Az autógyártó bejelentette az amerikai tőzsdefelügyeletnél, hogy 1,5 milliárdot fektetett bitcoinba. A kriptovaluta árfolyama erre 7 százalékot erősödött.

A Tesla az amerikai tőzsdefelügyeletnél, a SEC-nél (Securities and Exchange Commission) is bejelentette, hogy 1,5 milliárd dollárt fektetett bitcoinba. A felügyeletnek küldött jelentésében a vállalat azt írja, hogy tervezi a bitcoin elfogadását fizetőeszközként – ha rendeződnek a kriptovaluta körüli szabályozási bizonytalanságok. A hírre belendült a kriptovaluta árfolyama: rövid idő alatt 7 százalékkal erősödött, és 39 700 dollár környékéről 44 ezer dollár közelébe emelkedett. A Tesláé ellenben nem.

A Tesla korábban is utalt már arra, hogy tart némi tőkét a kriptovalutában, de ekkora befektetésre már az egész piac odafigyel, tekintve, hogy Elon Musk vállalata a világ legértékesebb tőzsdei cégei között focizik.

Mint a Tesla jelentése írja, az év elején újragondolta befektetési politikáját. Olyan formát keresett, amellyel a korábbinál rugalmasabban és jövedelmezőbb kereteket biztosít azoknak a forrásainak a fialtatásához, melyekre közvetlenül nincs szüksége a működési likviditás biztosításához. A módosított befektetési szabályzat pedig lehetővé teszi, hogy a készpénzét alternatív tartalékeszközökben helyezze el. Ezek lehetnek digitális eszközök, fizikai arany, arannyal foglalkozó alapok vagy akár más, később meghatározott eszközök is.

A most vásárolt 1,5 milliárd dollárnyi bitcoin mellett a jövőben újabb digitális eszközöket is vásárolhat, akár hosszabb távra is. A SEC-nek beadott jelentésben azonban arra is felhívják a figyelmet, hogy mivel hosszú távú befektetésnek szánják a bitcoint, annak árfolyam-ingadozása negatívan is befolyásolhatja a vállalat jövedelmezőségét.

Musk játszik a piacokkal

A mostani döntés elvileg nem okozhatott volna nagy meglepetést, hiszen a Twitteren a legagyamentebb ötleteit is előszeretettel megosztó Tesla-vezérnél már tavaly decemberben körvonalazódott az ötlet. Mint a Reuters írta, a lehetőségre Michael Saylor, a MicroStrategy vezérigazgatója hívta fel Elon Musk figyelmét. Saylor azt írta akkor, hogy ez is egy módja annak, hogy a részvényesek befektetésének értékét megőrizzék. Ezért ő például hónapok alatt 1,3 milliárd dollárt tett át bitcoinba.

A Tesla ezzel a befektetésével komoly, a bitcoin piacát meghatározó játékossá vált. Ezzel a befektetőknek érdemes számolni, hiszen a múltban számtalanszor láthattuk: Elon Musk tisztában van azzal, hogy megszólalásai komoly piaci mozgásokat tudnak elindítani, és ezt alkalomadtán nem is fél (ki)használni. Az elmúlt napokban például képes volt egy viccnek szánt kriptovaluta árfolyamát hatszorosára lökni. Ehhez elég volt kiírnia a Twitterre, hogy "a dogecoin az emberek bitcoinja". A 46 millió követőjéből (az USA-ban összesen 68-69 millió, világszerte 275 millió aktív Twitter-felhasználó van) bőven lesznek annyian, akik ugranak a szavára. És valóban sokan rohantak dogecoint vásárolni, felhajtva a minden szempontból üres kriptovaluta árát.

A bitcoinos befektetés azonban ennél komolyabb húzás. És ha a Tesla a jövőben valóban elfogadhatja bitcoinban az autói ellenértékét, az sokat segíthet abban, hogy a bitcoin árfolyama lényegesen stabilabbá váljon, vélik szakértők. Ugyanakkor az is benne van a pakliban, hogy egy meggondolatlan tweettel Musk bedönti az árfolyamot. Ez utóbbinak a kockázata azért jelentős, mert az utóbbi időben egyre több intézményi befektető jelent meg a kriptovaluta-piacon.

A bitcoin piaci értéke gyorsan nőtt elképesztő nagyra. A múlt évet 536 milliárd dolláron zárta (akkor a bankszektor globális értéke kb. 7400 milliárd dollár volt), most viszont már közel van a 810 milliárdhoz.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.