Lejtmenetben a Nasdaq, elbocsátások, infláció és emelkedő kamatlábak húzzák le a technológiai ipart. A legnagyobb bajban azok vannak, akik arra játszottak, hogy a világjárványnak soha nem lesz vége.

A Nasdaq Composite (a technológiai tőzsdén jegyzett összes részvényt tartalmazó) index tavaly nagyjából ebben az időszakban érte el a csúcsot, miután a duplájára emelkedett a világjárvány kezdeteihez képest. Ehhez az üzleti eredmények mellett hozzájárultak a látványosan sikeres részvénykibocsátások vagy a techvállalatoknál zajló non-stop munkaerő-felvétel, és csak kevesen gondolták, hogy a 15 legértékesebb amerikai technológiai vállalat egyike sem termel majd pozitív hozamot a következő évben. Pedig így történt, sőt a befektetők nem kevesebb mint 7,4 billió (7,4 ezer milliárd) dollárt veszítettek a Nasdaq 12 hónapos esése során.

A CNBC év végi összeállítása szerint a kamatemelések elzárták a tőkéhez való könnyű hozzáférést, a jövőbeni profit ígérete pedig hirtelen sokkal kevesebbet ért a megugró infláció miatt. A cloud szolgáltatók részvényárfolyama gyorsan elindult lefelé, a kriptoeszközök értékének változására pedig az összeomlás sem túlzó kifejezés. Az iparágban ismét a költségcsökkentés lett a legfontosabb cél, a tömeges elbocsátások pedig jelentős részben olyan embereket érintenek, akik javadalmazásuk nagy részét részvényopciók formájában vették fel, amivel jelenleg nem mennek túl messzire.

A tőzsdei bevezetések megtorpantak, a távmunka és az állami támogatás előnyei már nem érvényesülnek, és a jól menő cégek értékelése folyamatosan csúszik lefelé. A lap mások mellett a Rivian példáját idézi, ahol a részvények a remek belépőt követően már több mint 80 százalékot gyengültek az akkori csúcshoz képest. Azt pedig már a technológiai ipar vezetői is kezdik elismerni, hogy a járvány nyomán azért nem minden változott meg teljesen és örökre a munka, a vásárlás, a szórakozás vagy a tanulás világában, és az erre feltett tétek nem kis része most elpárolog.

A cikk felidézi, hogy a Nasdaq közel két évtized óta először áll annak a küszöbén, hogy egymást követő években alulmaradjon az S&P 500-zal (a tőzsdén jegyzett legnagyobb amerikai vállalatok árfolyamainak súlyozott átlagát követő indexszel) szemben, ez pedig már a dotkom lufi kipukkanását követő periódust idézi. Bár kisebb-nagyobb arányban mindenki vesztésre áll, a CNBC a Meta teljesítményével kezdi a felsorolást: tavaly ilyenkor, a Facebook névváltoztatását követően nagyon sokan fogadtak rá, hogy 2022 a Meta éve lesz, ehhez képest a társaság 600 milliárd dollárt veszített a piaci kapitalizációjából, és minden hetedik dolgozójától kénytelen megválni.

Ez azért mégsem a dotkom lufi

A lap által idézett befektetők szerint ma már nyílt titok, hogy a mostanihoz hasonló bevételi szinteket sokkal kevesebb emberrel is el lehetne érni, így a befektetők nyomása előbb-utóbb máshol is hasonló lépésekhez vezet majd – miközben a teljes iparágat tekintve már így is a 140 ezret közelíti az elbocsátott alkalmazottak száma a Layoffs.fyi adatai alapján. Ide tartozik, hogy az EY atatisztikája szerinta befektetők 325 milliárd dollárt pumpáltak a kockázatitőke-hátterű vállalatokba, de mára a vállalatoknak már nem offenzív, hanem védekező jelleggel van szükségük a tőkebevonásra, erre azonban egyre kedvezőtlenebb feltételekkel van lehetőségük.

Bár az elmúlt két évben tényleg sok visszafordíthatatlan változás indult be, a járvány alatti tempó már nem tartható, amit a CNBC a késleltetett fizetési szolgáltatásokkal (buy now, pay later) szemléltet. Ezek a fintech megoldások szinte mindenhol megjelentek, és megállíthatatlannak tűntek. Ehhez képest az itt működő egyik sztár, az Affirm 92 százalékot zsugorodott, ahogy a magasabb kamatszinttel párosuló infláció lelohasztotta a fogyasztási kedvet, a magánkézben lévő Klarna értéke pedig egy júliusi finanszírozási kör alapján 85 százalékkal, 45,6 milliárd dollárról 6,7 milliárd dollárra csökkent a korábbi csúcsjhoz képest.

A legfrissebb történések között ott van Elon Musk, akik hosszas huzavona után végül annyira bevásárolt a Twitterrel, hogy nem győzi kirugdosni az alkalmazottakat, miközben a saját trolltempójához formálja a közösségi oldalt, ahonnan egymás után szivárognak el a hirdetők. Ehhez jött két hete az FTX kriptotőzsde több tízmilliárd dolláros összeomlása, ami így már tényleg soknak tűnik, de a cikk az optimizmusra alapot adó fejleményekre is kitér: az inflációcsökkentésre irányuló amerikai törvények és a Chips and Science Act például jelentős beruházásokhoz vezet majd a következő évben a technológia kulcsfontosságú területein.

Tovább a CNBC elemzésére »

Piaci hírek

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.