Átszervezéssel próbálják kezelni a botrányok miatt kialakult helyzetet.

Nehéz helyzetbe került az NSO Group. A vállalat vasárnap jelentette be, hogy azonnal hatállyal lemond a vezérigazgató, Shalev Hulio. Ezzel egy időben az is kiszivárgott, hogy elküldenek a cégtől száz embert. A vezérigazgató, aki a vállalat egyik alapítója is, a továbbiakban az NSO M&A (mergers and acquisitions) részlegét irányítja.

Az átszervezést Jaron Shohat operatív igazgatónak kell levezényelnie, illetve ő irányítja a céget addig, amíg az igazgatóság megtalálja az új vezetőt. Száz munkatárs elküldése az NSO esetében jelentős leépítésnek számít: a vállalat 2021-et kb. 750 alkalmazottal zárta.

Az átszervezés célja a vállalat működésének racionalizálása, közölte a cég. Minden lehetséges forgatókönyvet megvizsgálnak, amely biztosítja, hogy az NSO továbbra is a világ egyik vezető kiberhírszerző vállalata maradjon, amely a "NATO-tagországokra összpontosít".

Az amerikai kitiltást nagyon megszenvedték

Bár az NSO-nak az Európai Parlamentben is számot kellett (volna) adnia tevékenységéről (mint a Bitport is megírta, a maratoni meghallgatásból szinte semmi konkrétum nem derült ki), a vállalatra a Biden-kormány intézkedései jelentették a legnagyobb csapást. Az amerikai elnök tavaly novemberben exportkorlátozást vezetett be a cégre azzal az indoklással, hogy termékeit elnyomó eszközként használták. Ezzel lényegében elzárták az NSO-t az amerikai technológiáktól.

Az NSO minden követ megmozgatott, hogy lekerüljön a listáról. A The Times of Israel szerint állítólag még azt is megpróbálták elérni – sikertelenül –, hogy az exportkorlátozás témája felkerüljön Jair Lapid izraeli miniszterelnök és Joe Biden amerikai elnök júliusi jeruzsálemi találkozójának napirendjére.

Továbbra is kérdéses, hogy mi lesz a vállalat sorsa. Bár a vezérigazgató lemondása kapcsán kiadott közlemény állítja, hogy az NSO termékeire továbbra is nagy a kereslet, az értékesítés nehezebbé vált. Izrael ugyanis (valószínűleg nem függetlenül az Pegasus-botránytól) szigorította a kiberexport felügyeletét, és 100-ról 37-re csökkentette azoknak az országoknak a számát, amelyek vásárolhatnak izraeli kibervédelmi eszközöket.

Az egyik lehetséges kiút a felvásárlás lenne. Nyáron az NSO tárgyalásokat kezdett az L3Harris nevű amerikai védelmi vállalattal a felvásárlásáról, de az NSO-hoz hasonlóan rossz hírű Palantir neve is felmerült lehetséges vevők között. Ha ugyanis az NSO amerikai céggé válik, egyből megszűnnének az exportkorlátozások. Egy ilyen felvásárlás végrehajtása azonban szintén nem egyszerű: a The Guardian azt írta, hogy a Fehér Ház egy magas rangú tisztviselője szerint komoly kémelhárítási és biztonsági aggályokat vetne fel.

Biztonság

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.