Musk egyetlen tweetje nemrég 17 százalékkal lökte vissza az árfolyamot, most a kínai központi bank csavart egyet az eddigi korlátozásokon, hogy a bitcoin hosszú idő óta először benézzen a 40 ezer dollár alá.

Kínában a hét elején újabb, az eddiginál is szigorúbb szabályok láttak napvilágot a kriptovaluták felhasználásával kapcsolatban, amelyek értelmében a pénzintézeteknek és a fizetési szolgáltatók a jövőben nem nyújthatnak ezekre épülő szolgáltatásokat. Ezzel a kriptovalutákra vonatkozó, már korábban is élő korlátozások kiterjesztése mellett azokat a hosszú évek óta működő kiskapukat is megszüntetnék, amelyek lehetővé tették az érintett szervezeteknek egy részének az ilyen jellegű üzleti tevékenységet.

A Reuters beszámolója szerint kedden három pénzügyi ágazati szövetség is arra utasította tagjait, köztük bankokat és online fizetési cégeket, hogy ne kínáljanak ügyfeleiknek semmilyen kriptovalutával kapcsolatos szolgáltatást. Ez vonatkozik a pénzváltásra, a jegyzésekre, a kereskedésre, a kifizetésekre és az elszámolásokra is, de ugyanígy tiltja a megtakarítási, bizalmi vagyonkezelői vagy zálogjogi szolgáltatásokat és a kriptovalutákkal kapcsolatos pénzügyi termékek kibocsátását.

Ugyancsak tilos lesz a kriptóval kapcsolatos információs szolgáltatások, biztosítások vagy más, származékos termékek kereskedelme, ezen felül arra is felszólították az cégeket arra is felszólították a pénzintézeteket, hogy fokozott figyelemmel kövessék nyomon a kriptovaluta-kereskedelemhez kapcsolódó pénzmozgásokat. Bár Kínában a szabályozási környezet eddig sem kedvezett a kriptovaluták kibocsátásának, átváltásának vagy a kereskedelmi platformokon zajló más műveleteknek, az utóbbi időben tapasztalható bitcoin-láz arrafelé is felpezsdítette az üzletelést.

Megint betiltják, de most még jobban

Nem meglepő, hogy szerdán a bitcoin árfolyama is három és fél hónapos mélypontra, 40 ezer dollár alá zuhant, miután nemrég a Tesla vezérigazgatója, Elon Musk váratlanul bejelentette: a vállalatnál mégsem lehet majd bitcoinnal fizetni, tekintettel a fosszilis tüzelőanyagok egyre nagyobb mértékű felhasználása. Bár a kriptopénz értéke azóta ismét visszatért a 40 ezres szint fölé, ez így is majdnem 40 százalékos csökkenést jelent az április közepén elért rekordmagas, közel 65 ezer dolláros csúcshoz képest, és nagyon úgy fest, hogy az árfolyam 2018 novembere óta először fog havi összehasonlításban is visszaesni.

Kína egyébként már 2014-ben belevágott saját jegybanki digitális valutájának megvalósításába, nem utolsósorban azokra a kockázatokra reagálva, amelyeket az új eszközök jelenthetnek központi bankjának fiat pénzére, a jüanra. Ahogy nemrég írtuk, az e-jüan tesztjét a korábbi négy nagyváros után újabb településekre is kiterjesztik, a kibocsátási és disztribúciós mechanizmusok alapján pedig kompatibilisnak látják a meglévő pénzügyi rendszerrel, minimális mellékhatásokat várva tőle a bankszektor megszokott működésére.

Ahogy a beszámolókból kiderül, az új korlátozások tovább nehezítik a kínai magánszemélyek számára is a kriptovaluták megvásárlását a különböző fizetési csatornákon keresztül. Ugyanígy jelentős hatással lehet a kriptovaluta-bányászok üzletére is, ha megnehezíti számukra a digitális eszközök jüanra való átváltását, a bankok és a fizetési szolgáltatók pedig komoly kihívások elé néznek a kriptovalutákkal kapcsolatos pénzáramlás azonosításának kötelezettségeivel. A hongkongi Bitcoin Szövetség egy Twitter-üzenetben reagált a megerősített tilalmakra: ebben a bitcoin-üzletben járatlanok figyelmébe ajánlják, hogy a kínai jegybanknak lassan szokásává válik, hogy minden jelentősebb árfolyam-erősödéskor (bull cycle) betiltja a bitcoint.

Piaci hírek

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.