Ugyan a Microsoft januárban bejelentett ügyletéhez képest csak egy aprócska tétellel, de bővül a japánok arzenálja a játékpiacért kibontakozó totális háborúban.

A nagyvállalatok úgy dobálóznak a sokmilliárdos felvásárlásokkal a játékpiacon, mintha nem lenne holnap. A Microsoft pár hete jelentette be, hogy több mint 68 milliárd dollárért szippantja fel az Activision Blizzard kiadót, miközben a Take-Two közel 13 milliárdot ad az egykor a Farmville című játékával berobbanó Zyngáért. Az év eleji akvizíciós láz végül a Sonyt is elérte. A japán óriás tegnap jelentette be, hogy 3,6 milliárd dollárt hajlandó fizetni a Halo és Destiny játékok fejlesztéséről híres Bungie csapatáért.

A Bungie meglehetősen nagy kanyarokkal csatlakozik a PlayStation-birodalomhoz. A stúdiót még az ezredforduló idején szerezte meg a Microsoft. Ebből az ügyletből született az Xbox egyik legnagyobb dobása, a Halo-sorozat. 2007-ben azonban függetlenítette magát a Bungie, hogy aztán egy évtizedig az Activisionnel bútorozzanak össze.

A Sony Interactive Entertainment vezérigazgatója kiemelte, hogy az együttműködés szorosabbá fűzését megkönnyítette, hogy a két cég korábban együtt dolgozott a Destiny franchise megalkotásán. A washingtoni székhelyű, nagyjából 900 főt alkalmazó fejlesztőcég a tervek szerint a Sony tulajdonlása alatt is megőrzi függetlenségét.

A japánok közleménye külön hangsúlyozza a platformokon és csatornákon átivelő játékélmény fontosságát, ami egy alig takargatott odaszúrás a rivális Microsoft felé. Redmond ugyanis a tavaly megvásárolt Bethesda kapcsán már belengette a Xbox-exkluzív tartalmak elszaporodását. Minden bizonnyal ez lehet a tervezett csapásirány az Activision Blizzard esetében is, már amennyiben ezt a szabályozó hatóságok lehetővé teszik.

Erősen vizsgálják

Pont a fenti, versenyt és fogyasztói lehetőségeket szűkítő tervek miatt többen egyáltalán nem veszik készpénznek azt, hogy a Microsoftnak sikerül megszereznie az egyesüléshez szükséges engedélyeket a januárban bejelentett gigafúzióhoz. A témával kapcsolatban friss hír, hogy az ügyletet a Bloomberg értesülései szerint nem az igazságügyi minisztérium szakértői, hanem a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commision - FTC) veszi gócső alá.

A versenyhivatali eljárást azt teszi különösen pikánssá, hogy az elmúlt időszakban az amerikai kormányzat világossá tette: nem kívánja ölbe tett kézzel nézni, amint az ezermilliárdos nagyságrendű technológiai óriások sorra bekebelezik a piac kisebb szereplőit. A hivatalos álláspont szerint mindez káros hatással van a fejlesztésekre és általában az egészséges versenyhelyzet megőrzésére.

Ugyan az elmúlt évek során (ellentétben például az Apple-lel, a Google/Alphabettel és a Facebook/Metával) Redmond viszonylag megúszta a politikusok oldaláról egyre inkább érezhető nyomást. Ám a világ harmadik legnagyobb játékipari birodalmát eredményező felvásárlással már nehéz lesz kikerülni az alapos kormányzati vizsgálódást.

Ami a rekordösszegű akvizíció sorsát illeti, a Microsoftnál annyira nem aggódhatnak miatta. Legalábbis erre utal a Reuterstől származó értesülés, miszerint a szerződésben szerepel egy 3 milliárd dolláros tétel, amelyet akkor utalna az Activision Blizzard számlájára Redmond, ha mégse jönne össze a jövő nyári határidővel tervezett összeköltözés.

Konzumer tech

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.