Musk mesterségesintelligencia startupja, az xAI beépül az X közösségimédia-platformba, és önálló alkalmazásként is elérhető lesz – derült ki a legmilliárdosabb milliárdos vasárnapi bejegyzéséből. Az xAI a nemrég beharangozott terveinek megfelelően kiadta első MI-modelljét, illetve az arra épülő Grok robotot, amit első körben az X Premium+ előfizetőinek tett elérhetővé. Musk hatalmas előnynek nevezte a versenytársakkal szemben, hogy a Grok valós időben dolgozza fel az X hálózatában megjelenő információt – ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a ChatGPT novemberi robbanását követően éppen ő vonta meg az OpenAI hozzáférését az akkor még Twitter néven futó X adatforrásaihoz.
Az üzletember a 2015-ben non-profit szervezetként indult OpenAI egyik társalapítója volt, de kiszorult annak irányításából, és a maga részéről le is állította a szervezet finanszírozását. Miután rendszeresen kritizálta a big tech vállalatok tevékenységét ezen a területen, idén tavasszal kiderült, hogy egy újabb MI-startup beindításán dolgozik. Az OpenAI versenytársának szánt xAI és annak iparági veteránokból álló csapata júliusban kezdte meg működését, olyan célokat fogalmazva meg, mint egy "igazságkereső MI" kifejlesztése. A rendszer az xAI szándékai szerint "az univerzum természetét" próbálná megfejteni, és a "beprogramozott erkölcs" helyett a "maximálisan kíváncsiság" tartaná a megfelelő irányban.
Lehet, hogy ezért volt szükség a Twitterre
A most bejelentett Grok (ami az angol nyelvű szlengben a megértést vagy felfogást jelenti) állítólag az alapoktól úgy lett tervezve, hogy szellemesen, sőt szarkasztikusan válaszoljon a felhasználók kérdéseire. Eleve versenyképes megoldásnak szánják az olyan piacvezető termékekkel szemben, mint amilyen az OpenAI GPT-je vagy az Anthropic Claude 2-je, és a cég webhelyén arról írnak, hogy már a Grok-0 prototípus is 33 milliárd paraméterrel operál. Ez több az OpenAI GPT-3.5 modelljéről közölt 20 milliárdnál, és elmarad ugyan a Meta LLaMA 2 rendszerének 70 milliárdjától, de az xAI szerint a hatékonysága megközelíti azt a szabványos benchmarkokon, miközben betanítása feleannyi erőforrást emészt fel.
A Grok-0-hoz képest máris "jelentős fejlesztéseket" jelentettek be a modell érvelési és kódolási képességeit illetően is, ami elegendő volt az újabb modellt, a Grok-1 kiadásához. Ez utóbbi jelenik meg a Grok chatbot kliensében is, hasonlóan ahhoz, ahogy az OpenAI GPT-modellje biztosítja a ChatGPT felhasználói élményét. Az xAI adatai alapján a Grok teljesítményét csak a lényegesen nagyobb adatkészleten tanított és nagyobb számítási kapacitással hajtott GPT-4 múlja felül számottevően, a "humoros megközelítés" mellett pedig a fejlesztők külön kiemelik, hogy a Grok nem csak megválaszolni akarja a kérdéseket, hanem arra is javaslatot tesz, hogy milyen kérdéseket érdemes feltenni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak