Átszervezi a kutatás-fejlesztést irányító csúcsszerveit, hogy gyorsabban növelhesse technológia függetlenségét.

Kína átalakítja a kutatás-fejlesztés irányítását. A cél, hogy gyorsíthassa a nyugati technológiától való függőség felszámolását és felpörgessék a hazai innovációt. Első lépéseként létrehoznak egy központi tudományos és technológiai bizottságot, amelyen keresztül a pártvezetés közvetlenül felügyelheti a területet. A bizottság alá kerül a területet jelenleg irányító Tudományos és Technológiai Minisztérium is (ami valójában inkább az USA-ban a védelmi minisztérium által működtetett DARPA-nak felel meg).

Kínai lapok szerint magát a minisztériumot is átszervezik. A részletekről keveset tudni, de például a Reuters értesülései szerint más minisztériumokhoz kerül például az ipari fejlesztési zónák létrehozása és a vidéki infrastruktúra fejlesztése, hogy a Tudományos és Technológiai Minisztérium még inkább a kutatás-fejlesztésre és más technológiai területekre koncentrálhasson.

Egy a miniszteri szint fölött álló vezető, Hsziao Csie államtanácsos, aki az új testület felállítását is bejelentette, csupán annyit mondott az okokról, hogy az megerősíti Kína pozícióit a nemzetközi versenyben, illetve segít megfékezni azokat a törekvéseket, melyek célja Kína technológiai fejlődésének lefékezése és visszaszorítása. Ezeket a törekvéseket nem nehéz azonosítani az amerikai kereskedelmi korlátozásokkal és exporttilalmakkal - részben ezekre reagálva hangsúlyozhatta Hszi Csin-ping a 20. pátrkongresszuson, hogy Kína elszánt, és megnyeri a technológiai versenyt.

Nem több hisztérikus neo-mccarthyizmusnál

A The Register idézi Csin Gang kínai külügyminisztert, aki nemrégiben egy sajtótájékoztatón foglalkozott a két ország kapcsolatával és az amerikai szankciókkal. Szerinte a kínai-amerikai kapcsolatokat a két ország közös érdekeinek és közös felelősségének, valamint a kínai és az amerikai nép közötti barátságnak kell meghatároznia, nem pedig az amerikai belpolitikának vagy a hisztérikus neo-McCarthyizmusnak. A külügyminiszter reméli, hogy az USA feladja a zéróösszegű hidegháborús mentalitást.

A brit lap szerint a kínai külügyminiszter szavai és az átszervezés is arra utal, hogy az amerikai szankciók komoly nehézségeket okoznak Kínának. És bár jelentések sora szól arról, hogy Kína megelőzte a világot egy sor kulcstechnológiában, ambiciózus csipgyártási terveitől például még mindig fényévekre van. A kínai félvezetőgyártók zömében még mindig olyan csipeket gyártanak, amelyek nem igényelik a legfejlettebb technológiákat. Pedig az elmúlt néhány évben dollármilliárdokat öltek az iparba - igaz, a pénz egy jelentős részét elsikkasztották.

Piaci hírek

Egy évtized után változik a Google G-je

A techvilág legismertebb betűje legutóbb 2015-ben váltott stílust. A mostani átalakítás finomabb a korábbinál, és egyelőre nem tudni, követi-e további dizájnváltás.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.