A Tsinghua Unigroup 2021-re teljesen eladósodott, pedig korábban még a Micron megvételén is gondolkodott.

Felvásárolta az eladósodott Tsinghua Unigroupot egy tavaly erre a célra létrehozott vállalat, a Beijing Zhiguangxin Holding. Az új tulajdonos, melynek legnagyobb részvényese egy állami tulajdonú alap, adósságrendezési tervvel és 60 milliárd jüannal (kb. 8,9 milliárd dollár) érkezik. Ez nem tisztán piaci akció, hiszen a gazdaságilag értelmezhető célok mellett ott van az is, hogy meg kell menteni az arcvesztéstől a csipgyártás terén (is) hatalmas terveket szövögető Kínát.

Hatalmas ambíciók, óriási csalódások

A Tsinghua Unigroup, amelynek fő tulajdonosa a Tsinghua Egyetem volt (itt végzett a Hszi Csin-ping kínai elnök is), az elmúlt évtized közepére már a kínai félvezetőipar egyik legambiciózusabb szereplőjévé vált. A vállalat 2015-ben azt tűzte ki maga elé, hogy 2020-ra a világ harmadik legnagyobb csipgyártójává nő. Az ehhez szükséges fejlesztésekre és felvásárlásokra 47 milliárd dollárt szánt.

Olyan célpontjai voltak – elsősorban technológia- és piacszerzési célból –, mint a Micron, melyért 23 milliárd dollárt kínált. Bár a Micron megszerzését az amerikai hatóságok megakadályozták, a kínai vállalat nem hagyta a párnacihában az amerikai félvezető-gyártóra félretett pénzt. Mindent megvett, amihez hozzájutott. Vásárolt Európában is kisebb vállalatokat, de főleg a hazai piacon jeleskedett.

Az erőltet felvásárlásoknak aztán lett is eredménye, bár kicsit más, mint azt a Tsinghua menedzsmentje tervezte: 2020 őszétől kezdtek szállingózni a hírek, hogy a vállalatnak fizetési nehézségei vannak. Tavaly júniusban pedig csődvédelmet kért, mert adósságai 31 milliárd dollárra nőttek, miközben a kasszában mindössze 8 milliárd dollár készpénz volt.

A Tsinghua Unigroup vesztét valószínűleg a tervgazdálkodás és a szankciókkal turbózott valóság konfliktusa okozta. A vállalat fontos szerepet kapott (volna) a nagyszabású gazdaságmodernizációs tervben, a Made in China 2025-ben. Annak egyik sarokpontja ugyanis az volt, hogy 2025-től félvezetőkből önellátóvá kell tenni az országot. Bár az erőfeszítéseknek volt eredménye, az már most látszik, hogy a kitűzött célt nem sikerül elérni: a Donald Trump által meghirdetett kereskedelmi háború, amit Joe Bidenék is továbbvittek, nagymértékben lelassította a terv megvalósítását.

A Tsinghua azonban próbálta tartani a kitűzött növekedési célt: ha nem sikerült fejlett technológiát vennie, elszórta a pénzét olyan célpontokra, melyek sokat vittek, de keveset hoztak technológiában és bevételben is. Azt azonban sikerült elérnie, hogy fontossá vált a kínai félvezetőgyártási ökoszisztémában. Megmentése is ennek köszönhető: ha ugyanis bedől, olyan vállalatokat is magával ránthat, melyek az iparág élcsapatába tartoznak, mint például a 3D-NAND csipeket fejlesztő YMTC-t.

Ismét megjelent az állami akarat

Ezért aztán nem meglepő, hogy megmentése mögött felsejlik a kínai állam. Mint a Nikkei írja, tavaly jelöltek ki két, a félvezetőiparban komolyabb tapasztalatokkal rendelkező eszközkezelőt, hogy vegyék át a Tsinghua irányítását. A piacon mindkét céget (Wise Road Capital, Beijing Jianguang Asset Management Co vagy JAC Capital) a központi kínai félvezető-politika eszközének tekintik. Több olyan felvásárlásban és felvásárlási kísérletben benne voltak, amikor Kína fejlett félvezető technológiához szeretett volna jutni.

A két eszközkezelő első lépésben megállapodott a hitelezőkkel a Tsinghua adósságának az átütemezéséről. A tényleges reorganizáció pedig most, a Beijing Zhiguangxin Holding házon belülre kerülésével indulhat.

Piaci hírek

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.