Kína átalakítja a kutatás-fejlesztés irányítását. A cél, hogy gyorsíthassa a nyugati technológiától való függőség felszámolását és felpörgessék a hazai innovációt. Első lépéseként létrehoznak egy központi tudományos és technológiai bizottságot, amelyen keresztül a pártvezetés közvetlenül felügyelheti a területet. A bizottság alá kerül a területet jelenleg irányító Tudományos és Technológiai Minisztérium is (ami valójában inkább az USA-ban a védelmi minisztérium által működtetett DARPA-nak felel meg).
Kínai lapok szerint magát a minisztériumot is átszervezik. A részletekről keveset tudni, de például a Reuters értesülései szerint más minisztériumokhoz kerül például az ipari fejlesztési zónák létrehozása és a vidéki infrastruktúra fejlesztése, hogy a Tudományos és Technológiai Minisztérium még inkább a kutatás-fejlesztésre és más technológiai területekre koncentrálhasson.
Egy a miniszteri szint fölött álló vezető, Hsziao Csie államtanácsos, aki az új testület felállítását is bejelentette, csupán annyit mondott az okokról, hogy az megerősíti Kína pozícióit a nemzetközi versenyben, illetve segít megfékezni azokat a törekvéseket, melyek célja Kína technológiai fejlődésének lefékezése és visszaszorítása. Ezeket a törekvéseket nem nehéz azonosítani az amerikai kereskedelmi korlátozásokkal és exporttilalmakkal - részben ezekre reagálva hangsúlyozhatta Hszi Csin-ping a 20. pátrkongresszuson, hogy Kína elszánt, és megnyeri a technológiai versenyt.
Nem több hisztérikus neo-mccarthyizmusnál
A The Register idézi Csin Gang kínai külügyminisztert, aki nemrégiben egy sajtótájékoztatón foglalkozott a két ország kapcsolatával és az amerikai szankciókkal. Szerinte a kínai-amerikai kapcsolatokat a két ország közös érdekeinek és közös felelősségének, valamint a kínai és az amerikai nép közötti barátságnak kell meghatároznia, nem pedig az amerikai belpolitikának vagy a hisztérikus neo-McCarthyizmusnak. A külügyminiszter reméli, hogy az USA feladja a zéróösszegű hidegháborús mentalitást.
A brit lap szerint a kínai külügyminiszter szavai és az átszervezés is arra utal, hogy az amerikai szankciók komoly nehézségeket okoznak Kínának. És bár jelentések sora szól arról, hogy Kína megelőzte a világot egy sor kulcstechnológiában, ambiciózus csipgyártási terveitől például még mindig fényévekre van. A kínai félvezetőgyártók zömében még mindig olyan csipeket gyártanak, amelyek nem igényelik a legfejlettebb technológiákat. Pedig az elmúlt néhány évben dollármilliárdokat öltek az iparba - igaz, a pénz egy jelentős részét elsikkasztották.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak