Kémprogramot talált a Citizen Lab egy Washingtonban működő civil szervezet egyik munkatársának iPhone-ján. Mint azóta kiderült: a kémprogram az izraeli NSO Magyarországon is bevetett Pegasusa. Minderről csupán egy rövid közlemény jelent meg a Citizen Lab honlapján.
A közlemény arra hívja fel a figyelmet, hogy az múlt héten találtak egy exploitot egy Apple-eszközön, amely felhasználói beavatkozás nélkül (zero click) használ ki egy nulladik napi sérülékenységet. Az Apple kiadta a javítást iPhone-okra, iPadekre, Mac számítógépekre és az Apple Watch-okra is, amit javasolt azonnal telepíteni. A Citizen Lab munkatársai emellett javasolják az ún. Lockdown mód engedélyezését, mert tapasztalataik szerint az blokkolja a támadást. (Ezt az opcionális védelmet 2022-ben élesítette az Apple, és elsősorban olyan felhasználóknak szánta, akik folyamatosan az államilag szponzorált hekkerek célkeresztjében vannak. A Lockdown mód hátulütője, hogy korlátozza az eszköz használhatóságát, mivel kikapcsol minden olyan funkciót, amely potenciális kockázatot jelent a felhasználóra.)
A kutatók szerint a sebezhetőséget egy olyan exploitlánc részeként használták, amelyet az NSO Group Pegasusának a terjesztésére találtak ki. A BLASTPASS névre keresztelt exploitlánc "képes volt az iOS legújabb verzióját (16.6) futtató iPhone-ok kompromittálására anélkül, hogy az áldozat részéről bármilyen interakcióra lett volna szükség" – olvasható a Citizen Lab bejegyzésében. Az elnevezés egyébként onnan jön, hogy az exploitlánc az ellen a PassKit nevű keretrendszer ellen irányult, amely lehetővé teszi a fejlesztőknek, hogy az Apple Payt beépíthessék az alkalmazásaikba.
Az Apple két nulladik napi sérülékenységre adott ki javítást, de a másodikat nem a Citizen Lab, hanem az Apple kutatói fedezték fel a civilek jelentette sérülékenység vizsgálata közben.
Azért a feltételes mód, mert bár több lap is megkereste az Apple-t, a vállalat nem kívánta bővebben kommentálni a hibajavításokat. Az NSO pedig nem reagált a megkeresésekre.
Több mint hét éve tudunk róla
A Pegasusról a 2010-es évek közepén érkeztek az első hírek, és akkor is az Apple eszközein fedezték fel először. Azóta hatalmas karriert futott be. A magyar közéleti személyiségek és újságírók telefonján is felbukkanó kémprogrammal megfigyeltek állami vezetőket, és az is kiderült, hogy egyáltalán nem a diktatúrák kiváltsága volt a használata. Az NSO jogtanácsosa, Chaim Gelfand a konkrét országokat nem nevezte meg, de annyit elárult az Európa Parlament illetékes bizottságának a meghallgatásán, hogy legalább öt EU-s tagállam szervei vették meg a kémeszközt.
A sorozatos botrányok hatására a cég, amely mögül Izrael állam is kihátrált, komoly átszervezésekre kényszerült, vezérigazgatója lemondott, a dolgozók jelentős részét elbocsátották. Ettől azonban még egyáltalán nem tűnt el, legutóbb például az örmény-azeri konfliktusban vethették be az azeriek.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak