Az első számú kriptovaluta mögött viharos hónapok állnak. A több negatív esemény ellenére azonban az árfolyam hosszú idő után újra 60 ezer dollár fölé kapaszkodott.

Erős hetek vannak a bitcoin mögött. A világ legismertebb kriptopénze 43 ezer dollár körül vágott neki az októbernek, e cikk írásának pillanatában viszont már 62 ezer felett jár az árfolyam. A múlt hét végén április óta először sikerült újra áttörnie a 60 ezres szintet azt követően, hogy az áprilisi történelmi csúcsokat erős lejtmenet követte.

 

A bitcoin árfolyamának alakulása az elmúlt 12 hónapban

 

Bár az októberi erősödést nem lehet kizárólag egy tényezőre visszavezetni, a hétvégi raliban vastagon benne van egy Amerikában pénteken hozott fontos döntés. Az USA tőzsdefelügyelete (Securities and Exchange Commission - SEC) ugyanis zöld utat adott a befektetési alapok kezelőinek, hogy portfóliójukat a jövőben határidős bitcoin-ügyletekkel bővítsék. Az angol terminológia szerint futuresként emlegetett tőzsdei művelet nem más, mint egy hétköznapi értelemben vett fogadás: a felek kötelezettséget vállalnak egy adott jövőbeli időpontban elkönyvelendő, rögzített árszintű tranzakcióra. Ha a szerződés lejártakor az aktuális piaci árfolyam magasabb, akkor a vevő nyert (hiszen a különbséget azonnal realizálhatja nyereségként), ha alacsonyabb, akkor pedig az eladó.

A határidős ügyletek egyik lényeges sajátossága, hogy nem szükséges birtokolni azt a vagyonelemet, amire a kontraktus vonatkozik. A "fogadás" lejártakor ugyanis elegendő a pénzügyi elszámolást megtenni, azaz a tényleges és a vállalt ár közötti különbséget rendezni a felek között. Így lehet az, hogy ugyan bitcoint továbbra sem vásárolhatnak az amerikai tőzsdén forgó befektetési alapok, ám a kriptovaluta árára a pénteki döntést követően már köthető ügylet. Egy határidős piac egyébként elméletben lényegesen kisebb volatilitással működik, mint maga az üzetkötések tárgyát képező termék, ami nyilván hozzájárult a SEC pénteki óvatos nyitásához.

Hullámvasút

A bitcoin élete igencsak intenzíven alakult az elmúlt 12 hónap során. A tavaly szeptemberben még 10 ezer dollár körüli árfolyam január elejére a háromszorosára ugrott, április közepén pedig már hajszál híján 65 ezernél járt egyetlen egység értéke. Az ár felhajtását olyan dolgok fűtötték, mint a Tesla februári bejelentése, miszerint több milliárd dollár értékben fektet a cég kriptovalutába.

Aztán rosszabb napok jöttek. Például Elon Musk nem csak adni tud, de elvenni is. A Tesla alapítójának elég volt egyetlen rövid üzenet, hogy közel 20 százalékot radírozzon le az árfolyamból. A bitcoin körüli bizonytalanságot azonban tavasszal ennél is jobban fokozta az, hogy Kína nekilátott a kriptovaluták és a hozzájuk kötődő ökoszisztéma módszeres kiszorításához. Ezzel párhuzamosan pedig egyre többször merülnek fel megoldandó problémaként a kriptovaluták termeléséhez, a rendszer működtetéséhez szükséges erőforrások környezetre gyakorolt negatív hatásai.

Azért nem csupán rossz hírek határozták meg a bitcoin árfolyamát az elmúlt időszakban. Az például bizonyosan pozitív hatással volt, hogy Salvadorban eltökélték, hogy hivatalos fizetőeszközt faragnak a kriptovalutából. Bár ennek a kísérletnek a kimenetele egyelőre erősen kétséges.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.