoft nem is örült, hogy a szivárgások ellopták a show-t, a "teljes leleplezés" (érti, aki érti) sem volt érdektelen.

Szebb, okosabb, gyorsabb – és ingyenes

Ahogy a Windows 7-ről történő váltáskor, úgy most is az ingyenességgel szeretné gyorsítani az új verzió terítését a vállalat. Azaz akinek Windows 10 fut a gépén, és a konfigurációja elviseli az új verziót, akkor egy automatikus upgrade-del tud majd verziót váltani (a minimális hardverkonfigurációt itt lehet megnézni). A Microsoft oldaláról már elérhető az a PC Health Check, amivel ellenőrizhető is, hogy jelen állás szerint (merthogy ez még változhat) az adott konfiguráción fut-e majd az új verzió.

A látványos változások egyébként nem olyan látványosak. Bár annyiban igen, hogy némileg maces feelingje lett az oprendszer felületének (középre rendezett dokk és Start menü – ezek visszarakhatók a régi elrendezés szerint jobb szélre is). Szintén a kezelőfelület használhatóságát javítja, hogy végre automatikusan újrakalibrálódnak az ablakok, ha például eltávolítunk egy külső megjelenítőt. Javítottak a képernyőfelosztás szolgáltatáson (Snap Layout) is: az egy munkamenethez használt alkalmazások elrendezését lehet lementeni a tálcára, hogy onnan egy kattintással előhívhassuk. Az érintőképernyős módhoz egy a korábbinál jobbnak tűnő virtuális billentyű is érkezett.

A 11-es Windowsban még nagyobb hangsúlyt kap a Teams, amit lényegében szervesen integráltak az operációs rendszerbe (vajon erre is ráharapnak a monopóliumellenes szervek az EU-ban/USA-ban?). Egy kattintással hívható elő a kontaktlista, és azonnal indítható is kommunikáció.

Szintén a használatot hivatott barátságosabbá tenni a frissítés átalakítása. A Microsoft kisebb, ezáltal gyorsabban letölthető javítócsomagokat ígér. Meg persze gyorsabb böngészőt és hiper-szuper biztonságot.

Androidos appokat Windowsra!

Egy operációs rendszernek nagy vonzerőt ad a jól működő alkalmazásbolt. A Microsoft Store-nak azonban eddig nem sikerült felnőnie sem a Google Play-hez, sem az App Store-hoz, melyek virulens ökoszisztémát biztosítanak a platformoknak. De majd most! Bár a Store kezelésén is csiszolgattak, az igazi truváj az a bejelentés, hogy a Microsoft szabad kezet ad a fejlesztőknek, és ahogy az többé-kevésbé a Google-nél és az Apple-nél is működik, bármilyen appot feltolhatnak az alkalmazásboltba. Ráadásul azokhoz akár saját fizetési megoldásaikat is használhatják, a bevétel pedig teljesen az övék. Kell ennél jobb ajánlat? (Ellenpólusként ott az Apple stratégiája, amivel szemben először az Epic Games lépett fel, majd a játékfejlesztő cég példája nyomán mozgalom indult az App Store működésének megváltoztatásáért, és már az Európai Bizottságig is eljutott az ügy.)

Emellett a Store kapott még egy különleges csáberőt: jönnek az androidos appok, melyek natív windosos alkalmazásként futnak a Windows 11-es gépeken. Arról persze nem sokat tudni, hogy az integráció mennyire lesz zökkenőmentes, de az ötlet mindenesetre jót fog tenni a Windows népszerűségének. Az egyelőre nem világos, hogy a folyamat pontosan hogyan működik, de az Amazon Appstore, amely szintén bőséggel kínál androidos appokat, szerepet kap ebben. Az Amazon alkalmazásboltja ugyancsak része lesz az új Microsoft Store-nak, és feltételezhetően a Windows 11-ről annak teljes kínálatához hozzá lehet férni.

Ennek kapcsán egyébként a Microsoft és az Intel szorosabb partnerséget jelentett be. Az Intel dedikált technológiával támogatja többek között a mobil appok desktopra vitelét, ugyanakkor az appok az AMD és ARM processzoros rendszereken is működnek majd.

A piaci start pontos dátuma nincs meg, de a vállalat erősen dolgozik azon, hogy az év végi nagy ünnepi bevásárlási időszakban elkezdhesse teríteni az új operációs rendszert.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.